BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

90 yaşında gençlere ingilizce dersi veriyor

İngilizce, Fransızca, Almanca ve Yugoslavcayı ana dili gibi konuşan 90 yaşındaki adam ingilizce öğretmeni yetiştiriyor

Abone ol

Çanakkale'nin Biga ilçesinde yaşayan 90 yaşındaki Ahmet Sucuka, gençlere İngilizce dersi veriyor. İngilizce, Fransızca, Almanca ve Yugoslavcayı anadili gibi konuşan yaşlı adam, bugüne kadar 26 İngilizce öğretmeni yetiştirdi.

Biga'da yaşayan Ahmet Sucuka, eğitim gördüğü İstanbul Maltepe Askeri Lisesi'nde yabancı dil Fransızca olduğu için Fransızca eğitimi aldı. Ardından kendi imkanlarıyla İngilizce öğrendi. Almanca ve Yugoslavca da öğrenerek kendini geliştiren Ahmet Sucuka, şimdilerde bildiklerini gençlere öğretiyor. Bugüne kadar okullarda ve dershanelerde 26 İngilizce öğretmeni yetiştiren Sucuka, dil öğrenmek isteyen gençleri geri çeviremediği için gönüllü olarak eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

1940 yılında Biga'da ortaokulu okuduktan sonra lise eğitimi için 1941 yılında İstanbul Maltepe Askeri Lisesi'ne gittiğini söyleyen Sucuka, "Yabancı dilim Fransızcaydı. O dönemler Fransızca çok önemliydi ve ben Fransızcayı en iyi şekilde öğrendim, birincilikte bitirdim. Öğretmenlerim tarafından da ‘altın çocuk' lakabı takılmıştı. Türkçe gazete okumazdım, hep Fransızca gazete okurdum. Fransızca dünya diliydi. Fakat 2. Dünya Savaşı'nı İngilizce konuşan adamlar kazandığı için dünya dili İngilizce oldu. Benim de İngilizce öğrenmem gerekliydi. O zamanlar kurs yok, öğretmen yok. Kitapçılara gittim, ‘İngilizceyi Fransızcadan öğreten kitaplar var mı?' diye sorduğum zaman herkes tuhaf tuhaf suratıma baktı. Dedim ki kendi kedime ‘iş başa düştü bu İngilizceyi bir şekilde öğreneceksin.' O zamanlar ne bulduysam yararlanmaya çalıştım ama olmadı. Araştırdım ve kitapları buldum. Öğrenmeye başladım. Asıl İngilizceyi Amerika'da televizyondan öğrendim. Harp okulunu bitirdikten sonra sınava girdik Amerika'ya gittim ve televizyondan haberleri izlerken İngilizceyi öğrendim. Tabi böylece zaman geçti. Ben Biga'ya geldim. Biga'da İngilizce dersi vermeye başladım. Okullarda dershanelerde 26 tane İngilizce öğretmeni yetiştirdim. 6 tane de üniversitede öğretim görevlisi yetiştirdim. Şimdi 90 yaşındayım ama okumayı ve öğretmeyi çok seviyorum. Mahallemizde çocuklar olsun ya da başkalarından duyup gelenlere gönüllü olarak İngilizce dersi veriyorum. Onlar öğrendikçe ben çok mutlu oluyorum. Bence ne okumanın yaşı vardır ne de öğretmenin" dedi.

Ahmet Sucuka'dan ders alan makine mühendisi Fatih Güner, "Ahmet hocadan ders almak çok güzel bir duygu. Ben hem lise hayatımda hem de üniversite hayatımda İngilizce gördüm. Ama Ahmet hocadan aldığım gibi değil. Gramerler çok farklı. Anlatımı çok güzel. O yüzden çok şeyler öğreneceğime inanıyorum. İngilizce değil hayat tecrübeleri ile de bize yol gösteriyor. Ben gönülden Ahmet hocayı tebrik ediyorum. 90 yaşında olmasına rağmen çok güzel bir şekilde eğitim verebiliyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Haşim Kılıç için şok iddia!
Çin'de iş hanında yangın: 17 ölü
Bu gala çok Sevimli ve Tehlikeli oldu
Yargıtay'dan kocasını öldüren kadın için tarihi karar
Obama'ya Kiev'e silah gönder baskısı
Ürdün'den IŞİD'e: Bu daha başlangıç
Bank Asya'da sır dolu 122 ortak kim?
2015 genel seçimlerinde CHP o partiyle ittifak yapacak
3. köprünün adı Recep Tayyip Erdoğan olacak!
Meclis tuvaletinde taciz ettiler
Yorumlar