eposta yazdır zoom+ zoom-

Suudi Arabistan’da kadın açılımı: Artık uçak da kullanabilecekler

Suudi Arabistan’da kadın açılımı: Artık uçak da kullanabilecekler

Suudi Arabistan’da kadınların otomobilden sonra uçak kullanma yasağı da kaldırıldı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-07-2018 14:48 - Güncelleme: 18-07-2018 15:09

Euronews'te yer alan habere göre yasağın kalkması üzerine yüzlerce kadın, pilot olmak için Ad Dammam’daki Oxford Havacılık Akademisi'de eylül ayında başlayacak derslere kayıt başvurusunda bulundu.

'KADINLARA TÜM YOLLAR AÇILDI'
Havacılık Akamedisi’ne başvuran Dalal Yashar isimli bir kadın önceden pilot olmak isteyen kadınların başka ülkelere gitmek zorunda kaldığını belirterek, "Seyahat etmek kadınlar için erkeklere nazaran daha zordu. Artık kadınların sadece belirli alanlarda çalışabildiği dönemleri geride bırakmış oluyoruz. Yeteneği ve arzusu olan kadınlara tüm yollar açıldı” dedi.

İLK SUUDİ KADIN PİLOT ÜLKESİNDE UÇAMIYORDU
Suudi Arabistanlı ilk kadın pilot Hind El-Zahid uçuş lisansını 2005 yılında Ürdün’deki Ortadoğu Ticari Havacılık Akademisi’nde almıştı. El-Zahid pilot olduktan sonra Suudi Prens El-Velid bin Telal’e ait holdingte özel jet pilotu olarak göreve başlamış ancak yasak nedeniyle ülke hava sahasında uçamıyordu. El-Zahid daha sonra mayıs 2017'de Damman Havaalanları Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilmişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Suudi Arabistan’da kadın açılımı: Artık uçak da kullanabilecekler haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro