BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  DÜNYA

ABD'den Türkiye'ye olay vize yanıtı! Krizi daha da büyütecek

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi ile ilgili ABD'den bir son dakika haberi daha geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü vize kriziyle ilgili "Bu karar elçimizin tek başına aldığı bir karar değildir." dedi. Erdoğan karardan elçiyi sorumlu tutmuştu. Gelen açıklama krizi daha da tırmandıracak tarzda oldu.

Abone ol

ABD ile yaşanan vize krizi başladığından beri, Pentagon'un yaptığı açıklamanın ardından en üst düzey yorum  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında krizle ilgili bakanlığın ve  Beyaz Saray'ın tutumunu paylaştı.

Ankara Büyükelçisi John Bass'ın ülkenin "en iyi diplomatlarından biri" olduğunu ve  Türkiye'den göçmen olmayan vize başvurularının askıya alınması kararının hem kendileri hem de  Beyaz Saray ile koordinasyon içinde alındığını söyleyen Nauert, şunları söyledi:

"HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUZ"

-
Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasıyla ilgili hayal kırıklığı yaşıyoruz.  Türkiye'nin kararı bizi rahatsız etti.

"ELÇİMİZ KARARI TEK BAŞINA ALMADI"

JOHN BASS GİDİYOR
John Bass, ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği görevine Eylül 2014'te atanmıştı. Görev süresinin sonuna yaklaşan Bass'ın yakın bir zamanda Türkiye'den ayrılması ve yeni görev yeri olan Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitmesi bekleniyor.

-Bu karar elçimizin tek başına aldığı bir karar değildir. Karar, Dışişleri ve Beyaz Saray'da koordineli bir şekilde alındı.

"JOHN BASS İLE GURUR DUYUYORUZ"

-
Jhon Bass  Türkiye'de görev yapmasından gurur duyduğumuz en başarılı diplomatlarımızdan biridir.

 "ÇALIŞANLARIMIZI SERBEST BIRAKMAK İYİ BAŞLANGIÇ OLACAK"

-Türk hükümetinin neden böyle bir adım atmış olduğuyla ilgili bazı soru işaretleri bulunuyor.

-İlişkilerimizin düzelmesi,  Türkiye'nin tavrına bağlı.

-Tutuklu çalışanlarımızın bir an önce serbest bırakılması diyalog için iyi bir başlangıç olacak.

ERDOĞAN:  ABD İLE KONUŞACAK BİR ŞEYİMİZ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Sırbistan  Cumhurbaşkanı ile yaptığı ortak basın toplantısında, vizelerin askıya alınmasından  Beyaz Saray'ın haberinin olup olmadığının bilnmediğini belirterek "Ankara'daki bir büyükelçinin böyle bir karar alması ve daha sonra bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür. Durum öyleyse  ABD'deki üst düzeylerle konuşacak bir şeyimiz yok. Durum öyle değil de büyükelçi kendi kafasına göre aldıysa, o elçi bir dakika daha durmalıdır" demişti.

Erdoğan'dan ABD'ye çok sert vize tepkisi!

ABD Büyükelçisi'nden flaş vize açıklaması