HABER /  MEDYA

Ahmet Altan'dan derslik Fatih Altaylı notu!

Mehmet Ali Birand Konuşmaları'nın ilk konuğu olan Ahmet Altan, Fatih Altaylı'yla ilgili çarpıcı bir not paylaştı...

Ahmet Altan'dan derslik Fatih Altaylı notu!

Edebiyatçı kimliğinin yanı sıra gazeteci kimliğiyle de bilinen yazar Ahmet Altan Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun başlattığı Mehmet Ali Birand Konuşmaları'nın ilk konuğu oldu. Gazetecilik için "Bana sorarsanız yüzde doksan dokuzu alçaklık ve korkaklık, yüzde biri ise dürüstlük ve cesaret olan bir meslektir" diyen Altan, konuşmasında Fatih Altaylı'ya dair bir anısına yer verdi.

BÜYÜK GAZETELERDEN BİRİNİN SÜRMANŞETİNDE...

"Bir küçük örnek daha anlatıp sonra neden gazetelerin böyle alçaklıklar yaptığını becerebildiğim kadarıyla daha genel bir çerçevede değerlendirmeye çalışacağım.

Gene o sıralarda Aldatmak diye bir roman yazmıştım. Bir sabah gene büyük gazetelerden birinin sürmanşetinde "romanı çaldığım" iddiası yayınlandı.

ERTESİ GÜN SÖZLERİMİ ÇARPITAN BİR BAŞLIK ATTI

İddiayı ileri süren gazeteci, "benim kitabımı okumadığını ama konuyu karısının kendisine anlattığını ve bunun Arthur Hailey'nin kitabından yürütme olduğunu" söylüyordu.

Bir basın toplantısı yapıp "bu iddianın tümüyle yalan olduğunu" söyledim.

Ertesi gün "benim kitabı çaldığımı" iddia eden gazete söylediklerimi çarpıtan bir başlık attı.

"GAZETENİN YAYIN MÜDÜRÜYLE KARŞILAŞTIM"

Gazetenin yayın müdürüyle bir gün karşılaştım ve ona "neden söylediklerimi çarpıttığını" sordum, bana cevabı hiç unutulmaz bir cevaptı.

"O kadar da gazetecilik yapacağız" demişti.

Gazetecilik buydu ona göre. Sadece ona göre değil birçok gazeteciye göre öyleydi. Gerçekleri çarpıtmak.

Benim kitabımı okumadığını ama benim o kitabı çaldığımı "anladığını" söyleyen gazetecinin ise geçtiğimiz günlerde bir ses kaydı yayınlandı, başbakanın adamına "kamuoyu yoklamalarındaki rakamları hükümetin işine gelecek biçimde çarpıtmayı" öneriyordu."

Yorumlar 12 yorum