BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

62. Sait Faik Hikaye Armağanı sahibini buldu

62. Sait Faik Hikaye Armağanı, yazar Muzaffer Kale'nin "Güneş Sepeti" adlı kitabına verildi.

Abone ol

İş Bankası Kültür Yayınları'ndan yapılan açıklamaya göre, Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen armağanı bu yıl Muzaffer Kale'ye, "Güneş Sepeti" adlı kitabıyla layık görüldü.

Doğan Hızlan’ın Başkanlığı’nda toplanan Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan Sait Faik Hikaye Armağanı Jürisi, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

“62. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın, kısa öykünün olanaklarını başarıyla kullanan ve varoluşun yoğunluğunu yaşamın ayrıntılarında yakalayan Muzaffer Kale’nin Güneş Sepeti adlı kitabına verilmesi oy birliğiyle uygun görülmüştür.”

- Muzaffer Kale kimdir?

Yazar Muzaffer Kale, 1957'de doğdu. Çocukluğu Bodrum Bahçeyakası Köyü'nde geçen Kale, ortaokul ve liseyi Milas'ta okudu. Uzun yıllar yaşadığı Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olan Kale, başta şiir olmak üzere çalışmalarını 1981'den beri edebiyat dergilerinde yayınladı. Öğretmenlik de yapan Muzaffer Kale, halen İzmir'de yaşıyor.

Kale'nin, "Bir Günlük Güneş", "Gözlerim Akşama Ölür", "Acıtmıyor Boynumu Dünya", "Işıktan Kalan Kırılma", "Hiçbir Şeyi Unutmadım", "Sakın Zar Atma", "Lirik Aksan", "Menekşenin Sayılı Günleri", "Kayıp Saklambaç" isimli kitapları bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
İşte Sümeyye Erdoğan'ın düğün davetiyesi
Eurovision'da bu sene bir ilk yaşanacak!
Numan Kurtulmuş'tan ilginç profil cevabı
Dr. Onur Kulaksızoğlu Omurga eğriliği tedavisi nasıl yapılır?
Şanlıurfa'da çatışma! Dağdan inen PKK'lılar polise saldırdı
Kılıçdaroğlu'ndan iddialı Davutoğlu ve Türkeş çıkışı
Oya Aydoğan'dan üzücü bilgiler geldi
Yunus Günçe evli mi sevgili kimdir? Survivordaki sonu
Nobel ödüllü Prof.Dr. Aziz Sancar Türkiye'ye geliyor
Berat Albayrak açık açık söyledi! Açmayan yandı
Yorumlar