BIST 2.868
DOLAR 17,95
EURO 18,52
ALTIN 1.032,74
HABER /  GÜNCEL

48 kritik ismi böyle dinlemişler...

Cumhurbaşkanlığı danışmanları ve iş adamlarının da aralarında olduğu 48 kişiyi, farklı isimlerle dinledikleri tespit edildi.

Abone ol

Başkent merkezli "usulsüz dinleme" operasyonu kapsamında gözaltına alınan zanlıların, başta siyasiler olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı danışmanları, gazeteciler, hakimler ve iş adamlarının da aralarında olduğu 48 kişiyi, emniyette soruşturması devam eden dosyalara farklı isimlerle dahil ederek dinledikleri tespit edildi.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 16 ilde başlatılan operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 34 kişiden yakalanan 25'inin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde Şanlıurfa, Van, Kars, Iğdır, Bayburt, Erzurum, Tokat, Eskişehir ve Tekirdağ'ın da aralarında bulunduğu 16 ilde düzenlenen operasyonda, emekli 1. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer A. ile 1. Sınıf Emniyet Müdürleri Ramazan A, Recep G, Coşkun Ç, Yunus Y, Hüseyin Ö, Ayhan F, Sadettin A, 2. Sınıf Emniyet Müdürleri Gürsel A, İbrahim T, Lokman K, Tamer Bülent D, Ramazan K, 3. Sınıf Emniyet Müdürleri Ahmet Ümit S, Mustafa B, Sadık A, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Ali A, emniyet amirleri Yılmaz A, Harun D, Tamer Ö, Erdal A, başkomiserler Salih K, Emre B, Serhan Ş, Yusuf Ü, komiserler Timurtaş K, Muhammed Mustafa A, Seyit G, komiser yardımcıları Murat Ahmet Ş, Serhat K. ile polis memurları Adem Ç, Mustafa A, Özgür Ö. ve Ali A. hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı.

Şüphelilerden Yılmaz A. ile Ramazan A'nın başka bir dosyadan tutuklu olduğu belirtilirken, Murat Ahmet Ş'nin ABD'de misyon koruma görevinde olduğu ve Türkiye'ye dönmesi için yazısının yazıldığı öğrenildi.

Operasyonda gözaltına alınamayan ancak Türkiye'de oldukları belirlenen Sadettin A, Gürsel A, Lokman K, Ramazan K, Emre B. ve Seyit G'nin ise yakalanmasına çalışılıyor.

Farklı isimle dosyalara dahil edilmişler

Gözaltına alınan zanlıların, başta siyasiler olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı danışmanları, gazeteciler, hakimler ve iş adamlarının da aralarında olduğu 48 kişiyi, emniyette soruşturması devam eden dosyalara farklı isimlerle dahil ederek dinledikleri tespit edildi.

Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ hakkında 3 kez 3'er ay olmak üzere 9 ay dinleme kararı çıkartıldığı, bunlardan ilkinde "x" şahıs, ikincisinde Ahmet Bal, üçüncüsünde ise Mustafa Kaya adıyla o dönem devam eden İBDA-C soruşturması kapsamında dinlendiği belirlendi.

Gazeteci Fikret Bila'nın Fikri Kasap, eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş'in Alper Güneş, MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın'ın Tahir Eğin, eski Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin Turgay Tekin adıyla İbda-C, eski Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu'nun ise Mehmet Çelik adıyla Hizbullah soruşturmasına dahil edilerek dinlendiği kaydedildi.
Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Özkan Şahin adıyla Türk İntikam Tugayı dosyasına dahil edildiği, iş adamı Kazım Türker'in ise Kazım Türkoğlu olarak dinlendiği belirlendi.

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın da "dinleme çetesi"nin hedefinde olduğu, Erbakan'ın Hizbullah dosyasına Havzullah Gültekin adıyla dahil edilerek hakkında dinleme kararı çıkartıldığı belirtildi.

Öte yandan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru ve başdanışmanı Aylin Cesur, gazeteci Ertuğrul Özkök ve CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ağan Ayaydın'ın uyuşturucu, gazeteci Mehmet Akif Beki'nin çek-senet, gazeteci Abdülkadir Selvi ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin koruma müdürü Murat Mantuş'un Türk İntikam Tugayı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ile eski Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın ise Selam Tevhit, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü, Emniyet Müdürü Emin Arslan ile eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek'in İBDA-C, Emniyet Müdürü Sabri Uzun'un ise Hizbullah dosyasına kod isimler ile dahil edilerek haklarında dinleme kararının alındığı kaydedildi.

2007-2011 tarihleri arasında yapılan usulsüz dinlemelerin İstihbarat Daire Başkanlığı imkanları kullanılmak suretiyle gerçekleştiği de belirlendi.

Haklarında usulsüz dinleme kararı çıkartılan 48 kişinin isimleri ise şöyle:

Eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan
Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ
Gazeteciler Fikret Bila, Abdulkadir Selvi, Mehmet Akif Beki, Ertuğrul Özkök, Zeynel Koç
Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu
Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ağan Ayaydın
Eski Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici
Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan
 Eski Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başdanışmanı Ahmet Ertürk
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru ve başdanışmanı Aylin Cesur
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Koruma Müdürü Murat Mantuş
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Özel Kalem Müdür Yardımcısı Muhammed Bilal Aydın
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Başdanışmanı Zuhal Topçu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü
TOKİ Başkan Yardımcıları Mehmet Memduh Dizdar, Ercan Tıraş, Çağatay Göktayoğlu
TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca
Emniyet müdürleri Gafur Cem Cehdioğlu, Mustafa Aral, Murat Nemutlu, Emin Arslan, Sabri Uzun, Ali Kolat, Koray Öner, Bülent Öztürk, Halil İbrahim Yurttutan, Fatih Eryılmaz, Hulusi Alkan, Cihangir Ulusoy
Kamu görevlisi Turan Sarıtemur
İş adamı Kazım Türker
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Üyesi Zekeriya Gökşenli
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan
İnsansız Hava Aracı Projesi Müdürü Mehmet Demir Çiğdemoğlu
Ankara Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hasan Tekbaş
Anayasa Mahkemesi üyesi Serdar Özgüldür'ün oğlu Gökhan Özgüldür
TMO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Köse
Tapu Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher
Eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek
MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın

Emniyetteki işlemleri sürüyor

Usulsüz dinleme operasyonu, HSYK Başmüfettişleri Ali Rıza Karakan ile şu an HSYK 2. Daire Başkanı olan Mehmet Yılmaz'ın, Ankara 11. ve 12. Ağır Ceza Mahkemelerinde geçen yıl yaptıkları araştırma sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbarı üzerine Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay'ın talimatıyla başlatılmıştı. Dün gözaltına alınan zanlıların emniyetteki işlemlerinin sürdüğü belirtilirken, şüphelilerin perşembe günü Ankara Adliyesi'ne sevkleri bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Beyoğlu'nda şüpheli araçtan bakın ne çıktı?
Beyoğlu'nda şüpheli araçtan bakın ne çıktı?
Survivor'da Gönüllüler birbirine girdi
Survivor'da Gönüllüler birbirine girdi
'Burada Kürt’e Kürt hırsıza da dizo derler'
'Burada Kürt’e Kürt hırsıza da dizo derler'
ABD'den Kıbrıs için flaş açıklama!
ABD'den Kıbrıs için flaş açıklama!
İstanbul'da büyük operasyon! Bankacılar da var
İstanbul'da büyük operasyon! Bankacılar da var
Tuvalette doğurdu balkondan attı!
Tuvalette doğurdu balkondan attı!
İstanbul'da sokak ortasında dehşet
İstanbul'da sokak ortasında dehşet
İsviçre'yi korkutan Türk meğer...
İsviçre'yi korkutan Türk meğer...
Meral Akşener'den kaset iddiasına İslami çözüm!
Meral Akşener'den kaset iddiasına İslami çözüm!
Abdülhamit Gül: CHP Haydar Baş'la yarışıyor
Abdülhamit Gül: CHP Haydar Baş'la yarışıyor