eposta yazdır zoom+ zoom-

Rusya'dan dünyayı şoka sokacak gizli plan!

Rusya'dan dünyayı şoka sokacak gizli plan!

Libya'da daha fazla söz sahibi olmak isteyen Rusya'nın, Mısır'a gizlice özel kuvvetlerini yerleştirdiği öne sürüldü.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-03-2017 11:13 - Güncelleme: 19-03-2017 11:13

Reuters'ın haberine göre, Rus askerleri, Mısır'ın Libya sınırı yakınlarındaki bir askeri üste konuşlandırıldı. Ajans bu bilgiyi, ABD'li ve Mısırlı kaynakların yanı sıra Batılı diplomatlara da doğrulattı.

Rus özel kuvvetlerinin ve insansız hava araçlarının yerleştirildiği üs, Mısır-Libya sınırına yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Sidi Barrani kasabasında bulunuyor.

22 KİŞİDEN OLUŞAN BİR RUS EKİBİ

Mısır ordusu sözcüsü Tamer El Rifai, Mısır topraklarında herhangi bir yabancı asker bulunmadığını söyleyerek bu haberi yalanladı. Ancak Reuters'a konuşan Mısır güvenlik kaynakları, 22 kişiden oluşan bir Rus özel operasyon birliğinin varlığını doğruladı. Kaynaklar, Rusya'nın geçen ay başında da daha doğuda yer alan Merse Matruh'taki bir üssü kullandığını ifşa etti. Her iki bilgi de daha önce kamuoyuna yansımamıştı.

HAFTER GÜÇLERİNE RUS DESTEĞİ

Diplomatlar ve ABD'li yetkililere göre, Rus özel birlikleri, Hafter kuvvetlerince kontrol edilen petrol limanlarına 3 Mart'ta Bingazi Müdafaa Tugayları tarafından düzenlenen saldırıyla zor duruma düşen Libyalı komutan Halife Hafter'e destek vermek için bölgeye konuşlanmış olabilir.

RUSYA'NIN AMACI NE?

Libya'da Birleşmiş Milletler destekli Trablus hükümeti, Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter ile anlaşmazlık yaşıyor. Uzmanlar, Rusya'nın petrol zengini Libya'ya yönelik bu hamlesinin, Washington'da endişeleri artırdığını belirtti. ABD'li bir istihbarat yetkilisine göre, Rusya'nın Libya'daki amacı, "Sovyetler Birliği'nin Kaddafi dönemindeki nüfuzunu yeniden sağlamak".

ASIL HEDEF PETROL YATAKLARI

Batılı bir diplomat ise Rusya'nın Hafter'i desteklerken, asıl odak noktasının petrol yatakları olduğunu savundu. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan diplomat, "Şurası açık ki, Mısırlılar Rusya'nın Libya'da etkisini artırmasını kolaylaştırmak için üslerini kullanmasına izin veriyor. İddialara göre, Mısır'da eğitim tatbikatları da düzenleniyor" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Rusya'dan dünyayı şoka sokacak gizli plan! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • Misafir 19 Mart 2017 13:29 rusya,libya daki ışid terörüne karşı mücdele ediyor.türkiye nin,teröre bahane ederek; suriyeyi işgal ettiği gibi işgal etmiyor.mısır hükümeti ile, teröre karşı dayanışma ve işbirliği içinde.

    CEVAP YAZ 8 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro