30 Mayıs 2015
 • İstanbul
  21°C

   
 • Ankara
  17°C

   
 • İzmir
  23°C

   

MEDYA

Güncelleme :05-01-2011 07:38|Haber Tarihi :05-01-2011 07:380 Yorum

Yargılama süresi ile ilgili düzenlemenin ardından suç örgütü üyelerinin tahliyesi 'af' çağrışımı yaptı.

Yargılama süresi ile ilgili düzenlemenin ardından suç örgütü üyelerinin tahliyesi 'af' çağrışımı yaptı. Yargılama süresi ile ilgili düzenlemenin ardından suç örgütü üyelerinin tahliyesi 'af' çağrışımı yaptı. Yargılama süresi ile ilgili düzenlemenin ardından suç örgütü üyelerinin tahliyesi 'af' çağrışımı yaptı.

Tutukluluk süresiyle ilgili yasal düzenlemenin ardından bir biri ardına yaşanan tahliyeler adalet mekanizmasını gündemin birinci maddesine oturttu. Hemen her gazete manşetinde Hizbullah Örgütü ile ilgili tahliyelere yer verirken köşe yazarlarının gündeminde de yine Hizbullah ve diğer tahliyeler var.

Radikal Gazetesi Ankara temsilcisi ve yazarı Murat Yetkin tahliyeleri "üstü kapalı af" olarak nitelendirdiği yazısında DSP, MHP ve ANAP koalisyon hükümeti döneminde çıkartılan Af yasasına benzetiyor. Yetkin 'Rahşan Affı' benzetmesi de yaptığı yazısında katillerin teker teker salı verildiğini, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın hala cezaevinde olduğunu da vurguladı.
(...)
-Yargıyı hızlandırmak yerine, katil zanlılarını bırakıyor, Balbay'ı, Haberal'ı içeride tutuyoruz. Adalet duygumuzu yitiriyoruz..

 Murat Yetkin 'Adalet kanıyor' başlıklı yazısında Hizbullah cinayetleri ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nda isledikleri görüntüleri hatırlattı:

-Bakanlık Konferans salonundayız. Emniyet yetkilileri kısa bir giriş konuşması ardından ışıkları söndürdüler ve perdede görüntüler belirdi. Bu görüntüler bazı polis operasyonlarına aitti. Bazı evlere giriliyor, evlerin zeminlerinde gizli bölmeler ortaya çıkarılıyor, buralardan cansız insan bedenleri çıkıyordu.

DOMUZ BAĞI GÖRÜNTÜLERİ

Sonra başka görüntülere geçildi. Bunlar işkenceli sorgu görüntüleriydi. Yalnız işkenceciler sorguladıklarının ağızlarından bir bilgi alıp başka zanlıları bulma, suçu kabul edeni de yargılama peşinde değillerdi. Sorgulananın öldürülmesi zaten kesindi, sorgucular, engizisyoncular gibi ruhu temize çıkararak ölmelerini sağlayacak itiraf peşindeydi.

 Yoldan çıktıklarına dair itirafları aldıktan sonra, sorguladıklan kişinin ellerini ve ayaklarını arkadan bağlıyor, boğazına bir ip geçirip onu da ayaklarına bağlıyor, 'domuz bağı' adı verilen bu yöntemle yavaş yavaş sıkarak boğuyorlardı.
Görüntüler kesildi, ışıklar dehşet içinde kalmış gazetecilerin yüzüne yandı. Herkes bembeyazdı, salondan çıt çıkmıyordu.

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan en ön sıradaki koltuğundan arkaya döndü: "İşte" dedi; "Hizbıülah!" Örgüt dışarıda PKK ile bağlantılı olduğunu öne sürdüğü kişileri tabanca ve satırla, içeride ise yoldan çıkıp laik düzene kapıldığını düşündüğü kendi üyelerini işte böyle işkenceli sorgularla öldürüyordu. Bakan "Görün işte" diye bizimle bu görüntüleri paylaşıyordu. Etkisinden günlerce kurtulamamıştım; bundan on küsur yıl önceydi.

Yetkin bu hatırlatmanın ardından  "Adalet duygusu nerede? " diye sordu:

-Dün, Hizbullah'ın askeri kanat sorumluları ve üyeleri olarak onlarca cinayetten sorumlu tutulan ve yargılanmaları bitmediği için son Yargıtay kararı uyarınca salıverilecek kişileri Diyarbakır Cezaevi önünde tekbir getirip halay çekerek bekleyen kalabalığın görüntülerini ekrandan izlerken aklıma o gece geldi. (...) Tantan'ın bize gösterdiği Hizbullah yüzüydü...

YARGITAY 4 YIL EL SÜRMEDİ

(...) Peki Hizbullah dosyası kaç yıldır Yargıtay'da bekliyordu?:
-Peki, Yargıtay, Hizbullah dosyasına dört yıldır neden el sürmedi? Onu da bilmiyoruz. Bingöl Solhan'da düğün basıp beş kişiyi herkesin gözü önünde katledenin dosyasına neden el sürmediyse, belki aynı nedendendir.

RAHŞAN AFFI GİBİ

Tantan'ın da bakanlık yaptığı DSP-MHP-ANAP koalisyonunun 2002'de Meclis'ten silinmesinde ekonomik kriz kadar, kamuoyunda 'Rahşan affı' diye bilinen af uygulamasının da payı olmuştu.
Rahşan Ecevit sonradan "Bu benim affım değil" dediyse de koalisyonun özellikle MHP kanadının pazarlıklarıyla kamuoyu vicdanını kanatan pek çok isim alay edercesine yüzümüze gülerek dışarı çıkmıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi, adalet ve kalkınma vaat ederek gelmişti.

Bir ucunda hükümetin, bir ucunda yargının bulunduğu bu uygulamanın yanında 'Rahşan affı' masum kalıyor.

Yargıyı hızlandırmak yerine, katil zanlılarını bırakıyor, ama mesela ellerine silah almamış, kimseyi öldürmeyi planlamamış Mustafa Balbay'ı, Mehmet Haberal'ı "örgüt üyesi olabilir" diye içeride tutuyoruz.
Toplumda zaten yaygınlaşan adaletsizlik duygusunu koyulaştırıyoruz. Adaleti kanatıyoruz

MURAT YETKİN'İN YAZISIHaberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Bedri Koraman karikatürleri
   GÜNCEL30 Mayıs 2015438 Kez İzlendi!
   Bedri Koraman karikatürleriÜNLÜ karikatürist Bedri Koraman Bodrum Torba'daki evinde bugün saat 19.00 sıralarında hayatını kaybetti.
   MHP Erzurum mitinginden kareler
   SİYASET30 Mayıs 2015813 Kez İzlendi!
   MHP Erzurum mitinginden karelerMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Erzurum İstasyon Meydanı'nda düzenlediği mitingte vatandaşlara hitap etti.
   HDP İstanbul mitinginden kareler
   SİYASET30 Mayıs 2015
   HDP İstanbul mitinginden kareler1449 Kez İzlendi!
   Ünlüler kaç dil biliyor
   MAGAZİN30 Mayıs 2015
   Ünlüler kaç dil biliyor3241 Kez İzlendi!
   Topluca intihar eden tarikat
   YAŞAM30 Mayıs 2015
   Topluca intihar eden tarikat3770 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...