YAZARLAR

Adalet kutup yıldızı gibidir...

Yeryüzünde hiçbir şey yoktur ki, yolu er ya da geç adaletle kesişmesin...

Başlıkta yazmış olduğum sözün tamamı şöyle: "Adalet kutupyıldızı gibidir. O durur. Her şey onun etrafında döner." Yeryüzündehiçbir şey yoktur ki, yolu er ya da geç adaletle kesişmesin.

Ne kadar güzel bir söz değil mi? Dinimizin bize öğrettikleri debu söz ile aynı doğrultudadır. İlahi adalet; asla ve asla hatayapmaz. Yanlış yolda olanlar, muhakkak bedelini ödeyeceklerdir.

Bizlere de bu hususta çok önemli bir görev düşmektedir. Makam,mevki ya da başka bir dünya menfaatini kaybetmemek adına doğrularısöylemekten kaçmamalıyız. Bakın, Nisa Suresi 135. ayet:

"Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızınaleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikleayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veyafakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine dedaha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerinegetirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği)çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesizAllah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır."

***

Kaldırımlar...

Kar oldukça kuvvetli yağdı. Allah için Ankara'nın anaarterlerinde çok ciddi sıkıntılar olmadı. Belediye ekipleri iyiçalıştı diyebilirim. Ancak gelin görün ki, ara sokaklarınkaldırımları çok büyük bir sorun oluşturuyor. Yağan karlar ezileezile kaldırımları buz pateni pistine çevirmiş durumda.

Yayalar kaldırımlardan yürüseler her an düşme tehlikesiyaşıyorlar. Bu tehlikeyi göz önünde bulundurup yoldan yürümeyeçalışanlara ise araba çarpabilir. Dolayısıyla yetkililer (özellikleilçe belediyeleri) bu konuya dikkat etmek durumundadır. O çok basitgörülen bir iş, belki de (Allah korusun) birinin hayatınıkaybetmesine sebep olabilir. Kulak verin!..

***

Birbirinden güzel Afrika Atasözleri...

"Afrika'da her sabah bir ceylan uyanır,

En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa öleceğinibilir.

Afrika'da her sabah bir aslan uyanır,

En yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa açkalacağını bilir.

Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yoktur.

Yeter ki güneş doğduğunda koşmak zorunda olduğunuzu bilin."

*

"Bilge her şeyi bilmez, sadece ahmaklar her şeyibilir."

*

"Kötü şans seni yakalayacaksa, muz dişini kırabilir."

Sağlıcakla kalın...

Yorumlar