BIST 1.408
DOLAR 8,03
EURO 9,61
ALTIN 454,71
HABER /  GÜNCEL

80 km hız limitini aşanlar ne kadar para cezası ödeyecek?

2019 yılında trafik cezalarına yüzde 23.73 lira zam geldi. Peki 2019 yılında 55 km olan şehir içi hız limitini aşan bir sürücü kaç para olacak? 2019 yılında şehir içi 80 km hız limiti ihlali yapan bir sürücü 235 lira ile 1.2402 bin lira arasında ceza ödeyecek.

Abone ol

2019 yılında trafik cezalarına yüzde 23.73 lira zam gelecek. Peki yeni trafik cezalarına göre şehir içi hız limitini aşan bir sürücü bunun için kaç para ceza ödeyecek? 2019 yılında şehir içi hız limitini ihlali yapan bir sürücü 235 lira ile 1.2402 bin lira para cezası ödeyecek.

Emniyet şeridine girene bin 2 TL: Trafik cezalarını artıran yasa kısa süre önce yürürlüğe girerken; denetimler de tam gaz devam ediyor. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, haftanın ilk gününde trafiğin yoğun olduğu sabah saatlerinde TEM otoyolunda denetim yaptı. Araçlarında çakar bulunan sürücüler de tek tek durdurularak gerekli belgeleri kontrol edildi. Emniyet şeridini kullanan sürücülere yeni düzenlemeye göre bin 2 lira para cezası kesildi. Emniyet şeridi ihlali yapan sürücüler çeşitli bahanelerle cezadan kaçmak istese de ekipler cezaları kesti.

HIZ LİMİTİ CEZASI:

Hız limiti 80 km istenen yerde

●88 km-104 km arası 235 tl den 291 TL ye

●104 km-120 km arası 488 tl den 604 TL ye

●120 km ve yukarısı 1002 tl den 1.240 TL ye kadar trafik cezası ödeyecek.

LASTIK CEZASI 625 TL: Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, zorunlu kış lastiği takmayan araç sahiplerine 1 Aralık'tan itibaren 625 lira idari para cezası uygulanacağını dile getirdi.

Trafik cezası ne kadar sürede ödenmelidir: Trafikte kesilen idari para cezalar için düzenlenen tutanaklar, ihlalin noktasında sürücüye tebliğ edilmez ise, PTT görevlileri ceza tutanağını sürücülere iletilmesi amacıyla EGM trafik birimlerine gönderir. Bir nüshası vergi dairesine gönderilen tutanak posta yoluyla sürücünün adresine yollanır.

Trafik kurallarının ihlal edilmesinden ötürü uygulanan para cezaları, ceza kesilen kişiye tebliğ edildiği tarihe müteakip 1 ay içinde mutlaka ödenmelidir. 1 aylık sürenin sona ermeden, 15 gün içinde ödeme yapılırsa yüzde 25 ceza  indirim puanı söz konusu olur.

Ceza tutanağını elden teslim almayan araç sürücüleri, cezadan muaf olamazlar. Tutanakları adreslerine gönderilen sürücüler adreste bulunamazlar ise tutanak mahalle muhtarına teslim edilir. Mahalle muhtarlığında da tutanağın teslim alınmaması halinde tutanak EGM'ye iade edilir. Bu durum EGM tarafından vergi dairesine iletilir ve ceza işleme alınır. İşlem tarihini takiben yasal ödeme süresi başlamış olur.

Sorgulama ve ödeme nasıl yapılır: Trafik cezaları e-devlet üzerinden, EGM resmi internet adresi üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresi üzerinden ya da herhangi bir PTT şubesine giderek sorgulanabilir. Ödeme işlemi Gelir İdaresi Başkanlığının bir online hizmeti olan İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla veya şahsen bir vergi dairesine giderek yapılabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Anlaşma sağladı! İşte Dirar'ın yeni takımı
Bütçe geçen ay 7.6 milyar TL fazla verdi
Hindi fiyatları ne kadar oldu 2019 kilosuna göre hindi fiyatları
Facebook oğul Netanyahu'nun hesabını askıya aldı
Fenerbahçe ucuz kurtulmuş
Fatih Terim yıldız ismi gözden çıkardı: Satın gitsin
Sabahları yorgun uyanıyorsanız ağzınız kurumuşsa bakın sebebi ne
Ağaoğlu'ndan Burak ve Onur açıklaması
İGDAŞ'tan faturalara 3 taksit kampanyası
Katar'a gidecek sandıktan çıktı! Tam 80 bin adet
Yorumlar