BIST 5.032
DOLAR 19,03
EURO 20,53
ALTIN 1.208,78
HABER /  GÜNCEL

65 yaş aylığı kaç para oldu 2018 ilk ödeme tarihi

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilere ödenen 65 yaş aylığında düzenleme yapıldı. Herkes 65 yaş aylığı ne kadar oldu, ne zaman ödenecek merak ediliyor. 3 aydan 3 aya ödenen yaşlı aylığının ilk zamlı ödemesi haziran ayı bitmeden yapıldı. Bir sonraki maaş Eylül'de.

Abone ol

Yaşlılık maaşı diğer adıyla 65 yaş aylığında revizeye gidildi. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üzerindeki kişilere ödenen 65 yaş aylığı ne kadar oldu, ne zaman ödenecek merak ediliyor. Eylül'de geçilecek yeni düzenleme ile 5 yaş üstü vatandaşlara 3 ayda bir verilen 65 yaş aylığı, 266 liradan 500 liraya çıktı. Peki 65 yaş aylığı için nereye başvurulur, başvuru şartları nelerdir? Detaylar haberimizde. 

266 LİRADAN 500 LİRAYA YÜKSELDİ; Mart, haziran, eylül ve aralık aylarında ödenen 65 yaş aylığı, 265,79 TL'den Haziran 2018’de 500 TL’ye çıktı. 

65 YAŞ AYLIĞI NE ZAMAN ÖDENECEK; Yapılan zam sonrası merak edilen, sorunun yanıtı cevap buldu. Haziran 2018'de zamlı maaşlar hesaplara yattı.Bir sonraki maaşlar Eylül 2018'de alınacak.

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • 65 yaşını doldurmuş olmak,
 • Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Aylık gelirin 484 liranın altında olması
 • Sigorta primini yatırmaması, herhangi bir işte sigortalı olarak çalımaması
 • Nafaka almaması

65 YAŞ AYLIĞI İÇİN NEREYE NASIL BAŞVURULUR?

 • Bu maaştan yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu 'Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na başvurmak gerekiyor.
 • Sonra valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakları alınacak.

 • Belgeler 'SGK Primsiz Ödemeler' birimine teslim edilecek.

 • İl kurulundan alının muhtaçlık kararı belgeleri alınacak.

 • Form, 'Aile Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunuyor.

 • 65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden 'vasi'lik kararı alınacak. SGK belgeleri inceleyecek ve maaş bağlama kararını verecek.

BAKICIYA DA DESTEK VAR: Hastası ve ağır engelli raporu olan herkes evde bakım parası almak için başvurabilir. Gerekli şartları yerine getirenlere aylık bin 85 lira bağlanıyor. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını gideremeyenlere (örneğin; yemeğini yiyemeyen) bakanlar bu maaşı alabiliyor. Bugüne kadar 700 bin kişinin aldığı maaşın bugünkü tutarı bin 85 lira.

PARAYI SADECE YAKINI ALABİLİR: Maaş alacak olanların, engelli veya yaşlı kişinin akrabası olması ya da yasal vasisi olması gerekiyor. Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ yazması da şart. Maaş alabilmek için, hane içindeki gelirin ‘847 lirayı’ geçmemesi gerekiyor. Daha önce başvurup bu yüzden bakım aylığı alamayanlar, geliri 847 liranın altına düştüyse başvurabilir.