eposta yazdır zoom+ zoom-

Mahkeme: İnsanlar ve hayvanlar aynı haklara sahiptir

Mahkeme: İnsanlar ve hayvanlar aynı haklara sahiptir

HİNDİSTAN'ın kuzeyinde bulunan Uttarakhand Yüksek Mahkemesi, suda yaşayanlar da dahil bütün hayvanların insanlarla aynı haklara, görev ve sorumluluklara sahip olduğunu belirterek hayvanların insanlarla eşit haklara sahip olduğuna hükmetti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-07-2018 14:28 - Güncelleme: 05-07-2018 14:29

Sputnik Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Hindistan'ın kuzeyinde bulunan Uttarakhand Yüksek Mahkemesi, dün aldığı kararla hayvanların 'tüzel kişilik veya varlık' statüsünde olduğuna hükmetti.

KUŞLAR VE SUDA YAŞAYANLAR DAHİL
Hakimler Rajiv Sharma ve Lokpal Singh ayrıca, hayvanlara karşı zulmün önlenmesi için aldıkları bir dizi kuralın 'bütün hayvan kırallığı üzerinde' geçerli olmasına karar verdi. Uttarakhand mahkemesi, yaptığı açıklamasında "Kuş ve suda yaşayanlar da dahil olmak üzere tüm hayvan krallığı, tüzel kişiler olarak ilan edildi" dedi. 

Ulusal Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gereken kararın, kaçak avcılara, çevreyi kirleten şirketlere ve evcil hayvanları veya yabani hayvanları taciz edenlere yönelik caydırıcı bir etkisi olacak.

Öte yandan, Hindistan geçen yıl kutsal Ganj ve Yamuna nehirleri hakkında benzer bir çevre kararı verdi ve Yüksek Mahkeme, bölgeye bırakılan zehirli atıklarla mücadele etti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Mahkeme: İnsanlar ve hayvanlar aynı haklara sahiptir haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro