BIST 5.084
DOLAR 18,81
EURO 20,45
ALTIN 1.168,69
HABER /  GÜNCEL

ABD Büyükelçisi Bass'ın davetine kimse katılmadı

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin merkezindeki Büyükelçi John Bass'ın veda davetine kimse katılmadı. ABD Büyükelçisi John Bass için Erdoğan dün zehir zemberek sözler sarfetmiş ve onu kriz çıkarmakla suçlamıştı.

Abone ol

Türkiye'deki görevine veda etmeye hazırlanan ABD Büyükelçisi John Bass'ın davetine; siyaset, bürokrasi ve askeriyeden kimsenin katılmaması dikkat çekti.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass dün gece Çankaya'daki büyükelçilik konutunda bir veda daveti verdi. Davete siyaset, asker ve bürokrasi dünyasından kimse katılmadı. Sadece iktidar cephesinden değil muhalif siyasetçilerden de kimse davete icabet etmedi.

"GÖRDÜĞÜM EN BURUK VEDA"

Davete katılanlar arasında yer alan Hürriyet gazetesinden Murat Yetkin oradaki gözlemini aktardı. Yetkin John Bass'ın vedasını, "Bu kadar yıldır bu kadar -en hafif ifadeyle- buruk bir büyükelçi veda daveti görmüş değilim." şeklinde yorumladı.

BASS DAVETİNDE AYRIMCILIK YAPTI

Yetkin geceyle ilgili gözlemlerini şöyle anlattı:

"Davete dair bir eleştirimi de bizzat Büyükelçiye ilettim. Davete bazı gazete ve televizyonlardan, daha çok hükümete yakın olanlardan meslektaşlar çağırılmamıştı. Bu kadar yıldır AK Parti öncesinde de hükümetlerin bu konudaki ayrımcı davranışlarını eleştirmiş bir gazeteci olduğumu hatırlatarak nedenini sordum. Öyle uygun görülmüştü. Siyaset sertleştikçe, gelenek, kural ve giderek kanunlar daha kolay çiğnenir, daha keyfi uygulanır hale geliyor maalesef."

ERDOĞAN ONUN İÇİN NE DEMİŞTİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan Bass'ın Türkiye ile ABD arasındaki krizi çıkaran kişi olduğunu açıklamıştı. Erdoğan büyükelçi için şunları söymişti;

-Ankara'daki bir büyükelçinin böyle bir karar alması ve daha sonra bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür. Durum öyleyse ABD'deki üst düzeylerle konuşacak bir şeyimiz yok. Durum öyle değil de büyükelçi kendi kafasına göre aldıysa, o elçi bir dakika daha durmamalıdır. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz onu orada 1 saat tutmayız. Sen nasıl Türkiye - ABD ilişkilerini bozarsın.

BÜYÜKELÇİYE VEDA ZİYARETİ İÇİN RANDEVU VERMİYORUZ
-Bu büyükelçi veda ziyaretlerinde bulunuyor. Bakanlarım ve şahsım bu elçiyi kabul etmiyoruz ve onu ABD'nin bir temsilcisi olarak görmüyoruz.

JOHN BASS : John Bass, ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği görevine Eylül 2014'te atanmıştı. Ankara'daki görev süresinin sonuna gelen Bass'ın yakın bir zamanda Türkiye'den ayrılması ve yeni görev yeri olan Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitmesi bekleniyor. John Bass gider ayak vize krizi çıkarmakla itham ediliyor.