eposta yazdır zoom+ zoom-

Üniversite sınavı YGS-LYS ayrımı kalktı YÖK'ten son dakika açıklaması

Üniversite sınavı YGS-LYS ayrımı kalktı YÖK'ten son dakika açıklaması

Üniversite sınavı değişiyor. YÖK'ten gelen son dakika üniversite sınavı açıklamasına göre YGS-LYS ayrımı kalkıyor. Üniversite sınavı tek hafta sonu yapılacak ve 18 puan türü azaltılacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-09-2017 11:39 - Güncelleme: 26-09-2017 15:38

Yükseköğretim Kurulu- YÖK üniversiteye girişte YGS-LYS ayrımının kaldırılacağını duyurdu. Yeni sistem bu yıl uygulanacak.

Yeni sisteme göre artık LYS-YGS ayrımı kalkacak. Baraj puanı uygulaması devam edecek. Puan türü 18'den 4'e düşürülecek. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olacak. Toplam 5 günde yapılan sınavlar artık yılda bir hafta sonunda yapılacak. Türkçe ve matematik puanının tüm puan türlerinde etkisi olacak. Milli Eğitim müfredatı sınavlarda sorular için belirleyici olacak.

Üniversite sınavı tek bir hafta sonunda çoklu oturumlar şeklinde yapılacak.

YÖK BAŞKANI YENİ SİSTEMİ ANLATMIŞTI

YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç akademik yıl açılış töreninde konuştu. Saraç, "Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz" dedi.

Saraç’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"Akademik yıldaki hedefimiz araştırma üniversiteleri başlığımızdır. Araştırma üniversitelerinde YÖK olarak verimli, gelişmelerimize katkı sağlayacak ortaklıklar olacaktır. 

15 Temmuz'dan sonta akademik ortamlarda yabancı öğrenci girişinde sekteye uğrayacağı söylendi. Ancak yabancı öğrenci girişinde artış oldu. Bu ülkemize olan güveni göstermektedir.

Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir. Dolayısıyla bu durum belirli zaman aralıklarınsa değişiklik zorunlu olmaktadır.

ÜNİVERSİTE SINAVI KALKACAK MI?

Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye'ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçek.

Şu an uygulanan sistem iki aşamalı. 

İlki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırıyor. Bazı programlar için aday havuzunu daraltmakta. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz.

Temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Her bir puan türünde temel Türkçe ve matematiğin katkısı olacak. Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.

SORULAR MEB MÜFREDATINDAN OLACAK

Sorular eskisi gibi MEB müfredatından sorulacak."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Üniversite sınavı YGS-LYS ayrımı kalktı YÖK'ten son dakika açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR27 YORUM
  • isyan 26 Eylül 2017 21:41 Tebrikler çok güzel Bi sistem olmuş .boyle bişey yok tek bi hafta sonu nedır yanı nasılda guzel anlatıyorlar cumhurbaşkanı ilk değişecek dediğinde adam akıllı bişey yaparlar dedik ama her zamankigibi yıne hayal kırıklığı bunlar hiç öğrencileri düşünmezler Bi kerede öğrencilerin yüzü gülsün artık yeter ya

    CEVAP YAZ 5 1
KİMDİR ?
Recep Tayyip Erdoğan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro