eposta yazdır zoom+ zoom-

Yurt dışı emeklilerinin Türkiye'ye araba getirme şartları

Yurt dışı emeklilerinin Türkiye'ye araba getirme şartları

Yurt dışından emekli olanların ülkeye ilk defa getirecekleri arabalarda süre şartı aranmayacak. Yeni düzenleme ile artık otomobil için 185 gün sınırı yok.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-11-2016 12:39 - Güncelleme: 10-11-2016 12:39

Yurt dışında emekli olanların, Türkiye'ye ilk defa getirecekleri kara taşıtları için aranan 185 günlük ülke dışında bulunma şartı kaldırıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Geçi̇ci̇ İthal Edi̇len Kara Taşıtlarına İli̇şki̇n Gümrük Genel Tebli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ği, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

SÜRE ŞARTI KALKTI
Buna göre, yurt dışında emekli olan kişilerin emeklilik tarihinden sonra Türkiye'ye ilk defa getirecekleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için son giriş tarihinden geriye doğru bir yılda en az 185 gün Türkiye dışında bulunması koşulu aranmayacak. 

Ayrıca, söz konusu süre koşulu, geçici ithalat izin süresinin tamamını kullanmadan taşıtıyla Türkiye dışına çıkan emeklilerin, izin süresi içinde olmak koşuluyla, izinden kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye'ye girişlerinde de gözetilmeyecek. 

BİR AY SÜRE VERİLECEK
Söz konusu sürelerin tamamını kullanmış veya yerleşim yeri şartını sağlayamayan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin taşıtlarına, Türkiye'ye girişinde yılda bir kez olmak üzere bir ay süre verilecek.

Belirli bir süre ile görevini yerine getirmek üzere gelen kişiler ile öğrenim görmek isteyen kişilerin, Türkiye dışında yerleşim yerinde adlarına kayıtlı taşıtlarını görev veya öğrenim süresi içerisinde olmak koşuluyla yerleşim yeri şartı aranmaksızın herhangi bir zamanda ülkeye getirebilmelerine imkan verildi. Söz konusu taşıtlar için gümrük idaresine başvuru için ise 30 günlük süre şartı getirildi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yurt dışı emeklilerinin Türkiye'ye araba getirme şartları haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Ramazan ÇELİKER 30 Mart 2018 23:31 Ben Hollandada Ikahmet Etmekteyim 80 / 100 Malulen Emekliyim Turkiyeye Şuan Kullanmış Olduğum Aracımı Getirmek Istifiyorum Iki Yil Sonra Tekrar Aracımı Yurtdışına Çıkartmam Gerekiyormu Gerekiyor Ise Bu Aracımla Ne Kadar Yurtdışında Kalmam Gerekiyor Tekrar Aynı Aracımla Turkiye'ye Geri Girmem Için Sağolun Vatana Kucak Dolusu Sevgiler Selamlar . . .

    CEVAP YAZ 2 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro