BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  DÜNYA

47 bin PKK'lı... Sınırın güneyinde şok

Yazar Nihat Ali Özcan, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Abone ol

Milliyet yazarı Nihat Ali Özcan, PKK olarak gördüğü 47 bini bulan PYD'liye, Rusya ve Batılı müttefiklerin silah, eğitim ve techizat yağdırdığını yazdı.

RUSYA VE ABD'NİN PYD SEVGİSİ

Cenevre'de başlaması planlanan Suriye barış görüşmelerine PYD krizi damga vurdu. ABD ve Rusya PYD'yi masaya davet etme düşüncesine Türkiye şiddetle karşı çıkıyor.

Doktora tezini PKK üzerine yapan güvenlik uzmanı yazar Nihat Ali Özcan, "PYD, PKK’nın neyi olur?" başlıklı bugünkü yazısında PYD kriziyle tanışan Türkiye'yi hangi risklerin beklediğini ele aldı.

SURİYE PKK'NIN "KÜÇÜK GÜNEY" CEPHESİ

PKK'nın partiyi 1978, orduyu 1984 ve cepheyi de 1985’de ilan ettiğini hatırlatan yazar, Suriye'nin “Küçük Güney” olarak bu cephenin alt birimlerinden birisi olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

IŞİD TEHDİDİ VE PKK/PYD'NİN STRATEJİSİ

Örgütün Suriye'deki iç savaşa dahil olmadığını öncelikle muhalif Kürtleri ortadan kaldırdığını yazan Özcan, "Merkezi denetimi sıkı ve perde gerisinde tutarken, yerel insan malzemesinin görünürlüğünü öne koyan bir strateji izledi." diye yazdı.

Bu stratejinin IŞİD tehdidinin yükselişiyle daha da işe yaradığını belirten yazar, bu sayede Türkiye’nin “PKK, PYD’dir” itirazı kolayca kulak arkası edildiğini belirtti.

SAYILARIN 47 BİNİ BULAN PYD'LİYE SİLAH YAĞIYOR

Nihat Ali Özcan, yabancı güçlerin Suriye’de PKK’nın yükseliş hikâyesine olan ilgisine ve Türkiye'ye vereceği zararın boyutlarına dikkat çekerek yazısını tamamlıyor:

"Bu günlerde, Rusya ve müttefiklerimiz (!) sıkı çalışıyor. Sayıları 47 bini bulan PYD’liye- siz onu PKK okuyun- silah, eğitim ve teçhizat yağdırıyor. Yumuşak harp malzemelerinin bir kısmının da Türkiye üzerinden gittiği biliniyor. Askeri kapasitesi her geçen gün artan PKK’nın, Türkiye’ye siyasi ve askeri maliyetinin ne olacağını ileride göreceğiz. Gerçi bu durumda bile müttefiklerimizin “kitaba uygun ve yeni” hikâyeler uydurmaları zor olmayacaktır."