HABER /  AK PARTİ

24 Haziran seçimlerinde bu sonuç çıkarsa yine seçim var

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan kazanır ancak AK Parti mecliste çoğunluğu kaybederse ne olacak? Bu soruya AK Parti'nin önemli ismi Mustafa Şentop verdi. Şentop açıkça söyledi, yeniden seçime gidilecek.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'e yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ve parlamentonun farklı partilerden oluşması ve uyumlu çalışmaması durumunda seçime gidileceğini söyledi.

Şentop, "Diyelim ki yeniden erken seçime gidildi. Cumhurbaşkanı seçilme hakkının birini yitirecek mi" sorusuna ise "Tabii" yanıtını verdi.

Şentop şunları anlattı: 'Bu sistem en iyi, cumhurbaşkanının siyasi partisinin çoğunlukta olduğu bir parlamento yapısıyla işler. Parlamento yapısının farklı bir durumda olması halinde de iyi işler diyebilirim ama bu ancak sistemin yerleşmesinden sonrası için geçerli. Yani 2023, 2028… 24 Haziran seçimlerinde, Meclis’te cumhurbaşkanının siyasi partisinin çoğunlukta olması çok önemli; bir kuruluş dönemi bu. Aksi halde sistem kör topal başlar, Türkiye 7 Haziran’daki gibi yeni bir duraklama dönemine girer.

-Peki; farklı taraflar kazanırsa meclis, başkanı kitleyebilir mi?

Başkanın işini zorlaştırabilir. Tabii kanunla düzenlenecek birçok alan var. Biz Cumhurbaşkanı’na kararname çıkarma yetkisi de verdik. Bu yetkiyle Cumhurbaşkanı Meclis’in kanun çıkarmasına özel olarak gerek duymadan, kararnameyle icra yetkilerini kullanabilir. Ancak Meclis, bütçe üzerinden bir engelleme yapabilir. Gerçi biz bu sistemle, bu tür ihtilafları minimize edecek mekanizmaları da kurduk. Vetodan sonra zorlaştırıcı veto dediğimiz salt çoğunlukla kanunu geçirme zorunluluğu getirdik. Cumhurbaşkanı, bütçenin vaktinde hazırlanmaması halinde geçici bütçe yapıp devam edebilecek. Tabii bu da meclis denetiminde olacak. Birbiriyle husumet içinde bulunmayan bir parlamento ve cumhurbaşkanıyla sistem iyi işler. Bu söylediklerim 24 Haziran seçimleri için değil, sistem yerleştikten sonraki dönemler için geçerli. Ancak aradaki ihtilaf düşmanlığa varırsa belirlediğimiz bir çıkış yolu da var.

-Nasıl bir çıkış yolu?

Meclis’in beşte üç çoğunlukla seçimleri yenileme kararı alması -ki böyle bir durumda meclis kendi seçimiyle beraber cumhurbaşkanlığını da yeniliyor- veya cumhurbaşkanının kendi seçimini ve meclisin seçimini yenileme kararı alması…

İşte bugüne kadar açıklanan 24 anket ve sonuçları...

Son anket Amerikalılardan bu sonuçlar bomba

ÖNCEKİ HABERLER
Selahattin Demirtaş cezaevinde çekildi TRT'de yayımlandı
Mustafa Mert Işık kimdir mesleği ne Merve Oflaz aşk sarhoşu!
Merve Oflaz kimdir sevgilisi Mustafa Mert'e evet dedi bakın nasıli?
Bursluluk sınav sonucu ne zaman 2018 İOKBS sınav sonuç açıklama tarihi
Bekçi alımı başvuru sayfası-başvuru nasıl yapılır güncel bilgiler
Yasak Elma dizisi erken final yapıyor FOX'tan karar çıktı!
Yorumlar 34 yorum