BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

18 Nisan evde bakım parası yatan yeni iller açıklandı

Nisan ayında geçikmeli de olsa evde bakım maaşları bir bir yatmaya devam ediyor. Her geçen gün evde bakım mparası yatan illerin sayısı artıyor. 18 Nisan çarşamba günü itibariyle evde bakım maaşı yatan illerin toplam sayısı 51 oldu. Nisan ayı evde bakım maaşı yatan illerin listesi güncellendikçe yeni liste haberimizde olacak. Evde bakım maaşı ise 2018 Ocak ayından beri 967.27 lira.

Abone ol

Evde bakım maaşı yatan illerin listesi gün geçtikçe artıyor, listeye yeni iller ekleniyor. 18 Nisan Çarşamba günü evde bakım maaşı yatan illerin sayısı bugün itibariyle 58 oldu. Evde hasta, engelli ya da yaşlılara bakan hasta yakınlarına verilen bakıcı maaşları her ay ödeniyor. Bu ay bakıcı paraları hesaplara geç yatsa da bu hafta içinde tüm illerde ödenmesi bekleniyor.

18 Nisan evde bakım parası yatan illerin güncel listesi haberimizde ...

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR: Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar?

Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2018 yılı gelir oranı 967.27 TL'di

 Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR: Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2018 yılı gelir oranı 967.27 TL'dir. 2018 yılında 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70'den yukarı olanlar bin 845 TL alacak. 2018 yılı evde bakım zamlı maaşları 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 105 TL

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir: Evde bakım maaşı üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda verilir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir: Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

Evde Bakım Ücreti Nasıl Alınır: Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar yukarıda saymış olduğumuz 3 ana kriteri tespit ettirerek belgelemesi gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bulunan evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine müracaat etmelidirler.

Engelli Sağlık Kurulu raporu
1 adet fotoğraf
* Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi
* Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesiEngelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı
* Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,
* Boşanma halinde boşanma kararı

ÖNCEKİ HABERLER
Kurban  Bayramı tarihi 2018 ne zaman kaç gün tatil?
Kurban Bayramı tarihi 2018 ne zaman kaç gün tatil?
Erken seçim ne zaman AK Parti kulislerde konuşulan 2 tarih
Erken seçim ne zaman AK Parti kulislerde konuşulan 2 tarih
Birlikte yaşadığı kadını 4 el ateş ederek öldürdü
Birlikte yaşadığı kadını 4 el ateş ederek öldürdü
BMGK'de ABD ile Rusya arasında Rakka atışması
BMGK'de ABD ile Rusya arasında Rakka atışması
Dukan diyeti nedir dukan diyeti kitabı listesi neler yenir
Dukan diyeti nedir dukan diyeti kitabı listesi neler yenir
Yemekteyiz Seynur Güçlü kimdir ne iş yapıyor nereli?
Yemekteyiz Seynur Güçlü kimdir ne iş yapıyor nereli?
Baş ağrısı huzursuz bağırsak sendromu belirtisi olabilir
Baş ağrısı huzursuz bağırsak sendromu belirtisi olabilir
Uzmanlar uyarıyor! hareketsiz kalmayın ve düzenli egzersiz yapın
Uzmanlar uyarıyor! hareketsiz kalmayın ve düzenli egzersiz yapın
Mattis: Esed'in mesajı aldığını umuyorum
Mattis: Esed'in mesajı aldığını umuyorum
Olay yaratacak iddia! Onlar da mı satılıyor?
Olay yaratacak iddia! Onlar da mı satılıyor?