BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,32
HABER /  GÜNCEL

ABD'li Sarai Sierra'nın ölümüne ilişkin davada yeni karar

Anadolu Ajansı

Fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul surlarında cesedi bulunan ABD’li Sarai Sierra’nın öldürülmesine ilişkin 'kasten adam öldürmek' suçundan ömür boyu hapis cezası onanan ancak 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'hırsızlık' suçlarından verilen 8 yıl 4 aylık hapis cezası Yargıtayda bozulan sanık Ziya Tasalı'nın yeniden yapılan yargılaması karara bağlandı. Mahkeme heyeti, sanık Tasalı'yı 'nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs' ve 'hırsızlık' suçlarından toplam 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Abone ol

İSTANBUL Fatih'teki tarihi surlarda fotoğraf çeken Sarai Sierra'yı cinsel saldırı sonucu öldürdüğü için 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Ziya Tasalı, Yargıtay'ın 'daha fazla ceza verilmesi' yönündeki bozma kararı doğrultusunda 'cinsel saldırı' ve 'hırsızlık' suçlarından 11 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesinin yerel mahkemece verilen kararı kısmen bozmasının ardından yeniden görülen davanın ikinci duruşması, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Tutuklu sanık Ziya Tasalı'nın katıldığı duruşmada, Sarai Sierra'nın ailesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları da müdahil olarak hazır bulundu.

Ceza alt sınırından uzaklaşılarak hüküm kuruldu

Beyanı sorulan sanık Tasalı, "Maktuleyi öldürdüğüm doğrudur ancak tecavüzde bulunmadım. Böyle bir niyetim yoktu, beraatimi talep ederim" dedi. 

Davanın karara bağlanacağı belirtilerek son sözü de sorulan sanık Tasalı, "Takdir mahkemenindir" ifadesini kullandı. 

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Tasalı ile ilgili Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) suç maddelerinde belirtilen alt sınırdan uzaklaşarak hüküm kurdu.

Heyet, sanık Tasalı'nın, 'nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs' suçundan 7 yıl 6 ay, 'hırsızlık' suçundan ise 4 yıl 2 ay olmak üzere toplam 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı. 

Olayın geçmişi

Amatör fotoğrafçılıkla uğraşan ve 12 Ocak 2013'te Türkiye'ye gelen Sarai Sierra, Beyoğlu'nda bir oda kiralamış, 22 Ocak'ta ABD'de olmasını bekleyen ailesi, dönmemesi üzerine Sierra için kayıp başvurusu yapmıştı.

Başvurunun ardından başlatılan arama çalışması sonucu, Sierra'nın cesedi, 2 Şubat'ta Sarayburnu'ndaki sur kalıntılarında bulunmuştu.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Ziya Tasalı hakkında 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık' suçlarından ise 10 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Yargılama yapan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Haziran 2014'de verdiği kararla, sanığı 'kan gütme saikiyle kasten öldürme' suçundan müebbet, 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 5 yıl 10 ay ve 'kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık' suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

Yargıtay ilamı

Dava dosyasının temyiz edildiği Yargıtay 1. Ceza Dairesi, mahkemenin 'nitelikli kasten öldürme' suçundan verdiği müebbet hapis cezasını onamıştı.

'Nitelikli cinsel saldırı' suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezası kararını, saldırı teşebbüs aşamasında kaldığı halde bu yönde karar verilmediği ve kusur ağırlığına göre sanığa üst sınırdan ceza verilmesi gerektiği için bozan daire, 'hırsızlık' suçu yönünden verilen hapis cezasında da üst sınıra yakın veya üst sınırdan ceza tayin edilmediği gerekçesiyle bozma hükmü kurmuştu.

Yargıtay, mahkemenin kararında Anayasa Mahkemesince Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 53. maddesindeki bölümlerin (yasal haklar) nazara alınmadığı da vurgulanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Binali Yıldırım'dan '500 bin istihdam' mesajı
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Hükümetten Trump'ın açıklamasına sert tepki
Erdoğan: Kandil'i mezar etmek için seçimden güçlü çıkmalıyız
Trump'tan İsrail için skandal ifadeler
Mahrem imama cinsel istismar gözaltısı
Bu kez olmadı: Fenerbahçe mağlup!
İmamoğlu'ndan 24 saat ulaşım sözü
Şenol Güneş: Her maça kazanmak için çıkacağız
Başkan Uysal, Cem Vakfının düzenlediği “Hz. Ali’nin Doğumu ve Sultan Nevruz Bayramı” programına katıldı
Yorumlar 1 yorum