BIST 1.411
DOLAR 8,71
EURO 10,40
ALTIN 497,32
HABER /  GÜNCEL

Afrin'de flaş gelişme: 29 köy birden alındı!

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO bugün Afrin kent merkezinde kontrolü sağlamıştı. Anadolu Ajansı'nın saat 18.11'de geçtiği habere göre TSK ve ÖSO, Afrin'de 29 köyü daha teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgelerini tümüyle kontrolüne aldı. ÖSO'na yakın Twitter hesapları Afrin'deki son haritayı paylaştı.

Abone ol

TSK ve ÖSO, Afrin'de 29 köyü daha teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgelerini tümüyle kontrolüne aldı.

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO birlikleri sabah saatlerinde Afrin ilçe merkezini ele geçirdikten sonra bölgenin kuzey, doğu ve batı yönlerinde operasyonlar yoğunlaştı.

TSK ve ÖSO, Afrin'in batısındaki Şeyh Hadid beldesinin doğusu ile Racu-Bülbül-Şeran beldeleri üçgeninde yer alan, Yukarı Gulyan, Aşağı Gulyan, Berbant, Göbek, Öksüzlü, Guebek, Abraz, Şeyh Kulu, Hasan Deirli, Çorba Ovası, Samatek, Kodlaki, Anbarlı, Saghir Obası, Kalilene, Açoni, Dik Obası, Zivenko, Heşelik, Hacıhasanlı, Rahmanlı, Dalyanlı, Rutanlı, İki Ahır, Beremci, Selo, Arap Uşağı, Katranlı, Kuzrayhil köylerini teröristlerden kurtardı.

Afrin'de dikkat çeken kare! İşte Mehmetçik farkı

Gün içerisinde Mabatlı belde merkezinin de teröristlerden arındırılmasıyla ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgeleri tümüyle TSK ve ÖSO'nun kontrolüne girmiş oldu.

AFRİNLİLER ANLATTI

Afrinli 44 yaşındaki esnaf Zeynel Abidin Kazan, çok sevinçli olduklarını ifade ederek, günlerdir Türk askerinin gelmesi için dua ettiklerini, kabul olduğu için Allah'a şükrettiklerini söyledi.

İlçenin terör örgütlerinin işgalindeyken halkın büyük sıkıntılar yaşadığını ve baskılar nedeniyle zor günler geçirdiklerini vurgulayan Kazan, "3-4 gün önce teröristlerin bazı silahları araçlara yüklediğini gördük, üzerilerini kapattılar. Münbiç tarafına ya da Cezire'ye gittiklerini düşünüyoruz. Son günlerde zaten sayıları azalmıştı. Türkiye'ye çok şey borçluyuz, teşekkürler." şeklinde konuştu.

Afrin zaferi ona armağan edilmişti şehit Mithat Dunca'nın eşi konuştu

"SİVİLLERİN ÇIKIŞINA MÜSAADE ETMEDİLER"

İlçede fırın işletmeciliği yapan 60 yaşındaki Ali İmceddemi ise terör örgütü YPG/PKK'nın günlerdir sivillerin ilçe dışına çıkışına müsaade etmediğine dikkati çekti.

Yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen bugün yeniden özgürlüklerine kavuştukları için büyük bir mutluluk yaşadıklarını aktaran İmceddemi, şunları kaydetti:

"İnşallah bundan sonra her şey daha iyi olacak, buna inanıyoruz. Teröristlerin 4 gün önce kenti terk ettiklerini gördük, Münbiç'e gittiklerini düşünüyoruz. Açıkçası nereye gittiklerinin önemi yok, önemli olan özgürlüğe kavuşmamız. Allah Türkiye'den ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Teröristler bize çok zulüm yaptı, insanların şehrin dışına çıkmasına izin vermediler. İnşallah ilçemiz en kısa sürede eski günlerine döner, başka bölgelerde olan komşularımız da bir an önce geri gelmeli."

Afrin’de Öcalan posterleri böyle parçalandı

MAYIN ARAMA TARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 

Öte yandan terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinden kurtarılan Afrin şehir merkezinde güvenlik güçlerince mayın arama tarama çalışmalarına başlandı. İlçe merkezinde stratejik öneme sahip noktalarda güvenliği sağlayan birlikler, teröristlerin farklı noktalara yerleştirdikleri el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirmek için faaliyetlerini sürdürüyor. Sivillerin alandan uzaklaştırılmasının ardından TSK birlikleri, mayın dedektörlerinin yanı sıra eğitimli köpekleri kullanarak ilçenin ana arterleri ve bazı mahallelerde çalışmalarına devam ediyor. Zırhlı iş makinelerinin de kullanıldığı çalışmalar sırasında tespit edilen el yapımı patlayıcılar, kontrollü olarak imha ediliyor.

İşte Afrin'deki son harita: ÖSO'na yakın Twitter hesapları Afrin'deki son haritayı paylaştı. Haritanın ortasındaki pembe alan, son alınan yerleri gösteriyor.

SİVİLLER DÖNMEYE BAŞLADI

Güvenlik güçleri, teröristlerin işgal ettikleri binalara kaçarken çok sayıda patlayıcı tuzakladıklarını, çalışmaların bir süre devam edeceğini belirtti. Bu arada, terör örgütü YPG/PKK'nın baskıları nedeniyle Afrin kırsalına kaçan bazı siviller de ilçe merkezine dönmeye başladı.

TSK Afrin'de hükümet binasına girdi! İşte ilk kareler...TSK Afrin'de hükümet binasına girdi! İşte ilk kareler...TSK Afrin'de hükümet binasına girdi! İşte ilk kareler...TSK Afrin'de hükümet binasına girdi! İşte ilk kareler...HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'ya bir darbe daha! 11 terörist...
PKK'ya bir darbe daha! 11 terörist...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Maden ocağında göçük: Ölü ve yaralı var!
Maden ocağında göçük: Ölü ve yaralı var!
Döviz ve TL işlemlerine sıkı gözaltı geliyor!
Döviz ve TL işlemlerine sıkı gözaltı geliyor!
İBB Başkanı Uysal’dan 'metroda öncelik' açıklaması!
İBB Başkanı Uysal’dan 'metroda öncelik' açıklaması!
"Yetkim olsa Türkiye’de Twitter’ı yasaklarım"
"Yetkim olsa Türkiye’de Twitter’ı yasaklarım"
Ankara'da silah sesleri: Otel önünde çatışma çıktı!
Ankara'da silah sesleri: Otel önünde çatışma çıktı!
250 bin şehidimize, 250 bin hatim okundu
250 bin şehidimize, 250 bin hatim okundu
Mimarlık Fakültesi öğretim üyeliğine yine başvuran olmadı
Mimarlık Fakültesi öğretim üyeliğine yine başvuran olmadı
 Karatay: Aşırı meyve tüketimi zararlı
Karatay: Aşırı meyve tüketimi zararlı
Yorumlar 11 yorum