BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

4 eski bakan yeniden aday mı oluyorlar?

4 eski bakan Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde yeniden aday olacaklar mı AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay'dan açıklama geldi.

Abone ol

Ak Parti Sözcüsü Beşir Atalay, 17 Aralık sonrası görevlerinden ayrılan 4 eski bakanın seçimlerde aday olacakları yönündeki iddialar hakkında konuştu. 

Atalay, "Adaylık istekleri ile ilgili bir bilgim yok. Bir şey duymadım" dedi.

Seçim çalışmalarına değinen Atalay, "Seçim kampanyası benim koordinasyonumda yürütülüyor. Gece gündüz çalışıyoruz. Biz en büyük kampanyaları yürütürüz. Uluslararası kampanyalarla yarışırız. Epeyce sürprizlerimiz olacak. Büyük bir kampanya olacak. 7 Haziran'a doğru ilkbaharın nisan mayıs ayları Türkiye için inşallah bir demokrasi şöleni olacak ülke genelinde. Seçimin huzur içinde geçmesi için her türlü çalışmalar yürütülüyor. Seçim tarihi ile zaman zaman bazı tereddütler falan duyuluyor. Seçim tarihi 7 Haziran 2015'tir. Bir tarih değiştirme falan söz konusu olsa bu Ak Parti'nin yapabileceği bir şey. Bu konuda hiçbir tereddüt söz konusu değil. Aday adayı olacak kamu görevlilerinin istifa tarihi 10 Şubat'tır" açıklamasında bulundu.

İSTİFA ETMEYEBİLİRLER

Dün ki MYK'da alınan karara değinen Atalay, "Belediye başkanlarımızın, Meclis üyelerimizin ve il genel meclis üyelerimizin de istifa etmemeleri yönünde bir ilke kararı benimsenmiş oldu" dedi.

"YENİ HÜKÜMET İLE KOMŞUMUZA DAHA FAZLA SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR GELİR"

Yunanistan seçimlerini parti olarak tebrik ettiklerini vurgulayan Atalay, "Umuyoruz bu seçimden sonra yeni hükümet ile komşumuza daha fazla siyasi ve ekonomik istikrar gelir" diye konuştu.

TAM BİR KOMEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu dün yaptığı grup toplantısı üzerinden eleştiren Atalay, "Ana muhalefet partisinin grup toplantısı doğrusunu isterseniz tam bir komediydi. Boyama kitabı başka bir yerde montajlanmış. O da o montajı kullanıyor. Türkiye açısından doğrusu komedi diyoruz ama insan gülemiyor da. Sadece üzülüyorsunuz. Bu ciddi bir şey. Ana muhalefet iktidar yarısıdır. Bir ülkede demokrasi açısından olmazsa olmazıdır. Eline bir dosya not tutuşturuluyor. Hiçbir inceleme yapmadan hemen açıklıyor telaşla. Sonra da bunun altının ne kadar boş olduğunu anlıyor. Bu ilk değil tabi hep böyle" ifadelerine yer verdi.

"KILIÇDAROĞLU CİDDİYE ALINMAYACAK BİR SİYASETÇİDİR"

Atalay, "Bu üzücü bir ifade ama, sayın Kılıçdaroğlu ciddiye alınmayacak bir siyasetçidir. Bütün bu halleri ile onu ortaya koyuyor. Hiçbir sözüne itibar edilemez. Birileri yalan iftira bilgiler getiriyor. Biz artık çıkıp da CHP sözcüsünün o iddialarını buralarda cevaplama gereği bile duymuyoruz. Bazı listeler veriliyor ellerine falan" dedi.

PARMAĞINDA OYNATIYOR

Atalay, "Şu anda bunlar paralel yapının bir oyuncağı. Paralel yapı bunları CHP'yi, anamuhalefet partisini parmağında oynatıyor. Paralel yapının sözcülüğünü yapıyorlar" dedi.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın vefatı ile birlikte Türkiye'de ilan edilen bir günlük yas konusuna değinen Atalay, "Kılıçdaroğlu bunu da eleştiriyor. Cumhuriyet Halk Partisi oraya bir taziye mesajı göndermiş. Sonra da ben niye yas tutayım deniliyor. Türkiye'nin bir Ana muhalefet sorunu olduğunu da her zaman belirtiyoruz" diye konuştu.

"4 ESKİ BAKAN ADAY OLACAK MI?"

Yeni Anayasa ve başkanlık siteminin seçim meydanlarında kullanılıp kullanılmayacağına ve dört eski bakandan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar'ın tekrar aday olma isteklerini başbakana ilettikleri iddialarını değerlendirmesi istenen Atalay, adaylık istekleri ile ilgili bir bilgisinin olmadığını, bir şey duymadığını belirterek, "Yeni bir Anayasa değişikliği gerçekleştirilmedi. Bu seçimin de ana gündem maddelerinden birisinin yeni Anayasa olacağı görülüyor. Bu kaçınılmaz. Türkiye bu sorununu görmek zorunda. Yapmak zorunda. Bu Anayasa durdukça belli bir sınırda kalıyorsunuz. Çok bağlayıcı maddeler var. Diyelim ki YÖK ile ilgili bir düzenleme yapacaksınız Anayasa'daki bazı maddelerini değiştirmeniz lazım. Yeni Anayasa bizim gündemimizde olacak. Şubat sonuna kadar seçim beyannamemizi şekillendirmek" ifadelerini kullandı.

AİHM'DEKİ DAVA

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülecek olan Doğu Perinçek davasına ilişkin Atalay, "Pek beklenmiyor orada. Bir insan hakları, düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilecek bir şey. O dava çok ilgi görmedi o manada. Tabii hukuktur. Farklı olumsuz bir şey beklemiyoruz" dedi.

"HDP'NİN SEÇİMLERE PARTİ OLARAK GİRMESİNDEN MEMNUNİYET DUYARIM"

HDP'nin seçimlere parti olarak girmesini değerlendirmesi istenen Atalay, "Parti olarak özel bir değerlendirmeye tabi tutmuş değiliz. Strateji heyeti olarak da bütün partilerin seçim çalışmalarını iyi takip eder değerlendiririz. Benim kendi düşüncem parti olarak katılmalarından memnuniyet duyarım. Türkiye'nin normalleşmesine katkı sunacak bir durum olarak bile değerlendiririm" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı ve Haşim Kılıç aynı masada!
Cumhurbaşkanı ve Haşim Kılıç aynı masada!
Karagül'e süpriz bir isim dahil oluyor
Karagül'e süpriz bir isim dahil oluyor
Çaykur 3500 işçi alacak
Çaykur 3500 işçi alacak
Sadece sol ayağıyla roman yazdı!
Sadece sol ayağıyla roman yazdı!
IŞİD son dakika Kobani'de kaçanı vuruyor
IŞİD son dakika Kobani'de kaçanı vuruyor
Hizbullah'tan son dakika İsrail saldırısı!
Hizbullah'tan son dakika İsrail saldırısı!
Moda devi Türk markası oluyor
Moda devi Türk markası oluyor
DERGİ - İnsan kumarda neden mantıksız tercihler yapar?
DERGİ - İnsan kumarda neden mantıksız tercihler yapar?
Ayşe Hatun Önal 'Cem beni uçurur...!'
Ayşe Hatun Önal 'Cem beni uçurur...!'
Kobani'de son durum o tepeye Kürt karargahı
Kobani'de son durum o tepeye Kürt karargahı