BIST 1.127
DOLAR 8,28
EURO 9,75
ALTIN 501,11
HABER /  GÜNCEL

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye 'YPG ordusu' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin 'YPG ordusu' açıklamasına tepki gösterdi. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Bu hatalı yaklaşımda ısrar edilmesini kınıyoruz" denildi.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı, "ABD’nin taahhütleriyle ve beyanatlarıyla çelişen şekilde PYD/YPG'yle iş birliğinin sürdürülmesi suretiyle ulusal güvenliğimizi ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan bu tür girişimler asla kabul edilemez. Bu hatalı yaklaşımda ısrar edilmesini kınıyor ve Türkiye’nin ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedir olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Terör örgütü PYD/YPG'nin ABD desteğiyle Suriye'de sözde "Kuzey ordusu" kurmaya hazırlandığı yönünde uluslararası basında yer alan haberler üzerine, ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı 10 Ocak günü Bakanlığımıza çağrılarak, izahat talep edilmişti" ifadelerine yer verildi.

ABD'den şok edici YPG açıklaması! Türkiye sınırında...

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kez, DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Sözcüsü tarafından yapılan bir açıklamaya atıfla, kısmen PYD/YPG unsurlarından oluşacak ve PYD/YPG güdümlü sözde 'Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDF) komutasında faaliyet gösterecek 30.000 kişilik sözde 'Suriye Sınır Güvenliği Gücü' oluşturulması amacıyla koalisyonun 'SDG'yle birlikte çalıştığı yönünde haberler çıktığı görülmektedir"

Açıklamada, Türkiye'nin, DEAŞ'la sahada mücadelenin ve DEAŞ'tan kurtarılan alanlardaki istikrarlaştırma faaliyetlerinin bir başka terör örgütü olan PYD/YPG'yle iş birliği yapılarak yürütülmesinin yanlış ve sakıncalı olduğu her düzeyde ve platformda müteaddit kereler bildirdiği vurgulandı.

ABD'nin YPG açıklamasına Türkiye'den ilk yanıt

Öte yandan, sözde 'Suriye Sınır Güvenliği Gücü' oluşturulması konusunda koalisyon üyesi sıfatıyla Türkiye'ye danışılmadığı, koalisyonun söz konusu kararının koalisyonun hangi üyelerinin onayıyla alındığı da bilinmediği ve tek taraflı atılan adımları koalisyona mal ederek açıklamanın, DEAŞ’la mücadeleye de zarar verebilecek son derece yanlış bir hareket olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"ABD’nin taahhütleriyle ve beyanatlarıyla çelişen şekilde PYD/YPG'yle iş birliğinin sürdürülmesi suretiyle ulusal güvenliğimizi ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan bu tür girişimler asla kabul edilemez. Bu hatalı yaklaşımda ısrar edilmesini kınıyor ve Türkiye’nin ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedir olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Pistten çıkan uçağın içinde büyük panik
CHP'li Kaftancıoğlu için şok soruşturma
Bakandan öğrencileri sevindirecek sömestr müjdesi!
Büyük kriz çıkaracak video kaydı: Şeyh alıkonuldu!
Bahçeli: '2019'da Türkiye'de üçüncü bir dönem başlayacak'
Kargolar bugün kaça kadar çalışıyor kargo çalışma saatleri
Yorumlar 3 yorum