BIST 10.471
DOLAR 32,56
EURO 35,00
ALTIN 2.437,32
HABER /  GÜNCEL

AB o toplantıda Erdoğan'a bakın ne şart koşmuş!

Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin, 25 Mayıs'ta Brüksel'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB yetkilleri arasında yapılan görüşmede konuşulanları bugünkü köşesine taşıdı.

Abone ol

BRÜKSEL'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB yetkilileri arasında 25 Mayıs'ta yapılan toplantıda Türkiye'ye fasılların açılması için şart koşulmuş. 

Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin, diplomatik kaynaklarına dayandırdığı bugünkü yazısında "Avrupa'nın Türkiye Avrupa Konseyi’nin izleme listesinden çıkmadıkça yeni fasıl açılamayakcağını Türkiye’ye bildirmiş durumda" diye yazdı. 

Bir diğer konu ise terörle mücadale kanunu. AB eğer terörle mücadele kanununda gerekli değişiklikler yapılırsa 24 Eylül'deki Almanya seçimleri sonrası vize serbestisi konusunda çalışmaların başlayabileceği sinyalini vermiş.

Yetkin o günkü görüşmeye ilişkin şunları kaleme aldı:

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 25 Mayıs’ta Brüksel’de AB yetkilileriyle yaptığı görüşme son bir yıldır sürekli gerilen ilişkilerde belli bir rahatlama sağlamıştı.

Erdoğan’ın AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile yaptığı görüşme sonrası ilişkilerin tamiri ve geliştirilmesi için 12-aylık bir yol haritası kararlaştırılmıştı.

Nitekim bu sürecin ilk toplantısı geçen hafta yapıldı ve ilk önemli karar da alındı. Buna göre Haziran sonu, Temmuz başı ilk defa bu kapsamda bir AB-Türkiye terörle mücadele toplantısı yapılacak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yarın Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi görüşmelerine başlamak üzere Brüksel’e gidiyor.

Bayramın hemen sonrasında Cenevre’de Kıbrıs görüşmeleri yapılacak. Bunlar hep olumlu gelişmeler ama durum henüz öyle “Kötü günler geride kaldı, haydi müzakere faslı açılsın” denecek durumda görünmüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir an önce fasılların açılmasını isterken tarihsel süreç bakımından haklı, ama güncel koşullar açısından zorluklar ortada ve bu zorlukların 25 Mayıs toplantısında dile getirdiği anlaşılıyor.

Diplomatik kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, 25 Mayıs toplantısında Juncker Erdoğan’a Avrupa Konseyi’nin Türkiye’deki demokrasiyi izlemeye aldığını, AB katılım süreci bakımından bunun bir eşik sayıldığını ve Konsey’in izleme süreci devam ettiği müddetçe fasıl açamayacaklarını söylemiş.

Yani Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Konseyi’nin izleme listesinden çıkmadıkça yeni fasıl açılamayacağını Türkiye’ye bildirmiş durumda.

Erdoğan’ın buna tepki göstermemesi ve “durumun normale dönmesi” için gerekli adımları atmak üzere Konsey’le işbirliğine gidileceğini söylemesi ise AB tarafında Olağanüstü Halin kaldırılabileceğine dair bir “ipucu” olarak okunmuş.

Bunun ne kadar doğru bir okuma olduğu tartışılır. AB yetkilileri belli ki Konsey’in Türkiye’yi izlemeye almasının 15 Temmuz kanlı askeri darbe girişimi ardından 20 Temmuz’da ilan edilen olağanüstü hal gerekçesi taşıdığına atıfta bulunuyorlar. Toplu tutuklama, işten çıkarma ve siyasetçilerle (özel öncelik verilen) medya mensuplarının terörist suçlamasıyla tutuklanmasının olağanüstü hal altında olduğu saptamasından yola çıkarak, Erdoğan’ın “işbirliği yaparız” sözünü olağanüstü halin kaldırılabileceği olarak yorumluyorlar. Cumhurbaşkanı ise henüz olağanüstü halin kaldırılacağına dair bir beyanda bulunmadı, hatta “ne kadar gerekiyorsa” diyerek ucu açık bir süreci tanımlıyor.

Erdoğan’ın görüşmede “Hepimiz aynı gemideyiz” diyerek PKK ve FETÖ konusunda eleştirilerde bulunup işbirliği istemiş. Daha sonra kararlaştırılan ve önümüzdeki günlerde yapılacak terör toplantısı biraz da bu sayede. Ancak AB yetkililerinin bu eleştirilere yanıt vermek yerine göç kontrolüyle bağlantısını da kurarak terörle mücadele kanununun “elden geçirilmesi” üzerinde durdukları anlaşılıyor.

Bu çerçevede Tusk’un “terörle mücadele kanununun elden geçirilip yenilenmesi” durumunda, 24 Eylül’deki Alman seçimlerinin sonrasında uygulamaya girecek şekilde vize rejiminin rahatlatılmasına kapı araladığı söyleniyor.