eposta yazdır zoom+ zoom-

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye için son isteği

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye için son isteği

ALMANYA Başbakanı Merkel, Türkiye’ye AB’nin verdiği mali yardımda kesinti yapılmasını istedi. Türkiye’nin mültecilere yönelik siyasetini öven Merkel, AB’yi bu konuda üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-10-2017 19:37 - Güncelleme: 20-10-2017 08:58

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye AB’nin verdiği mali yardımda kesinti yapılmasını isteyen Merkel, Türkiye’nin mültecilere yönelik siyasetini överek AB’yi bu konuda üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

"Bizim demokrasi anlayışımız açısından bakıldığında Türkiye'deki gelişmeler son derece olumsuz olarak değerlendirilmektedir” diyen Başbakan Merkel, çok sayıda Alman'ın tutuklanmasının yanı sıra genel olarak Türkiye'de hukukun üstünlüğü alanındaki gelişmelerin yanlış yönde ilerlediğini dile getirdi. Merkel, bu konuda 'büyük kaygı duyduklarını' sözlerine ekledi. 

Merkel, bu nedenle de AB devlet ve hükümet başkanları ile Türkiye'ye üyelik öncesinde verilen mali yardımlarda kesinti yapılması konusunu görüşmek istediğini ifade etti.

AB, 2014-2020 yılları arasında Türkiye'ye AB'ye katılım öncesi mali yardım kapsamında yaklaşık 4 milyar 450 milyon euro verilmesi taahhüdünde bulunmuştu. Üyelik müzakereleri çerçevesinde verilen bu yardımın bugüne kadar yaklaşık 258 milyonu ödenmişti.

MÜLTECİ POLİTİKASINA ÖVGÜ

Merkel, Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki mülteci tesislerine maddi yardımına devam etmesi gerektiğini söylerken, "Türkiye, mülteci krizinde Avrupa Birliği'ne olağanüstü yardımda bulundu" ifadesini kullandı.
Mülteci politikasına övgü.

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin AB ile imzaladığı mülteci anlaşmasını yerine getirmesinden ise övgüyle söz etti. 'Türkiye'nin bunun harika bir şekilde üstesinden geldiğini' belirten Merkel, AB'ye de üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.

Başbakan Merkel, 2016 yılının Mart ayında imzalanan mutabakat uyarınca AB'nin şimdiye kadar verilen 3 milyar euronun haricinde gelecek yıl için ek 3 milyar euro destek sözü verdiğini hatırlatarak, "Bu sözümüzü tutmalıyız, zira bu para kısmen çok zor şartlar altında yaşayan mültecilerin yararına” dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye için son isteği haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR10 YORUM
  • k.k.k 20 Ekim 2017 10:21 Türkiye olarak büyün mültecilere girişi yasaklayalım, başlarına alsınlar da belayı görsünler bakalım ! Sn. Ch. Tayyip Erdoğan'a söylüyorum almayın mültecileri Türkiye'ye. Avrupa'ya müstehak bu. Sözlerini tutmayan haçlı zihniyetine en sert dilden karşılık verelim. Bunlar anca bundan anlar

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro