eposta yazdır zoom+ zoom-

Sinüzit kör ediyor en önemli 12 belirtisi! Sinüzit ilacı ameliyatı mı çözüm?

Sinüzit kör ediyor en önemli 12 belirtisi! Sinüzit ilacı ameliyatı mı çözüm?

Sinüzit, tedavi edilmediğinde körlüğe yol açabilir. Doktorlar sinizütün en önemli belirtilerini sıraladılar ve sinüs ameliyatı hakkında bilgi verdiler.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-09-2018 10:39 - Güncelleme: 11-09-2018 10:39

Üzerinde durulmayan sinüzitin büyük tehlikelere neden olabildiğini belirten Avrasya Hastanesi K.B.B Uzmanı Op. Dr. Ferhat Oğuz,
hastalıkla ilgili bilgiler verdi.

Sinüzit nedir? : Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşluklara sinüs denir. Sık sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında, sinüs boşluklarını kaplayan mukozanın iltihaplanması sonucu sinüzit ortaya çıkar. Sinüslerin ağzında ödem olur ve sinüsler tıkanır.

Sinüzit, akut sinüzit ve kronik sinüzit olmak üzere iki şekilde görülür; Akut sinüzit genel olarak soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkar, kısa süreli antibiyotik tedavisi ile hastanın şikâyetleri son bulur. Kronik sinüzit 3 aydan fazla sürerken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yerleşmiş burun tıkanıklığını da beraberinde getirmektedir. Kronik sinüzitin ilaç tedavisine cevap vermediği durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sinüzit belirtileri nelerdir? : Sinüzitin en önemli belirtileri geçirilen grip sonucunda aşağıdaki maddeler şeklinde görülüyor.
-Bir haftadan fazla süren grip,
-Zonklama şeklinde baş ağrısı,
- Burun tıkanıklığı,
- Burun akıntısı,
- Göz çevresinde basınç hissi,
- Geceleri ortaya çıkan inatçı öksürük,
- Geniz akıntısı,
- Üst çene ve diş ağrısı,
- Tat duyusunda azalma,
- Görme bozuklukları,
- Ateş,
- Halsizlik.

Sinüzit tedavisi nasıl ilacı var mı? : Kesin tedavisi olmadığı düşünülen sinüzitin tedavisi imkânsız değildir. Tedavi planlanırken hastalığa neden olan faktör bulunur. Akut sinüzitler genellikle ilaç tedavisiyle iyileştirilebilir. İlaç tedavisine direnen kronik sinüzitlerde ise cerrahi müdahaleye başvurmak gerekmektedir. Medikal ve cerrahi tedaviye çok hızlı cevap veren sinüzit, doğru tedavi edilmediğinde beyin apsesi, menenjit, körlük gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

Sinüzit ameliyatı olmalı mı? : Uzun ilaç tedavilerine rağmen sinüzit sık sık tekrarlıyorsa, sinüslerde ileri derecede iltihap varsa bu durumdan hastanın sosyal hayatı etkilenip yaşam kalitesi düşüyorsa cerrahi müdahale gündeme gelir. Ameliyatta öncelikli amaç sinüzite neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Sinüslerin içerisindeki iltihap temizlenir, endoskopik sinüs cerrahisi ile hasta günlük yaşamına döner.

Sinüzite neden olan sebepler : Sinüzit, genellikle üst solunum yolu iltihabı sonucunda oluşur. Enfeksiyonlu diş veya mantar enfeksiyonları da sinüziti beraberinde getirebilir. Sinüzitin kronikleşmesine neden olan bazı faktörler şu şekilde sıralanabilir;
- Sigara kullanımı
- Alerjik bünye
- Astım
- Alerjik rinit

Sinüzitten korunma yolları
- En doğru önlem enfeksiyondan kaçınmak,
- Bağışıklık sisteminizi destekleyecek şekilde beslenmek,
- Klimalı ortamlarda uzun süre bulunmamak,
- Saçlar ıslak şekilde soğuk havaya çıkmamak.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Sinüzit kör ediyor en önemli 12 belirtisi! Sinüzit ilacı ameliyatı mı çözüm? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 11 Eylül 2018 16:55 Ben sigara içmiyorum astım değilim ama annem hep benim sinüzit olduğumu söylüyor

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro