BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  GÜNCEL

Abdüllatif Şener'den Meclis kürsüsünde savaş uyarısı!

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Meclis Genel Kurulu'nda hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. Savunma sanayisindeki tüm ana firmaların devletleştirilmesi gerektiğini söyleyen Şener, ''şimdiden uyarıyorum. Yoksa, bu ülke başını savaştan çıkaramaz'' dedi.

Abone ol

Terörle mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne büyük güç katan İHA ve SİHA'ların üretiminin özel sektörde olmasını yanlış bulan Şener, Baykar dahil tüm ana firmaların devletleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Yoksa bu ülke başını savaştan çıkaramaz

CHP'li Abdüllatif Şener, "Bayraktar'ların İHA'larıyla ilgili firması da dahil savunma sanayiyle ilgili tüm ana firmaların devletleştirilmesi lazım. Yoksa, bu ülke başını savaştan çıkaramaz. İnsanlığın en büyük tutkularından biri kar tutkusudur. Şimdiden uyarıyorum." ifadelerini kullandı.CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, şöyle konuştu:

Bu silahlanma yarışı ne kadar genişlerse...

"Geçenlerde bir rakam yayınlandı. Çin hariç, dünyanın 100 silah üreticisi firmanın yarısı Amerika'ya ait. Bu 100 şirketin 2018 geliri, 420 milyar dolardır. En büyük 15 silah üreticisinin geliri ise 245 milyar dolardır. Bunlar sadece üretici gelirleri. Böylesine devasa rakamlar içerisinde, sadece 2 Türk firması vardır. Bunlarda 54. sırada ASELSAN vardır, 84. sırada ise TAI vardır. Şunu herkesin bilmesi lazım. Dünyada savaşları kim çıkarır. En bilineni silah sektörüdür. Bu silahlanma yarışı ne kadar genişlerse, o kadar çok savaşları tetikleyen merkezler ortaya çıkmaktadır.

Tüm ana firmaların devletleştirilmesi lazım

Türkiye'nin konumunu değerlendirmek istiyorum. Şu anda, hükümetin izlediğ milli savunma sanayii politikaları topyekün yanlıştır. Türkiye'ye zarar verecek niteliktedir. Bakın tank palet fabrikasının, yandaşlara peşkeş çekilmesi yanlıştır.Özel sektör bağlantılı, özel sektör bağlantılı olmaktan da öte doğrudan Cumhurbaşkanı'nın bu ülke adına karar verme yetkisine sahip bir ismin akrabalarının silah sanayiine girmesi bu ülke için bir felakettir.

Şimdiden uyarıyorum

Bayraktar'ların İHA'larıyla ilgili firması da dahil savunma sanayiyle ilgili tüm ana firmaların devletleştirilmesi lazım. Yoksa, bu ülke başını savaştan çıkaramaz. İnsanlığın en büyük tutkularından biri kar tutkusudur. Şimdiden uyarıyorum."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türkiye'de bu paraya sahip bir kişi var 50 lirayı 50 bin liraya satıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Özel Harekat polislerini taşıyan minibüs kaza yaptı: Çok sayıda yaralı var
Çiftlik Bank'ın kurucusu firari Mehmet Aydın'ın namıdiğer Tosuncuk'un lüks yatı satıldı!
2020 yılında evde bakım maaşlarına zam gelecek mi?
Garanti BBVA ile Doğan Holding'den iş birliğine gitti
e okul veli bilgilendirme sistemine giriş 2019 nasıl yapılır?
FETÖ bunu da yapmış! Maaş promosyonlarını rüşvet olarak verip...
Dövdüğü eşi ölünce tutuklanan astsubaydan evlere şenlik savunma
Kastamonu Devrakani'de dehşet veren kaza: 5 ölü çok sayıda yaralı
Kız yurdunda ilginç olay öğrenciler panikte
15 tatil ne zaman MEB 2019-2020 tatil günleri takvimi
Yorumlar 19 yorum