BIST 11.174
DOLAR 33,05
EURO 36,03
ALTIN 2.559,75
HABER /  DÜNYA

155 huzur’’ hattı

155 Polis İmdat Hattı’nı arayan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Kimlikleri saklı tutulan ihbarcıların verdiği bilgiler, polis ta...

Abone ol

155 Polis İmdat Hattı’nı arayan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Kimlikleri saklı tutulan ihbarcıların verdiği bilgiler, polis tarafından titizlikle incelenip suçluların yakalanmasında büyük pay sahibi oluyor.
Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü, 155 Polis ihbar hattına 8 ayda gelen ihbarlarla ilgili istatistikleri açıkladı. Buna göre 2013 yılının ilk 8 ayı içinde 2 bin 789 adet asıllı ihbar geldi. Ayrıca 73 asılsız ihbar ile 23 kez de e-maille ihbarda bulunuldu.
Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü MOBESE Merkezi’nde bulunan 155 Polis ihbar hattı merkezindeki polisler 24 saat görev yapıyor. Kent merkezinde meydana gelen olaylarda polis ekiplerini yönlendiren 155 Polis ihbar hattı görevlileri, vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayetleri de büyük titizlikle inceleyip değerlendiriyor. Torbalı İlçe Emniyet Müdürü yetkilileri, kentin asayişinin nabzını tutmaya çalıştıklarını belirterek, “2013 yılının ilk 8 ayında 155 Polis ihbar hattına toplam 2 bin 862 çağrı geldi. Asılsız ihbar sayısı da neredeyse yok denecek kadar azdır. Bize bir kavga veya trafik kazası ihbarı geldiğinde, ekipler gidene kadar olay yerindeki taraflar dağılmış olabiliyor. Bunları asılsız ihbar sınıfına kaydediyoruz” dedi.

155 POLİS İHBAR HATTINI ARAYIN
Vatandaşların şüphe duymalarına yol açan bazı sıkıntıların olabileceğini konusuna da açıklık getiren Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, ihbarda bulunan kişilerin kimliklerinin deşifre olmasından korkabileceğini ama kesinlikle kimliklerin deşifre edilmediğini belirtiyor. Ekipler, 155’i arayan kişilerin isterlerse isimlerini vermeden de ihbarda bulunabileceğini dile getirerek, “Biz sorunları vatandaşlarımızla çözmek istiyoruz. Onların yardımları ile daha güvenilir, daha huzurlu yaşamak istiyoruz. Bu yüzden 155’in önemi Torbalı için çok büyük. Güvenli bir toplum istiyorsak, vatandaşlarımızın şüpheli gördüğü her durumda 155’i araması gerekir. Bizler toplumun huzuru için görev yapıyorsak, vatandaşlarımızın bize verdiği bilgiler bazen yol haritamızı belirleyici oluyor. Bu nedenle bu hattı arayıp ihbarda bulunmalarına çekinti etmeyin” dedi.

POLİS BİR TELEFON KADAR YAKIN
Huzur ve asayişin sağlanmasında gönüllü polis gibi davranan vatandaşlar ise, geçmiş yıllara göre 155’e daha fazla ihbarda bulunuyor. Son yıllarda 155 Polis ihbar hattına gelen ihbarların belirgin şekilde arttığını kaydeden yetkililer, “Bu hattın ücretsiz olması, halkın yazılı ve görüntülü medya aracılığıyla bilinçlendirilmesi, olayların ihbar edilmesinde büyük rol oynuyor. Vatandaşların 155’e hassasiyeti, olaylar başlamadan önlem alınmasını sağlıyor. Suçluların yakalanması vatandaşın ihbarları neticesinde çok daha kolay oluyor. Tabii bu ihbarların yanı sıra kameralar da işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Artık, Torbalı’daki suçlular ellerini kollarını sallayarak gezemez durumdalar” şeklinde konuştu.
(İHA)