HABER /  GÜNCEL

Afrin'de kritik gelişme! O dağ düşürüldü neler oluyor?

TSK'nın Afrin'deki PKK/PYD ve IŞİD hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nın 9. gününde PKK'ın Suriye'deki Kandil'i olarak bilinen Burseya Dağı alındı. TSK son açıklamasında ne dedi? İşte Afrin Harekatı'nda son gelişmeler...

TSK'nın Afrin'deki PKK/PYD ve IYİD hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı 9. gününde sürüyor. Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, terör örgütü PYD/PKK'dan temizlendi. Sabah uçak, tank ve obüslerin bombardımanı sonrası komandolar ve ÖSO birlikleri ilerlemeye başladı, yoğun çatışma sesleri duyuldu. Anadolu Ajansı saat 14:27'de dağın ele geçirildiğini duyurdu. TSK'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, "Halen bölgenin teröristlerden temizlenmesi faaliyetleri sürdürülmektedir" denildi. Terör örgütünün beton kuleleri, koruganları ele geçirildi. TSK, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada bugün 20 hedefin imha edildiğini ve 73'ü gün içerisinde olmaz üzere harekatta 557 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. İşte Afrin operasyonundan en sıcak gelişmeler...

20.15: TSK, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada bugün 20 hedefin imha edildiğini ve 73'ü gün içerisinde olmak üzere harekatta 557 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

17.35: TSK ve ÖSO unsurları, Burseya Dağı'nın güneyindeki Kastel Cündo köyünü terörist PYD/PKK'lılardan temizledi.

15:48: AA'nın haberine göre yaklaşık yedi yıldır Afrin'i işgal eden terör örgütünün Burseya Dağı'nda yaptığı hendek ve geçişli tünel sistemlerine dayalı savunma hatları içinde, örgütün geri çekilme sırasında kurmuş olabileceği tuzakları tarama ve imha faaliyeti gerçekleştiriliyor. Burseya Dağı'nı güneyden kuzeye geçen hendek ve tünel sistemleri içinde kurulan El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve mayınlı tuzaklara karşı başlatılan çalışmada TSK ve ÖSO'ya bağlı birlikler yer alıyor.

KOMANDO 3. KOLORDU...: Sabah saatlerinde başlayan operasyonda öncü görev alan TSK seçkin komando birlikleri ile ÖSO bünyesindeki 3. Kolordu, ele geçirilen zirveyi terör örgütünün yeniden geri alma amaçlı olası saldırılarına karşı tahkim çalışmalarını da icra ediyor. TSK ve ÖSO, terör örgütü mensuplarının Burseya Dağı'na yönelik herhangi bir karşı girişimine karşı ileri güvenlik hatları da kuruyor.

SİHA'LAR DA VURDU: Burseya Dağı'nın terör örgütü PYD/PKK'dan temizlenmesi operasyonunda TSK envanterindeki Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) da görev aldı. Terör örgütünün yer üstü hedefleri ile tünel mevzilerinin giriş alanları SİHA'ların başarılı atışları ile vuruldu.

18 NOKTA TERÖR ÖRGÜTÜNDEN ALINDI: Gece saatlerinde TSK savaş uçaklarının hava akınları ve topçu atışları ile vurulan Burseya Dağı'na yönelik operasyonla harekatın 9. gününde Afrin'in beş beldesinde 13'ü köy, biri köy altı yerleşim ve 4'ü stratejik tepe olmak üzere toplam 18 nokta örgütten kurtarılmış oldu. TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, harekatın önceki günlerinde Bülbül beldesine bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa köyleri ve Kürdo köy altı yerleşimi, Racu beldesinde Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, 740.Tepe, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak, Cinderes beldesinde de Hammam köyü ile Mersides Tepesi'ni ele geçirmişti.

15:21TSK'DAN SON AÇIKLAMA GELDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden flaş bir açıklama geldi. Açıklama şöyle: “Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu tarafından, 28 Ocak 2018 tarihinde saat 14.30 sularında Barşah (Burseya) dağı ele geçirilmiştir. Halen bölgenin teröristlerden temizlenmesi faaliyetleri sürdürülmektedir. Hava harekâtı, taarruz helikopterleri, silahlı insansız hava araçları ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen harekât, planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."

14:27AA: BURSEYA DAĞI ALINDI

Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, terör örgütü PYD/PKK'dan temizlendi. Sabah uçak, tank ve obüslerin bombardımanı sonrası komandolar ve ÖSO birlikleri ilerlemeye başladı, yoğun çatışma sesleri duyuldu. Anadolu Ajansı saat 14:27'de dağın ele geçirildiğini duyurdu.

Burseya Dağı'ndan ilk görüntüler! Türk bayrağı dikildiBurseya Dağı'ndan ilk görüntüler! Türk bayrağı dikildiBurseya Dağı'ndan ilk görüntüler! Türk bayrağı dikildiBurseya Dağı'ndan ilk görüntüler! Türk bayrağı dikildiHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

12:35BURSEYA DAĞI BİRAZDAN DÜŞECEK

Savaş uçakları ve Türk topçusunun Burseya Dağı'na bombardımanı sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan kritik açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah biraz sonra Burseya tepesini de düşüreceğiz. Bizim şu anda ÖSO ve Mehmetçiklerimiz olmak üzere 20 şehidimiz var. Bak 484. Bunlar daha iyi günleri. Bedelini ağır ödeyecekler. Bizim sınırlarımızı taciz edenler bunun bedelini ağır ödeyecekler. Afrin'de devam eden bu mücadele İdlib'le sürecek" dedi.

11:40HAVADAN VE KARADAN DÖVÜLÜYOR

 Afrin'deki terör hedefleri savaş uçakları, fırtına obüsleri ve tanklarla ateş altına alınıyor. Bombalanan alanlardan yükselen dumanlar, sınırın Türkiye tarafından da görülebiliyor. Bölgede havanın açmasının ardından terör örgütünün Burseya Dağı'nda uzun sürede hazırladığı, beton koruganları, beton mevzileri, kuleleri, tünelleri ateş altına alındı. Stratejik dağın yaklaşık 13 kilometre uzağında Afrin merkezi bulunuyor. Terör örgütünün bu dağda uzun süre tahkimat hazırlığı yaptığı biliniyordu.

10:35ÖLÜLERİNİ ALMADAN KAÇIYORLAR

ÖSO bünyesindeki 1. Magavir Tugayı Komutanı Basri Süleyman "Afrin’e ilerleyişimiz devam ediyor. Sivil insanlara asla zarar vermiyoruz ama PYD sivilleri katlederek bizim üzerimizden kara propaganda yapıyor. Ele geçirdiğimiz köylerde PYD geri çekiliyor. Araziler PYD ölüleri ile dolu, örgüt ölülerini almadan kaçıyor. Sivil kıyafetler giyerek kaçmaya çalışıyorlar. PYD sivil halktan direnenlere de eziyet ediyor. PYD’den temizlediğimiz köylerdeki sivil halk bizleri sevinçle karşılıyor, operasyona destek veriyorlar” diye konuştu.

10:00BURSEYA'DA ŞİDDETLİ ÇATIŞMA BAŞLADI

Sabahın ilk saatleriyle birlikte PKK/PYD'nin Suriye'deki Kandil'i olarak bilinen Burseya Dağı'nda şiddetli çatışmalar yeniden başladı. Bölgedeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO ile PYD/PKK arasında Burseya Dağı'nda yoğun çatışmalar yaşanıyor. Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyor.

09:20ÖLDÜRÜLEN PKK'LI SAYISI 484 OLDU

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan son dakika yazılı açıklamaya göre yazılı açıklamada, dün gece Hava Kuvvetleri'ne ait 7 uçağın PKK/PYD ve IŞİD'e ait  ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan hedefleri imha ettikten sonra sağ salim döndükleri belirtildi. Açıklamada "bölgeden elde edilen bilgilere göre gece süresince 37 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 484 olmuştur" denildi.

ALİ BEKKİ KÖYÜ ALINDI: ‘Zeytin Dalı’ harekâtı dün, bölgede hava koşullarının düzelmeye başlamasıyla birlikte hız kazandı. TSK ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dün öğle saatlerinde stratejik açıdan çok önemli bir hamle yaparak Afrin’in kuzey batısında kent merkezi yolu üzerinde bulunan Ali Bekki köyünü aldı. Taşlık bir araziye sahip olan köyde, terör örgütü PYD-PKK’nın barınak ve sığınaklarının yanı sıra eğitim kampının da olduğu öğrenildi. Köyün ele geçirilmesinde çıkan çatışmada en az 10 PYD/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiği değerlendiriliyor.

BUGÜNE KADAR HANGİ KÖYLER ALINDI: TSK ve ÖSO birliklerinin 20 Ocak’ta başlattığı harekat kapsamındaki kara operasyonunda, Adamanlı, Haftar, Hay Oğlu, Ömer Uşağı, Marso, Şeyh Abid, Karmanlı, Bali Köy, Kurni ve Mahmud Ubasi köyleri ile Syria Tel tepesi terör örgütünden alınmıştı.

MESKÛN MAHAL OPERASYONU HAZIRLIĞI: TSK ve ÖSO güçleri ele geçirilen yerlerde güvenlik noktaları kurmaya başladı. Kent merkezine doğru ilerleyiş devam ederken, arazide mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehlikesi de artmaya başladı. Mayın imha timleri ile insansız mayın tarama ve imha araçları devreye sokularak, birlikler için güvenli yol açma çalışmaları devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın daha önce Doğu ve Güneydoğu’da yerleşim yerlerinde açtığı hendekler ve kurduğu barikatlar gibi Afrin ve çevresindeki tuzaklara karşı TSK’nın meskun mahal operasyonları yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

Zeytin Dalı Harekatı nedir? Amacı ne? Kimlere karşı yapılıyor?Zeytin Dalı Harekatı nedir? Amacı ne? Kimlere karşı yapılıyor?Zeytin Dalı Harekatı nedir? Amacı ne? Kimlere karşı yapılıyor?Zeytin Dalı Harekatı nedir? Amacı ne? Kimlere karşı yapılıyor?HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

TERÖRİSTLER SİVİL KIYAFETE BÜRÜNDÜ: İstihbarat birimleri, harekâtla köşeye sıkışan PYD-PKK’lı teröristlerin sivil kıyafetler giyerek gizlenmeye çalıştıklarını tespit etti. TSK ve ÖSO’nun Afrin içindeki harekâtına sınır hattında konuşlu Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ile destek verilirken, havadan da savaş uçakları ve ATAK helikopterleri ihtiyaç duyulduğunda taarruzda bulundu.

TEL RIFAT’A KUŞATMA YOK: ÖSO içindeki Sultan Murad Tümeni Komutanı Ahmed Osman’ın BBC’ye yaptığı, “Tel Rıfat ve çevresindeki köyleri de ele geçirmeyi planlıyoruz” açıklaması, Türk askeri kaynakları tarafından yalanlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
'Bana gelip Erdoğan'ı silahlarla koruyalım diyorlar'
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan dikkat çeken paylaşım...
Kisecik ve Kürecik'ten ihanet! ABD bunu da yaptı! Anında istihbarat...
Pistten çıkan uçakla ilgili karar verildi!
Erdoğan'dan son dakika açıklama: Burseya birazdan düşecek
Maklube nedir maklubeye kaşık sallamak ne demektir
Yorumlar 10 yorum