eposta yazdır zoom+ zoom-

Merkez Bankası faizi sabit tuttu, dolar uçuşa geçti...

Merkez Bankası faizi sabit tuttu, dolar uçuşa geçti...

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası'nın faiz kararı çıktı. Merkez Bankası, faizi yüzde 17.75'te sabit tuttu... 100 baz puan artış beklentisi gerçekleşmeyince dolar TL karşısında dakikalar içinde yüzde 3 değer kazandı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 24-07-2018 14:05 - Güncelleme: 24-07-2018 14:59

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası'nın faiz kararı çıktı. Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17.75'te tuttu. Piyasalarda 100 baz puan artış beklentisi vardı. Beklenti gerçekleşmeyince gün boyu yatay bir seyir izleyen döviz yükseldi, dolar düştü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği belirtildi. Açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

İÇ TALEPTE YAVAŞLAMA SİNYALLERİ VAR...

"Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır. Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur."

"SIKI DURUŞ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK"

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." 

DOLAR ADETA ÇILDIRDI... Merkez Bankası'nın faizi sabit tutmasının ardından döviz piyasaları hareketlendi. Karar sonrası dolar yüzde 3'ün üzerinde yükselerek 4,7527'den 4,9249'a, euro da 5,57'den 5,7611'e kadar yükseldi. Dolar, saat 14:50 itibariyle serbest piyasada 4.8810'dan, euro ise 5.7174'ten işlem görüyor. Borsa yüzde 2'nin üzerinde düşerken bankacılık endeksinde günlük düşüş yüzde 3'ü aştı.

BEKLENTİLER NE YÖNDEYDİ?... Reuters'ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre 15 kurum faiz artışı beklerken; bir katılımcı TCMB'nin yüzde 17.75 seviyesindeki politika faizini sabit tutacağını öngörmüştü. Faiz artışı bekleyen 15 katılımcıdan biri 75, ikisi 150 baz puan, altısı 100 baz puan yine altısı 125 baz puan artış öngörüsünde bulunmuştu. Merkez Bankası 7 Haziran'daki toplantıda politika faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17,75'e çıkarmıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Merkez Bankası faizi sabit tuttu, dolar uçuşa geçti... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR50 YORUM
  • u mustafa 24 Temmuz 2018 21:12 Aslında ben piyasaların ne beklediğini çok iyi biliyorum.Ama bir türlü gerçekleşmiyor.O gerçekleşmeden zannedersem piyasa düzelmeyecek.O da Maliye Bakanının ağzından bir ekonomistin aüzından çıkması gereken teknik tabirlerin olduğu cümlelerin çıkması.O bugüne kadar çıkmadı.Madem bakan bunun doktorasını yapmış o cümlelerle konuşmasını bekliyorlar.Konuşmayıncada bu damat ekonomist falan değil diyorlar.Güven vermediği için dolar düşmüyor.Şu damat madem ekonomist yarım saat bu teknik tabirlerle ne yapacağını anlatsın sistem rayına oturmazsa bende neyim.

    CEVAP YAZ 1 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro