BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

2017 Asgari ücreti ve kıdem tazminatı için açıklama

Asgari ücret 2017 yılında ne kadar olacak sorusu yanıt beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan açıklama geldi. İşte bakanın asgari ücret ve kıdem tazminatı hakkındaki sözleri.

Abone ol

2017 yılında asgari ücret ne kadar sorusunun yanıtı komisyondan çıkacak. Asgari ücrette geçen yıl olduğu gibi büyük bir sürpriz beklenmiyor. Hükümet asgari ücret için işverene verdiği desteğe bu yıl da devam edecek.

Hem asgari ücret belirleme çalışmaları hem de kıdem tazminatı konusunda en yetkili isim konuştu.

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği “İhracat Zirvesi 2016" ya katıldı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

2017 ASGARİ ÜCRETİ NE OLACAK?
Asgari ücret konusunun hatırlatılması üzerine Bakan Müezzinoğlu, “Geçtiğimiz yıl asgari ücrette yüzde 30 artış yaptık. Bu işvereni dünya rekabetinden ciddi manada zorladı. Bu zorluğu aşabilmek adına hükümetimiz ve Maliye Bakanlığımı bu asgari ücretin tolere edilmesiyle ilgili işverene ciddi bir destek sağladı. Bu yıl da o destek devam edecek. Burada yalnız asgari ücretteki artış değil, istihdamın bütününde bir maliyet artışına sebep oldu. Önümüzdeki yıl da yine yılbaşı itibariyle taraflarla görüşmeleri yapacağız. Özellikle üreticimizin, sanayicimizin, ihracatçımızın dinamiklerinin aksamadan, rekabet gücünü zayıflatmadan tam aksine rekabet gücüne de destek vererek, dünya pazarında daha güçlü olmalarını arzu ediyoruz" diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI

Müezzinoğlu, kıdem tazminatında gelinen son durumun sorulması üzerine de şu bilgileri verdi;

-“1 Ocak itibariyle kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. Bu ben bakan olduğum dönemde baktığım, 1975 yılında yasal düzenleme yapılırken, kıdem tazminatı fonu kurulmasını da yasa önermiş, 41 yıllık bir konu. 2017'de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz. Çözme gayretimiz var, çalışmalarımız var. Bu da özellikle işçinin hak ve hukukunu koruyabilmek adına önemli olduğunu, işverenin de hesabını kitabını sağlıklı yapabilmesi adına önemli bir düzenleme olacak. Tarafların ortak noktada buluşmasını sağlama gayreti içindeyiz. İnşallah önümüzdeki 2-3 ay içerisinde tarafları ortak noktalarda buluşturabilirsek yüzde 100'ünü başarmayı arzu ediyoruz ama en az yüzde 50'nin üzerinde bir ortak nokta sürecini başarabilirsek, sonra hakemlik rolümüzde devreye sokarak karar vereceğiz. İnşallah bunu 41 yıl sonra gündemimizden kaldırabilmeyi ümit ediyoruz. İşverenlerimizin ve işçilerimizin hak ve hukukunu koruyan, sürdürülebilir, geliştirilebilir ve güven duygusu sağlam olan bir yapıyı kurmamız gerekiyor. Başarabilme ümidi ile çalışıyoruz" .

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “İşsizlik rakamları son üç aydır her ay bir önceki döneme göre artarak geliyor. Ağustos ayı işsizlik rakamları da yüzde 11.3'e çıktı. Bu dönmede yaklaşık 323 bin istihdam sağlamamıza rağmen işsizlik rakamlarında artışın devam ediyor olması bizim özellikle istihdamı, yatırımı, yatırımın peşinde istihdamı teşvik etmemiz gerekiyor. O nedenle çok boyutlu değerlendirerek inşallah önümüzdeki süreçte değerlendirmeleri yapacağız. Ama burada önemli olan istihdamda olanların hak ve hukukunu korumaya çalışırken, diğer taraftan da istihdam talebini olabildiğince çözüm üretmeliyiz. Bu da yatırımcının, sanayicinin, ihracatçının daha güçlü olmasını başarabilmekten geçer. İkisini birlikte inşallah başarma gayreti içinde olacağız" şeklinde konutu.

ÖNCEKİ HABERLER
Yaralı teröriste yardım eli Mehmetçik'ten
Kredi ve mevduat faizleri 2017'de düşecek AK Parti'den açıklama
HDP'ye bir şok daha! Mahkemeden flaş karar
Böyle düğün görülmedi davetiyeler LCD ekranlı altın kaplama
Ülker Bizim Mutfağı Japonlara sattı işte fiyatı
Esra Erol'da Emrah Filiz'in DNA sonuçları bomba etkisi yaptı
Yorumlar 2 yorum