HABER /  EKONOMİ

6,4 trilyon dolarlık varlığı yöneten CEO'dan dolar iddiası

DÜNYANIN en büyük varlık yönetim firması BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, ABD dolarının küresel rezerv para statüsünün sona ereceğini söyledi.

Abone ol

Singapur’da düzenlenen Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan Fink, ABD Federal Hükümeti’nin ağır borç yükü altında olduğuna ve faizlerin yükseldiğine dikkat çekerek bu durumda daha önce ABD’ye borç verenlerin  yavaş yavaş ortadan kaybolacağını ifade etti. Fink konuşmasını şöyle sürdürdü:

AÇIKLARIN YÜZDE 40'I DIŞARIDAN FİNANSE EDİLİYOR
"Sorun şu ki çok büyük açıklarımız var. Ancak şu anda dünya çapında bize borç verenlerle kavga ediyoruz. Genellikle kreditörlerinizle kavga etmenin sonu pek iyi olmaz. Amerika’nın açıklarının yüzde 40’ı dışardan finanse ediliyor. Başka hiçbir ülke bu ayrıcalığa sahip değil."

YATIRIMCILAR DAHA ÇOK FAİZ TALEP EDECEK
Yaklaşık 6,4 trilyon dolarlık varlığı yöneten BlackRock’ın CEO’su Fink, borç ve faiz artışlarının devamı halinde hisse senedi piyasalarının da hasar görmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Fink, "Artan açıklar nedeniyle borcumuz da yükselecek ve yatırımcılar daha çok faiz talep edecek" diye konuştu.

ÇİN VE JAPONYA ALIYOR
ABD açıklarının kapatılması için satılan hazine borç senetlerinin (bonu-tahvil) en büyük yatırımcıları arasında Çin ve Japonya yer alıyor.

FED kararları doları nasıl etkileyecek? Dolar ve altında son durum

ÖNCEKİ HABERLER
Dev bankanın satışında flaş gelişme
Trabzonspor'da Burak Yılmaz kadro dışı
Al Jazeera'den dehşete düşüren Cemal Kaşıkçı iddiası!
Turgut Altınok aslen nereli eşi ve 4 çocuğu kimdir?
Kurtulmuş: Yeniden aday olacaklarını zannetmiyorum
Esra Erol'da ATV canlı yayında Tülay Denizli eşinin önüne atıp gitti
Yorumlar 9 yorum