SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkiye'nin S-400 alımı ABD'yi kudurttu

Türkiye'nin S-400 alımı ABD'yi kudurttu

2 yıl içinde Türkiye'ye teslim edilmeye başlanacak olan S-400'lerin psikolojik etkilerine dikkat çeken Rus askeri uzman Viktro Litovkin, "Türkiye'nin bu anlaşması ABD'yi kudurttu"dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-09-2017 23:26 - Güncelleme: 27-09-2017 00:26

Savunma Sanayii Müsteşarı  İsmail Demir'in S-400 hava savunma sistemi teslimatının 2 yıl içinde başlayacağı yönündeki ifadeleri uluslararası basında geniş yer buldu. Rus askeri uzman Viktro Litovkin,  Ankara'nın  Moskova'yla anlaşma yaparak bağımsızlığının altını çizdiğini ve  ABD'nin bundan rahatsız olduğunu belirtti.

İki yılın kısa bir süre olduğunu dile getiren Litovkin, Sputnik'e yaptığı açıklamada konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"TÜRK ASKERİNE S-400 İLE İLGİLİ EĞİTİM VERECEĞİZ"

Önce S-400'lerin ordumuza teslimatının yapılması, ardından da bir süre önce  Çin'le imzalanan anlaşmanın yerine getirilmesi gerekiyor. Sonra sırada  Türkiye var. Fabrika, tüm siparişleri birden yerine getiremez, bu yüzden sistemlerin üretimi ve siparişçiye teslimi için belli bir süre isteniyor. İki yıl aslında çok kısa süre. Tüm bunlar anlaşmada belirlendi. Ayrıca Türk askerlerine bu sistemle ilgili eğitim vereceğiz. Türk teknisyen ve mühendisleri de eğiteceğiz.

"PENTAGON VE BEYAZ SARAY'I KUDURTTU"

Türkiye'nin S-400'ü alarak  ABD ve NATO'ya bağımsız kararlar alacak yetenekte olduğunu gösterdiğini söyleyen Rus uzman, "Türkler, siyasi anlamda çok şey kazandı. Onlar, Rus teçhizatın  ABD dahil diğerlerine göre daha güvenli ve etkili gördüklerini gösterdi. Elbette bu, Pentagon ve  Beyaz Saray'ı kudurttu.

" ABD VE NATO İÇİN AĞIR BİR DARBE OLDU"

Zira NATO üyesi ülkelerin Amerikan teçhizatından vazgeçmesi yumuşak tabirle yasak. İkincisi,  Türkiye, yeterince bağımsız, egemen ülke olduğunu sergiledi. Zira NATO üyesi tüm ülkeler kendi egemenliğinden vazgeçiyor.  Türkiye ise bağımsız kararlar alabileceğinin altını çizdi. Bu,  ABD ve NATO idaresi için ağır darbe oldu.

"ABD, TÜRKİYE'YE ŞANTAJ YAPIYOR"

S-400'lerin NATO hava savunma sistemine dahil edilmeden çalışabileceğini, bu yüzden  Washington'un bu sistemlerin NATO standartlarına uymadığı yönündeki spekülasyonlarının sıradan şantaj olduğunu kaydeden Litovkin, "Onlar yalan söylüyor.  Yunanistan, S-300'e sahip. Bu sistem S-400'den daha kötü ama NATO'nun hava savunma sistemine iyi uydu.  ABD  Türkiye'ye şantaj yapıyor" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türkiye'nin S-400 alımı ABD'yi kudurttu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR14 YORUM
  • vatandaş 27 Eylül 2017 13:15 kim çekecek fişini senin gibiler bir halt yiyemedi şimdiye kadar az kaldı sizide temizleyeceğiz

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro