HABER /  EĞİTİM

40 milyon dolarlık tıp fakültesi

Konya Mevlana Üniversitesi, 40 milyon dolarlık yatırımla tıp fakültesi hastanesi kuracak.

Konya Mevlana Üniversitesi, 40 milyon dolarlık yatırımla tıp fakültesi hastanesi kuracak.İki hafta önce hastane inşaatı için ihale sürecini gerçekleştiren Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Özen, inşaat işi için teklif verme süresinin 2 Mart'ta sona ereceğini söyledi.

Özen, şu ana kadar Türkiye çapında 10'un üzerinde inşaat şirketinin şartname alıp teklif verdiğini açıkladı. Eğitim ve mühendislik fakültesindeki çeşitli bölümlerde okuyan 300 öğrenciyle eğitim öğretime başlayan Konya'nın ilk özel yükseköğretim kurumu Mevlana Üniversitesi, üçüncü bölüm olarak tıp fakültesi açmaya karar verdi. 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlayacaklarını belirten Prof. Dr. Süleyman Özen, öğrencilerin 3. sınıftan itibaren pratik eğitim yapacakları fakülte hastanesinin yapımı için ihale sürecini de başlattıklarını söyledi. Özen, 2 Mart'tan sonra teklifleri değerlendireceklerini ve ihale komisyonunun uygun gördüğü firmalarla bire bir görüşmeler yapacağını kaydetti.

Bu görüşmelerin sonunda işin yaptırılacağı firmanın belirleneceğini belirten Prof. Dr. Özen, "Mart sonuna kadar fakülte hastanesi inşaatı işinin yaptırılacağı firmayla sözleşme imzalamayı, nisan başında da inşaata ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Bir yıl içinde kaba inşaatı, sonraki 2 yılda da ince işçilik ve tefrişatı tamamlamayı planlıyoruz. Hastane en geç 3 yıl içinde tamamlanacak ve Konya, bu yatırımla maliyeti 40 milyon doları bulan dev bir sağlık kurumuna kavuşacak." dedi.

Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Orta Anadolu Bölgesi'nin en modern eğitim araştırma ve uygulama hastanesi olacağı belirtiliyor. Hastane, Konya'nın merkezinde 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Şehrin her yerinden kolaylıkla ulaşılabilecek bir yere inşa edilecek hastane binası, mono blok ve akıllı bina konseptinde yapılacak. Bir hastanenin ihtiyaç duyabileceği her türlü donanıma sahip bir bina olarak projelendirilen tıp fakültesi hastanesi, dünyanın ulaştığı en üst düzeydeki hastane standartlarına sahip olacak. On ameliyathane ve on yoğun bakım ünitesi bulunan hastanede her bölümün polikliniği kendi içinde hizmet verecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Başbakan o ziyaretini erteledi!
Çok konuşulan o çift yaza evleniyor!
Ahmedinejad Kaddafi'ye böyle yüklendi!
Öyle bir klip çekti ki...
Sadri Şener'in hayali gerçek oldu
Eylül hacamat günleri ne zaman yaptırılır 2019
Yorumlar