YAZARLAR

2019’a doğru; siyasi politikalar ve politikacılar güncellenmeli!..(1)

Siyasette; ölünceye kadar MV olmak yaygın!..

GÜNCEL/SİYASET:Bürokraside, makam, yetki ve görevler; hiç kimsenin malı değildir.Makam sahibi, bir gün görevin biteceğini/o makamdan gideceğini veyaptıklarından hesap verebileceğini  veya onore edileceğiniunutmamalıdır. Makam sahibi; maldan-mülkten, kadından,sekreterinden, ihaleden, altın-dolar’dan  yani paradanuzak  durmalıdır.  

Cumhurbaşkanımız; “Siyaseti makam için görenler, bizim millete olan sevdamızı,gönül bağımızı kavrayamaz.” diyor, ama,yaşananlar/anlatılanlar/atamalar hiç te iç açıcı değil!.. MV;yeniden seçilmenin,  İl Başkanı; Belediye Başkanlığı’nın veMV’liğinin, İlçe Başkanı; İlçe Belediye Başkanlığının veMV’liğinin, İl/İlçe yönetiminde görev alanlar “ihale/kazanç/rantın” peşinde…Ülkemizde  -maalesef- siyaset; kazanç kapısıolarak görülüyor, tabii ki; bizim gibi; liyakatlı/çalışan/üretensaflar dışında!...

İşte ispatı: İstanbul’a armağanettiğimiz,  bu sene (15 Nisan-15 Mayıs 2018) 25. Yılınıkutlayacağımız “25.İstanbul Türk MüziğiGünleri/Festivali”; ne Cumhurbaşkanlığı, ne de Kültür veTurizm Bakanlığı tarafından “bir ödül” ile taltifedilmedi. Oysa,100’e yakın müzik STK’sı, 500’e yakın ses/çalgı sanatçısı,500’ün üzerinde bilim/sanat insanının katkısı/emeği var ve alanında “tek ve öz gün”, ama; hiçbir işe yaramıyor ki!..Onedenle, sözlerinize katılamıyoruz ve üzgünüz  Sn.Cumhurbaşkanımız…(Resim, festival program kitapçık kapağı)

Bizdesiyaset anlayışı ve görüşler…

Bu ara konser etkinlikleri arttı,aralarda bir çok kişi ile sohbet ediyoruz. Söz hemen; “pahalılık,terör, OHAL, seçimler, piyasa” ya geliyor. Bugün siyasetle ilgilibir yazımız var.  Sanatçı/akademisyen olarak toparlayarak,-sosyolog gibi- yazımıza giriş yapalım..

 AK Parti  MV konuşuyor;“Hep ‘ben’ demeyin”, sizden daha yararlı birarkadaşınız, dostunuz varsa, başkana götürün; “benim yerime buarkadaşı tavsiye diyorum, arkadaşı aday yapın” deyin. Vedevam ediyor; Cumhurbaşkanımızla Belediye Başkanlığı’ndan beriberaberim. 30 yıldır siyasetin içindeyim, bunun 20 yılı MV olarakgeçti!... Dinleyenler birbirine bakıyor…Gördünüz mügerçekliği!...Kendisi vazgeçilmez, ama size tavsiyesi başka…“Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma” sözünün ispatı.

Neden böyle giriş yaptım?.. Sonzamanlarda aynı isimleri görmekten bıkılmış durumda... Partilere;yeni yüzler, ruhlar, söylemler lazım... Yeter artık!..Birazbırakında  başkaları da nasiplensin…Yeni düşüncelere fırsatverin…2019 seçimlerine yaklaşıldığı bu günlerde çıkınBaşkan’a; “müsadenizle ben çekiliyorum, torunlarımla vakitgeçireceğim,  lütfen yeni isimler bulun veya şu isimlerideğerlendirin. Biz olmadan da siz başarırsınız” deyin. Çokmu zor?

Maalesef,bu ülkede çok zor…Hala, yerini garantiye almaya çalışan, olur olmazçıkışlarla kendini on plana çıkarmaya çalışan, yaşını başını almışMV görünce, genç nüfus insan kaynaklarımız açısındanüzülüyoruz.

Bir haber; "Hocalar buluşması"nınmoderatörü Nevzat Çiçek, o günü anlattı. Çiçek, "BuluşmadaCumhurbaşkanı'nın 'İslam'ın güncellenmesi' sözleri tartışıldı.'Keşke bu kapı açılmasaydı' denildi.'AK Parti giderse kazanımlarımız kaybolur'diyorlar. Hocaların bir istişare heyeti kurması kararıalındı."İşte can alıcı nokta bucümle; 'AK Parti giderse kazanımlarımız kaybolur.' Hangikazanımlar? Bunu, muhalefet partileri iyi okumalı;  ona görepolitikalar/söylemler geliştirmeli...

Başbakanın; “dolardan size ne,inerde çıkarda” , “4 milyon ağaç diktik, inanmayan gitsinsaysın”  v.b. sözleri  eleştiriliyor. (Benzin 6 Tl aştı)Çünkü, Türkiye’nin aynası olan İstanbul’un durumu ortada!..Özellikle AK Parti’lilerin sohbetlerde  başka, partililerarasında başka konuşmalarına dikkat çekiliyor. Hem de öyle isimlerveriyorlar ki!...

Eşimin memleketi Tokat’ta;yeşil bağlar, elmalıklar, meyve bahçeleri kalmış mı?Lütfen gidin ve bakın…Gerçekleri halk yaşıyor. Aynı yolu,makam sahibi arabayla -kortej eşliğinde/çakarlı arabalarla- 10’geçerken, halk 90’ da  alıyor. Amandikkat!...

Şimdi, siyasette yeni bir korkubaşladı. AK Parti’nin  MHP ile ittifakının negetireceği/götüreceği bilinmiyor. AK Parti listelerinde, MHPkontenjanı verilince azalma yaşanacak. BBP’de ittifak yapmadan bulistelere girecek…Elbette, bu durum AK  Parti içinde sorunyaratacak…Çünkü, tekrar seçilmek isteyen MVçoğunlukta!.. Ayrıca; yerel seçimde ittifak nasılçalışacak? HP ve BBP den isimlerde yer alacak mı? O zaman AKParti’li  koşturan isimler azalmayacak mı?

Kendimi bildim bileli gördümki; kimse “yerimi belli bir süre sonra bırakırım” diye düşünmüyor.Göreve gelen; bu işi en iyi ben yapıyorum, helal bana, konuşanlardabeni kıskanıyor” diye düşünüyor.

Birde şöyle bir görüş var;Cumhurbaşkanına danışmanlar söz söyleyemiyormuş? Çünkü,tersliyormuş, kızıyormuş? Bir iş adamı (anlatıyor), danışmanlardanbirine, “arkadaş, bir yasanın mahzurlarını söylemiyor musunuz?Uyarmıyor musunuz Cumhurbaşkanını” demiş. O da; biz misöyleyeceğiz? Mümkün değil? Yanında hazırolda duruyoruz..Ne derseonu yapıyoruz. Eleştiriyi kabul etmiyor” demiş.

Bakın, Genel Başkanlık’larda aynı durumda.

R.T.Erdoğan(64), AK Parti’yi kurduğugünden itibaren hep hükümet oldu. Başarılı bir politika izledi.Sağlıklı, dinamik, aktif, dur durak bilmiyor, arasız -yurt dışındaolmazsa- her gün en az iki saat boyunca ayakta konuşmak bile güçistiyor. Ülkeyi sürekli dolaşıyor, yorulmak bilmiyor, partilileri bir an bile boş bırakmıyor, sürekli hareket halinde.Gündemi hep o tayin ediyor. Sürekli bir hedef gösteriyor…2023-2071vb. gibi..

Devlet Bahçeli(70),  MHP’ye 9. Kez başkan seçildi. Partisinihükümete getirememiş, başarılı olamamış ve AK Parti’nin koltuklarıarasına girerek, 2019’da belli bir grup/sayıda  MV’ni garantialtına almaya çalışıyor. Ama, yeterli değil mi?

CHP Genel BaşkanıK.Kılıçdaroğlu(69), 9 yıldır Genel Başkan. Seçimi hiçkazanmış mı? Gerek yok? Çünkü, siyasette; çalışkanlık, kazanmakprim yapmıyor, delegeyi alan seçimi kazanıyor. Yeterli değil mi?

TBMM Başkanı İsmail Kahraman (78 yaşında), 21.22.26. dönem MV. 2 kezBaşkan seçildi. Elbette, siyasi hayatta çalışmaları olmuş, bakanlıkyapmış değerli bir isim, ancak yeterli değil mi?

MHP MV CelalAdan(67), 21. dönem DYP ve 24.25.26. dönem MHPİstanbul MV. Yani 16 yıldır MV.Yetmez mi?

Hayati Yazıcı(65), Bakanlıkta yapmış, 22.23.24. dönem AK PartiMV.12 yıl, yeterli değil mi?

Ekrem Erdem(70);Atom karınca lakaplıydı. 20, 22 ve 24. dönem AK Parti MV.12 yıl,yeterli değil mi?

Feyzullah KIYIKLIK(69), 23 ve 24. dönem AK Parti MV. 8 yıl, yeterlideğil mi?
Ahmet  İyimaya(68); 20.21. 23. 24. dönem AKParti MV.16 yıl, yeterli değil mi?

Ahmet Haluk Koç(64), 22.23.24.25.26. dönem CHP MV.20 yıl, yeterlideğil mi?

Bülent YenerBEKTAŞOĞLU(64), 25.dönem CHP MV. Yaş olarak yeterli değilmi?

Bakınız; “Noteregittiğinizde NÜFUS KAĞIDI 65 VE ÜSTÜNÜ İŞARET EDİYOR İSE, Noter,DEVLET HASTANESİ v.b.gibi kurumlardan YAŞA BAĞLI AKIL SAĞLIĞINIZINYERİNDE OLUP OLMADIĞINA DAİR RAPOR OLMADAN işlem yapılamayacağını,sözleşmeye imza atamayacağınızı belirtir.”

Peki, devlet ve millet adına kararalınan ve imza atılan TBMM’ye neden yaş sınırı konulmuyor, ya dayasa uygulanmıyor.

Gençler ne olacak?.. Seçilme yaşı dadüşürüldü,  sadece bir-iki  kişi göstermelik olarakmı  konacak?...Sonra da diyoruz ki; “Türkiye genç bir nüfusasahip.”

Oysa, devlet dışında, ciddi çalışanözel  bir kurumda  yaşlı nufus bulamazsınız…

Rektörlere bile -çok başarılı olsadahi-  2 dönem kuralı kondu. MV için AK Parti, 3 dönemkuralını mutlaka çalıştırmalı ki heyecan gelsin. Elbette, busözümüz her parti için geçerli. Parti değiştirse bile bir MViçin,  en çok 3 dönem yeterli olmalı.

Bakın  AK Parti,MHP’nin bütün söylemlerine -MHP’nin kullanamadığı Kızıl Elma’yabile- sahip çıktı… Şimdide Malazgirt elinden alınacak…“Kızıl Elma” konusunda MHP yıllardır uyumuştu, amaCumhurbaşkanı kampanya üretmekte ve kitlesiniheyecanlandırmakta/motive etmekte  çok başarılı bir yolizliyor ve MHP’nin tüm oyuncaklarını almış durumda.!.. “Kutlu yol”,  yerini  “Kızıl Elma”  ya bıraktı…Çoğu AK Partili’nin bilmediği, ama hararetle alkışladığı “Kızıl Elma”  bakın neymiş;

"Kızıl", Türk kültüründe genelliklekıymetli sayılan bir renk; "elma" ise mistik bir yanı bulunan;bolluk, bereket, şifa kaynağı olarak görülen bir meyvedir. AncakKızıl Elma sembolleştirilmesinin elmaya değil, Eski Türklerde Güneşve Ay’ı anlatan kızıl topa dayandığı düşünülür. Bu top, ‘muncuk’adıyla bayrak ve tuğların tepesini süslemiş ve bazen zaferinişareti, bazen hakimiyetin sembolü, bazen de fethedilmek üzerehedef seçilen yeri ifade etmiştir. Kızıl Elma imgesinin ilk kezOrta Asya Türkleri arasında doğduğu; Ergenekon DestanındaErgenekon’dan dışarıya çıkma ve kaybedilmiş eski yurdu geri almaidealini simgelediği kabul edilir.. Türkistan'dan Hazar Denizi'nindoğusuna gelen Oğuzların ise Hazar kağanının ipek çadırınınüzerinde hakimiyetinin ifadesi olarak bulunan altın topu, yaniKızıl Elma'yı ele geçirmeyi ülkü edindikleri düşünülür.”

Analizlere devamedeceğiz…..

Yorumlar