BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  GÜNCEL

21 yaşındayım! 3 çocuğum var ama hiçbirini tanımıyorum...

Çocuğu olmayan çiftler, başka kadınların yumurtalarını para karşılığı satın alıp çocuk sahibi oluyor... 21 yaşıdaki üniversiteli Dilara K.'nın şimdiye kadar sattığı yumurtalarından 3 çocuğu olmuş. Her yumurta 2 ila 4 bin lira arasında... Fiyatı yumurtasını verecek kızın güzelliği belirliyor... Peki bu korkunç piyasa nasıl işliyor?

Abone ol

“Dünyada 3 çocuğum var ve ben hiçbirini bilmiyorum.’’ Bu söz 21 yaşındaki Dilara K.’ya ait. O, bir yumurta donörü. İki ayda bir yumurtalarını ameliyatla KKTC’de bir tüp bebek merkezine bağışlıyor. Türkiye’de yasak olan bu işlem KKTC bağış yoluyla serbest. Ancak Dilara, bunu bağış için değil, yasak olmasına rağmen kazanç için yapıyor. Daha önce 3 kez tekrarladığı işlemi yapmak için KKTC’ye giderken Dilara’ya Hürriyet muhabiri Ömer Erbil de eşlik etti ve o kirli çarkı deşifre etti. 

4 BİN LİRAYA ALIP 6 BİN EUROYA SATIYORLAR... KKTC’de bazı tüp bebek merkezleri, titan benzeri bir yapı kurmuş vaziyette. 18-28 yaş aralığında genç kızların yumurtalıklarını 2 ile 4 bin lira arasında değişen fiyatlarla satın alıyorlar. Tüp bebek merkezleri çocuk sahibi olmak isteyenlere ise 4500-6000 Euro’ya satıyor. Satış rakamları da internet üzerinden açıkça duyuruluyor.

SÖZDE 'SATIŞ YAPMAK' YASAK AMA?.. 

KKTC’de Hücre, Doku ve Organ Bağışını Kontrol Eden İlkeler’in 26. maddesinin 2 ve 3’üncü bentlerinde “Maddi kazanç veya başka herhangi bir menfaat için herhangi bir hücre ve/veya doku ve/veya organ bağışında bulunmak ve/veya bu konuda aracılık yapmak yasaktır” deniliyor. Bu nedenle de tüp bebek merkezleri donöre ‘‘Gönüllü Bağış Beyanı’’ imzalatıyor.

'ÇOCUĞUMLA İLGİLİ HİÇBİR HAK İDDİA ETMEYECEĞİM'... Bu beyanda şunlar yazıyor: ‘‘Üremeye yardımcı olmak amacıyla hiçbir maddi ve manevi karşılık beklemeksizin ve hiçbir yasal zorunluluk doğurmaksızın yumurtalarımı baba adayının spermleri ile vücut dışında döllenerek anne adayının rahmine transferi amacı ile gönüllü olarak bağışlıyorum. Gelecekte yumurtalarımdan doğacak çocuklar üzerinde hiçbir şekilde annelik iddia etmeyeceğimi beyan ederim.’’ 

İSTANBUL'DAKİ KLİNİK İLE ORTAK ÇALIŞIYORLAR... Dilara K. geçen kasımdan bu yana yumurta bağışı yapıyor. Daha önce 3 kez verdiği yumurtalarını dördüncü defa vermek için gittiği KKTC’ye giderken artık rutin bir işlemi yapıyor gibi. İstanbul-Lefkoşa uçuşunda yol boyunca konuşuyoruz. İşlem için günler öncesinde ilaç kullanmaya başladığını anlatıyor: “İstanbul’da yönlendirdikleri kliniğe gidip tahliller yaptırıyorsun. Onlar olumlu olumsuz karşı tarafa bilgi veriyor. Sonra kurye ile evime ilaç kutuları gönderdiler. Telefonda iğneleri nasıl yapmam gerektiğini tarif ettiler. 10-12 gün göbek altından iğne yapılıyor. 6. gün aynı kliniğe tekrar kontrole gittim. Kıbrıs’a gitmeden 2 gün önce çatlatma iğneleri dedikleri iğneleri yaptım. Uçak biletimi elektronik ortamda gönderdiler.”

20 DAKİKALIK OPERASYON... Dilara operasyonu şöyle anlatıyor: Akşamdan damar yolu açılıp kan aldılar. Yemek-içmek yasaklanıyor. Sabah operasyona aldılar. Narkoz verildikten yaklaşık 30 dakika sonra kendime geliyorum. 20 dakika kadar sürüyormuş.

HAVAALANINDAN VIP ARAÇLA ÖZEL ŞOFÖR ALIYOR... Ercan Havalimanı’nın çıkış kapısında, şirketin gönderdiği özel şoför kendisini bekliyor. Tek donör Dilara değil. Uçaktan inecek bir başka genç kızı daha bekliyorlar. O da gelince beraber VİP araca binip hastaneye doğru yola çıkıyorlar.

İŞ BİTİNCE ZARF İÇİNDE ÜCRET ÖDENİYOR... Yanına refakatçi giremediği için Dilara’yla irtibatımız hastane girişinde kesiliyor. Ertesi sabah Lefkoşa’da buluşuyoruz. Narkozun etkisinden çıkmış, yorgun bir halde anlatıyor: “Lefkoşa’da akşam hastaneden çıkmak yasak. Akşamdan damar yolu açılıp kan aldılar. Yemek-içmek yasak. Sabah operasyona aldılar. Narkoz verildikten yaklaşık 30 dakika sonra kendime geliyorum. 20 dakika kadar sürüyormuş. Gizlilik içinde kalacağı, kesinlikle annelik iddiasında bulunmayacağım ve bunun ücret karşılığı değil kendi rızamla bir bağış olduğuna dair bir evrak imzalattılar. İş bitince zarf içinde ücretimi verdiler.” 

'DOKTORMU BİR RİSKİ YOK' DİYOR... Dilara yasal olmayan bir işlem yaptığının farkında ancak kendi sağlığına ilişkin ciddi bir risk taşımasına aldırış etmiyor gibi, bir doktorun ‘zararı yok’ sözüne inanmak istiyor: “İğne yaptığın yerde fındık kadar bir şişme oluyor. Çatlatma iğnelerinden sonra ağrım oldu. Doktorum bir zararı yok dedi.”

'3 ÇOCUĞUM VAR ONLARI GÖRSEM AYRILAMAYABİLİRİM..."

Dilara’nın tek bahanesi para: ‘‘Paraya ihtiyacım vardı. Ailemden ayrı yaşıyorum. Ekonomik durum iyi olsa elbette vermem. Aslında zor ve sancılı bir süreç. 3 çocuğum var ama hiç birini tanımıyorum. Merak ediyorum aslında bana benziyorlar mı diye. Sanırım ilki doğdu. Diğer ikisi annelerinin karnında. Merak etmemem gerekiyor, bunu kabul ederek başladım ama yine de kız mı erkek mi olacak diye düşünüyorum. Görsem belki dayanamaz sarılır ve ayrılamayabilirim.

‘KARŞILAŞIRSAM’ ENDİŞESİ... Verdiğim aile Türk ise ve bir yerde karşılaşırsam diye endişe de ediyorum. Boyumu ve kilomu net gösteren makyajsız resimlerimi istiyorlar. Sanırım ailelere gösteriyorlar. Fiziksel özelliklerim güzel bulunduğundan diğer kızlardan daha fazla ücret alıyorum.”

TÜRKİYE’DE YASAK... Türkiye Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine göre tüp bebek tedavisinde başkasının yumurta ve spermlerinin kullanılması yasak. Yöntem, evli çiftlere yalnızca kendi yumurta ve spermleriyle uygulanabiliyor. Bu durum sebebiyle biyolojik olarak çocuk sahibi olamayan bazı çiftler farklı uygulamaların olduğu ülkelere başvuruyor. KKTC’deki tüp bebek merkezleri yumurtaları parayla tedarik ediyor. KKTC’de bu yöntem yasal olmamasına rağmen bağış adı altında yumurta donasyonu yapılıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Adnan Oktar ile Mehmet Baransu'nun gizli buluşması
Adnan Oktar ile Mehmet Baransu'nun gizli buluşması
Bitcoin yatırım yapmayı öğrenin
Bitcoin yatırım yapmayı öğrenin
Cuma hutbesi konusu ne 27 Temmuz hutbe konusu tam metin
Cuma hutbesi konusu ne 27 Temmuz hutbe konusu tam metin
Erdoğan AK Parti'de düğmeye bastı en az yarısı değişecek
Erdoğan AK Parti'de düğmeye bastı en az yarısı değişecek
‘Damat adayı’ Birkan'ın ablası öldürüldü
‘Damat adayı’ Birkan'ın ablası öldürüldü
Murat Bardakçı'dan ABD'nin tehdidine İngilizce küfürlü yanıt
Murat Bardakçı'dan ABD'nin tehdidine İngilizce küfürlü yanıt
Süleyman Özışık yazdı Cemaatler Diyanet’e bağlanmalı mı?
Süleyman Özışık yazdı Cemaatler Diyanet’e bağlanmalı mı?
ABD'nin yapırım tehdidi için kim ne manşet attı?
ABD'nin yapırım tehdidi için kim ne manşet attı?
El frenini çekmeyi unuttuğu otomobille şarampole devrildi
El frenini çekmeyi unuttuğu otomobille şarampole devrildi
Türkiye'den BM'ye Kıbrıs çıkışı!
Türkiye'den BM'ye Kıbrıs çıkışı!