eposta yazdır zoom+ zoom-

Türkiye terör siyasetine kurban

Türkiye terör siyasetine kurban

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de terör ve Kürt sorunun çözümünün operasyon olmadığını söyledi

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 19-08-2011 12:14 - Güncelleme: 22-10-2015 18:28

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de terör ve Kürt sorunun çözüleceği tek yerin siyaset kurumu olduğunu söyledi:

''Bunun çözüm yeri ne sokaklardır, ne dağlardır, ne de Genelkurmay karargahıdır'' 

Kurtulmuş, büyük güçlerin kullandığı araçların arasında ''terör siyasetinin'' de bulunduğunu belirtti. Terör örgütü PKK'nın Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne karşı kullanıldığını ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'de terör konusunda ''siyasi bir akıl'' ortaya konulmadığına dikkati çekti.

Türkiye'de ''Kürt sorunu, doğu sorunu'' söz konusu olduğunda sürekli ''savaş dilinin'' kullanıldığını, bunun da terör örgütünün istediği bir şey olduğunu savunan Kurtulmuş, ''Artık kimsenin, bir evladını daha kaybetmemeliyiz'' dedi.

Numan Kurtulmuş, bunun için insanların kendilerini yönetim ve karar mekanizmalarının içinde görecekleri bir siyasi reformun yapılması gerektiğini söyledi. Kurtulmuş şöyle konuştu:

''Yüksekova'daki çoban kardeşimiz ile Ankara'daki cumhurbaşkanımızın kağıt üzerinde değil ya da sözde değil, gerçekten özgür ve eşit yurttaşlar olduğu bir Türkiye kuracak mıyız, kurmayacak mıyız? Sorunun temel kaynağı budur. Biz böyle bir Türkiye kurmak zorundayız. Bunu ne dağdakiler kuracak ne onlarla mücadele eden polis ve asker kuracak. Bunu yapacak olan siyasettir, TBMM'dir. Parlamento dışındaki partiler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, barolar olarak da buna yardımcı olacağız. Elimizi taşın altına koyarak bu belayı savacağız. 'Vuralım, kıralım, yakalım' eğer çözüm olsa 30 senedir bir çözüm olurdu.''

Terör örgütüne yönelik şimdiye kadar birçok operasyonun yapıldığını, uçakların Irak'ın kuzeyini defalarca bombaladığını anımsatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Eğer sadece bu bir çözüm olsaydı şimdiye kadar yüzlerce defa olurdu. Ayrıca terörle etkin mücadeleden bahsediyorsanız öncelikle Aktütün'ün soruşturulması lazım. PKK ile sadece bir silahlı mücadele yaparak bu sorunu çözmek mümkün olsaydı zaten şimdiye kadar mümkün olurdu. Bunu da bildik yöntemlerle değil, gerçekten etkili bir şekilde yapmalıyız. Türk Silahlı Kuvvetleri kalkıp vurduğu zaman terörü bitirmelidir. 30 senedir vurup bu terörü bitiremiyorsa burada başka bir şey var. O zaman terörün arkasındaki lojistik destekler kesilemiyor demektir, teröre destek veren büyük güçler hizaya sokulamıyor demektir. Asıl olan, bir tane bile gencin dağa çıkmayacağı bir Türkiye'yi kurmalıyız.''

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro