HABER /  DÜNYA

ABD'den şoke eden YPG kararı! Türkiye ayağa kalktı

ABD'den gelen son dakika YPG kararını Reuters haber ajansı duyurdu. ABD Suriye'de 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağını açıkladı. Bu gücün Türkiye sınırında Kürtler'in YPG'si görev yapacak. Bu gelişme Ankara'yı ayağa kaldırdı. Uzmanlar ise ABD, Türkiye'yi tamamen kaybeder yorumunda bulunuyor.

Abone ol

ABD öncülüğündeki Koalisyon, Suriye’nin kuzeyinde en büyük bileşenini terör örgütü PKK’nın kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurlarından ‘sınır gücü’ kurma sürecinin başlatıldığını açıkladı.

Bu yeni silahlı oluşuma ‘Sınır Güvenlik Gücü’ (BSF) adı verildi. Söz konusu güç Türkiye ve Irak sınırı boyunca konuşlandırılacak. Reuters’a yapılan açıklamada yeni gücün kuzeyde Türkiye sınırında, güneydoğuda Irak sınırında, ABD’nin desteklediği SDG ile Rusya’nın desteklediği Esad rejimi arasındaki hattı oluşturan Fırat Nehri Vadisi boyunca görev alacağı kaydedildi.

‘ABD PYD’YE SINIR ÇİZİYOR’

Bu şekilde Koalisyon’un Suriye’de PYD sınırlarını çizerek belirlediği yorumları yapılıyor. İngiliz Reuters haber ajansının sorularına e-posta ile yanıt veren ABD öncülüğündeki Koalisyon’un Kamu İşleri Ofisi, ‘The Defense Post’ adlı yayının yeni kuvvetle ilgili verdiği haberi doğruladı. Koalisyon’dan yapılan açıklamaya göre sınır ordusu 30 bin kişilik bir silahlı güç olarak örgütlenecek.

ABD EĞİTİYOR

Komutası Suriye Demokratik Güçleri’nin altında olacak bu kuvvetin yarısı halihazırda deneyimli SDG’li silahlı unsurlardan oluşuyor. Kalanı ise eğitim için toplanıyor. 230 kişinin eğitimine başlanmış durumda. Koalisyon Kamu İşleri Ofisi, “Yeni gücün temeli esasında, DEAŞ’a karşı faaliyetleri sona yaklaşırken yaklaşık 15 bin SDG üyesini yeni Sınır Güvenlik Gücü görevi altında yeniden düzenlemektir” açıklamasını yaptı.
Koalisyon ofisi yeni gücün göreviyle ilgili, “El yapımı patlayıcılara karşı operasyonların yürütülmesi ve emniyeti profesyonel olarak sağlanan kontrol noktaları yoluyla sınır güvenliğini sağlıyor olacaklar” dedi.

ANKARA AYAĞA KALKTI

Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkili, geçen çarşamba günü ABD elçisinin çağrılmasının, Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin ‘Sınır Güvenlik Gücü’ altında askeri eğitime başlaması olduğunu söyledi.

ABD'NİN KARARINA UZMANLAR NE DİYOR?

ABD liderliğinde koalisyonun Suriye'de terör örgütü YPG öncülüğünde kurulan SDG komutası altında 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kurmak için çalıştığını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Peki uzmanlar ne diyor? Görüşler şöyle:

ABDULLAH AĞAR (Güvenlik uzmanı)

"ABD böyle davranarak bir müttefikini kaybetme konusunda bir hamle yapmış durumda. Hem YPG’yi hem Türkiye’yi idare ederim düşüncesinde olabilir. Çok sıkıntılı bir fotoğraf var coğrafya açısından. Afrin veya olası diğer bölgelerde yapılacak harekatlar kendilerine özgü karakterler taşıyacak."

BORA BAYRAKTAR (Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi)

ABD'nin YPG açıklamasına Türkiye'den ilk yanıt

"Rusya’nın tavrı burada önemli. Eğer bir denge, güç paylaşımı değerlendirmesi yapılmadıysa Rusya’nın sıcak bakacağı düşünülmemeli. Rusya’nın tavrı etkili ve belirleyici olacak. Ciddi bir kriz kapıda gibi görülüyor. Türkiye bunu kolay kolay kabul edecek diye düşünmemek lazım. Afrin’de yapılacak operasyon başarılı olursa Fırat’ın doğusunda da bir takım operasyonlar söz konusu olabilir. Ama 5-10 yıllık bir çatışma ortamında sürüklenilmesi tehlikesi de söz konusu olabilir."

BURHANETTİN DURAN (SETA genel koordinatörü)

"ABD’nin YPG’ye desteği yeni bir aşamaya geçiyor. Bunun da Türkiye’nin terör koridoru olarak gördüğü bölgeyi bir devlete çevirmeye çalıştığını görüyoruz. Bugünlerde Afrin operasyonu konuşulurken ABD’nin bu ileri kararı almış olması yeni krizleri bekleme ihtimali yaratıyor."

Erdoğan'dan Afrin açıklaması: 'Bir gece ansızın gelebiliriz'

TSK Afrin'de bulunan PYD'yi bombaladı

ÖNCEKİ HABERLER
16 belediyede ittifak yapıldı! İşte o ittifaklar
Çocuk pornocusu doktor adayı çıktı! İğrenç olay...
Ahmet Hakan'dan Kılıçdaroğlu'na 'git Saray'ın önünde yak' tepkisi
Erdoğan Bayraktar'a 'dilenci değilim' diyen Dilek'ten acı haber
Referandumu bilen anketçi açıkladı: Türkiye’de 10 Kürt seçmen varsa
LGS örnek soruları 2020 sözel bölüm çözümlü LGS soru kitapçığı
Yorumlar 48 yorum