BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  GÜNCEL

5 babayiğit sonunda başardı! Erdoğan test sürüşünü yapıp tanıtacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde prototipi hazırlanan yerli elektrikli aracın test sürüşünü yaparak tanıtımını yapacak.

Abone ol

2011'den beri gündemde olan yerli oto için süreç, 2017'de Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde hızlandı. Yakın zamanda tanıtımı yapılacak olan yerli arabanın ilk sürüşünü Erdoğan yapacak.

5 babayiğit

2017'de Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding'le imzalandı. Projedeki '5 babayiğit'in yanı sıra TOBB da şirkete ortak oldu.

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'ın haberine göre; 6 ortaklı projede imzalar atılarak, 31 Mayıs 2018'de 'Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu. Şirkette Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yüzde 19'ar, TOBB yüzde 5 payla yer aldı. TOGG CEO'luğuna Haziran 2018'de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler Gebze'deki Bilişim Vadisi'ne taşındı.

TOGG, yerli aracın prototipini önümüzdeki günlerde tanıtacak. Erdoğan'ın Gebze'de yerli otomobil çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor.

Yurt dışından yönetici transferi

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), endüstrinin önde gelen isimlerinden Sergio Rocha'yı Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yönetici olarak bünyesine kattı. Rocha, TOGG'da ürün planlama, program yönetimi, satın alma, tedarik zinciri, üretim mühendisliği ve üretim operasyonlarında liderlik edecek. Rocha Türkiye'ye gelmeden önce Hindistan'daki bir elektrikli araç girişiminde çalışıyordu.

Türk kullanıcıların ihtiyaçları gözetildi

TOGG, yerli otomobil projesine başladığında Türkiye genelinde 2 binin üzerinde kişiyle araştırma yaptı. Araştırma sonucunda C segmentinde bir SUV araca talebin yüksek olduğu anlaşıldı. Bu yüzden üretilecek ilk modelin C-SUV olmasına karar verildi. Bu arada otomobilin tasarımında Türk tüketicilerin söz sahibi olduğu ortaya çıktı. Yapılan klinik çalışmalarda müşterilere ihtiyaç ve beklentileri soruldu. İç ve dış tasarımda bunlar dikkate alındı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Serdar Ortaç'ın 'Erdoğan' çıkışı çok konuşulacak: Söyleyince linç ediyorlar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu duyurdu! Başvuru sonuçları açıklandı
Ali Babacan dolandırıcı diyen Erdoğan'a neden yanıt vermedi?
Trabzonspor'da atan da iyi tutan da
Ceren Özdemir cinayetinde FETÖ iması Soner Yalçın'dan deli sorular
Borussia Dortmund’da Axel Witsel, ilk yarıyı kapattı
Obradovic'ten olay sözler: NBA bir mafya
AÖF sınav yerleri belli oldu TC ile sorgulama açıldı
NBA'de Milwaukee Bucks'tan üst üste 15. galibiyet
AK Parti'den ihraç edilen Pelin Gündeş Bakır'ın savunmasına bakın!
SpaceX’in süper fareleri uzay istasyonuna ulaştı
Yorumlar 11 yorum