BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  SAĞLIK

Ağrı kesici kullanırken dikkat! Kalp krizini tetikliyor

Tıp alanında dünyanın en önemli yayınları arasında yer alan BMJ'de yayımlanan araştırmada yüksek dozda ağrı kesici kullanımı ile kalp krizi arasında bir ilişki olabileceğini ortaya koydu.

Abone ol

Tıp alanında dünyanın en önemli yayınları arasında yer alan BMJ'de yayımlanan araştırmada yüksek dozda ağrı kesici kullanımı ile kalp krizi arasında bir ilişki olabileceğini ortaya koydu. Araştırmada Kanada, Finlandiya ve İngiltere'den 446 bin 763 kişinin sağlık verileri incelendi.

İLK 30 GÜNE DİKKAT

Araştırmaya imza atan uluslararası bilim insanları, reçeteli 'non steroidal antienflamatuar ilaçlar' (NSAI) kullanan kişilerin sağlık durumlarına odaklandı. Araştırmada, kalp krizi riskinin en yüksek olduğu dönem, ağrı kesici kullanımının ilk 30 günü olarak tanımlandı. 

Non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar, tıp biliminde ağrı, ateş ve enflamasyonu azaltan ilaçların genel adı olarak kullanılıyor. Bu ilaçların adında benzer etkilere sahip olan kortizondan ayrıştırmak için 'non-steroidal' ifadesi yer alıyor.

Araştırmaya göre, bilim insanları, reçeteli ağrı kesicilerin daha henüz ilk haftada kalp krizi riskini artırmaya başladığını ve özellikle ilk ay içerisinde riskin en yüksek düzeye ulaştığını tespit etti.

NET BİR İLİŞKİ TESPİT EDİLEMEDİ

Ancak bilim insanları, başka birçok etkenin de söz konusu olmasından dolayı kalp krizi ile ağrı kesici arasında bir ilişki olduğunu kesin bir dille söylemenin güç olduğunu belirtiyor.