eposta yazdır zoom+ zoom-

Rusya domates yasağını kaldırdı mı Yıldırım'dan açıklama

Rusya domates yasağını kaldırdı mı Yıldırım'dan açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, Rusya'nın Türk domatesine yönelik uyguladığı yasağın kalkması için biraz daha zaman olduğunu söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 22-05-2017 17:23 - Güncelleme: 22-05-2017 17:39

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan ziyareti öncesi gazetecilerin Rusya'yla bugün imzalanan ve Moskova'nın Türkiye'ye uyguladığı ambargoların kaldırılmasına yönelik anlaşmaya ilişkin soruları yanıtladı.

Yıldırım'a sorulan soruların başında Rusya'nın Türk domatesine uyguladığı yasak vardı. Domatesin Rusya ile yapılan görüşmelerin sembolü haline geldiğini söyleyen Yıldırım, yasağın tam olarak kalması için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Domatese yönelik uygulanan yasağın kaldırılması için Rusya'yla Mayıs ve Haziran aylarında görüşmelerde bulunulacağını söyledi.

Yıldırım'ın açıklamalarının detayları şöyle:

RUSYA İLE YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK, DOMATES YASAĞI KALKTI MI?

KEİ toplantısı bugün yapıldı. Akabinde Rusya Federasyonu Başbakan Dimitri Medvedev ile bir araya geldik. Uçak krizinden sonra normalleşme sürecinde yeni bir adım attık. Normalleşme sürecinde bir çok kısıtlama tamamen kaldırılmış durumda. Türk firmalarına uygulanan yasak Mayıs ayı içinde kaldırılma kararı alınmıştı. Rusya'daki Türk firmalarının Türk işçi çalıştırmasına yönelik yasaklar kaldırıldı. Gıda ürünlerine ilişkin yasaklar 1 hafta içinde sonlandırılacak. Vize konusunda öncelikle uçuş personeli ve hizmet pasaportuna yönelik vize yasakları Mayıs ayında kaldırılacak. Diğer vize işlemleri için ikili görüşmeler sürecek.

6 tarım ürününün ithalatının yeniden başlaması için Mayıs-Haziran ayında görüşmeler sürecek. Karayolu taşımacılığıyla ilgili 16 Mayıs itibariyle tüm yasaklar kaldırıldı. 

DOMATES YASAĞI

Domates konusunda hassasiyetimizi de ilettik. Açıkçası domatesle ilgili biraz daha zamana ihtiyacımız var. Ortak bildiride mevsimsel ithalata izin verilmesi yoluyla ilk adım atıldı. 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Rusya domates yasağını kaldırdı mı Yıldırım'dan açıklama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • 🐒 Domates Salçası 22 Mayıs 2017 23:50 Domatesler Salça oldu! 🐒 _____________ Medvedev Tayyip'le yapacağı görüşmeyi iptal etti! 🐒 _____

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Binali Yıldırım
BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

65. hükümette Başbakan olan Binali Yıldırım kimdir ve aslen nerelidir? Binali Yıldırım'ın özgeçmişi şöyle; 1955 yılında Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakül

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro