BIST 1.383
DOLAR 8,17
EURO 9,72
ALTIN 453,14
HABER /  DÜNYA

ABD'den Astana hakkında flaş açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Kazakistan'ın başkenti Astana'da Suriye konulu görüşmelerin doğrudan parçası olmadığını, fakat Suriye'de şiddet olaylarını azaltacak çalışmaları desteklediklerini bildirdi

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanlığının yeni sözcüsü Heather Nauert, Astana görüşmelerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada görüşme sonrasında Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'de şiddet olaylarının azaltılması adına bir mutabakata vardığına dikkat çekildi.

"BİZ ASTANA'NIN DOĞRUDAN KATILIMCISI DEĞİLİZ"

ABD'yi Astana görüşmelerinde Geçici Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Stuart Jones'un temsil ettiği hatırlatıldığı açıklamada, "Biz görüşmelerin doğrudan katılımcısı olmadık ve halen de değiliz." ifadesine yer verildi.

"TÜRKİYE VE RUSYA'NIN GÖSTERDİĞİ ÇABADAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ"

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"ABD, insani yardımların gerekli yerlere ulaşması, DEAŞ ve diğer terör gruplarının yenilgiye uğratılması, siyasi geçiş için uygun ortamın yaratılması ve samimi bir şekilde Suriye'de şiddet olaylarını azaltmayı hedefleyen bütün çabaları desteklemektedir. Türkiye ve Rusya'nın bu mutabakatın gerçekleşmesi ve sahadaki zor şartlara rağmen Suriyeli muhaliflerin bu görüşmelerde yer alması için gösterdikleri çabadan dolayı memnuniyet duyoruz."

İRAN'LA BU İŞ OLMAZ

Açıklamada, ABD'nin Astana mutabakatı hakkında kaygılarının olduğuna vurgu yapılarak, "Buna İran'ın garantör olarak adlandırılması da dahil. İran'ın Suriye'deki müdahaleleri şiddeti artırdı, durdurmadı ve İran'ın Esed rejimine verdiği sorgusuz destek, Suriye halkı için perişan bir duruma dönüştü." ifadesine yer verildi.

Daha önceki görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığına dikkati çeken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu sebepten dolayı daha dikkatli olduklarını kaydederek açıklamasına şöyle devam etti:

"TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜĞÜNDEKİ MUHALİFLERİN DE SÖZLERİNİ TUTMALARI GEREKİYOR"

"Rejimin daha önce hiç yapmadığı bir şey olan sivil halka yönelik saldırılarını tamamen sona erdirmesini umut ediyoruz. Türkiye'nin garantörlüğünde muhaliflerin de verdikleri sözleri yerine getirmeleri gerekiyor ve Suriye halkının hükümet kurabilmek adına çabalarını çalan Hay’at Tahrir el-Şam dahil olmak üzere terör listesindeki gruplardan uzak durmaları gerekiyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Meral Akşener'den Baykal'a tepki
ABD'den PYD/PKK’ya araç ve asker desteği
Valilik panzerin sürücüsüyle ilgili iddiaya cevap verdi
Skandal paylaşım Trump'ın sırlarını ortaya döktü
İstanbul'da internetsiz navigasyon dönemi başladı!
Tunceli'de 5 terörist tutuklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'dan açıklama yaptı
THY, Lübnanlı şirketle anlaştı!
FETÖ elebaşı Gülen'in yeğeni yakalandı
Meclis karıştı! HDP ile MHP arasında sert tartışma
Yorumlar 3 yorum