eposta yazdır zoom+ zoom-

Kürtlerden sonra Çerkesler de harekete geçti!

Kürtlerden sonra Çerkesler de harekete geçti!

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) Genel Başkanı Kenan Kaplan partisi tarafından düzenlene ilk toplantıda Çerkeslerin yok sayılmasının kendilerini parti kurmaya yönelttiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 12-01-2015 11:05 - Güncelleme: 24-10-2015 12:58

Türkiye 'de yaşayan Çerkeslerin kurduğu Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) tanıtım toplantısı Grand Cevahir Otel’de dün gerçekleştirildi.

Programda konuşan ÇDP Genel Başkanı Kenan Kaplan, Türkiye’deki etnik kimlik sorunlarının ve taleplerinin sadece Kürt etnik kimliğine indirgendiğini ifade etti, Çerkeslerin yok sayılmasının kendilerini parti kurmaya yönelttiğini vurguladı.

ÇERKESLER GÖRMEZDEN GELİNİYORDU

Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokratik açılım süreçleri Türkiye haklarında ve farklı toplumsal kesimlerde bir hareketlilik ve umut yarattı. Ancak kısa süre sonra anlaşıldı ki; bu süreç Alevi-Sünni, Kürt-Türk ekseninde kurgulanmış bir süreçti ve içinde Çerkesler ve diğer halklar yoktu. Demokratik paketler peş peşe geliyor ancak Aleviler ve Kürtler dışında hiçbir unsur yer almıyor. Çerkesler görmezden geliniyordu. Kürt ve Alevi çalıştayları yapılıyor, Kürtçe televizyonlar açılıyor, Çerkesler ve diğer halklara yine yok muamelesi yapılıyordu.”

DEVLETLE KÜRTLERLE MÜZAKERE EDİYOR

Çözüm sürecinde Türkiye halklarının umudunun bittiğini ifade eden Kaplan, “Milli birlik ve kardeşlik projesi denmeye başlandı. Sonunda bu süreçlerin hepsinin yerini çözüm süreci denilen süreç aldı. Türkiye’nin etnik kimlik sorunları ve talepleri sadece Kürt etnik kimliğine indirgendi. Devlet ve siyasi iktidar silahlı Kürt siyasi hareketiyle müzakerelere başladı. Çerkes halkları başta olmak üzere Türkiye haklarının umutları bitmiştir. İşte bu gerçeği idrak eden Çerkes halkının bir kısım evlatları bir araya gelerek Çoğulcu Demokrasi Hareketi'ni oluşturdular” şeklinde konuştu.

Çerkeslerin ancak siyasallaşarak kimlik bilincinin oluşabileceğine vurgu yapan Kaplan, “Çünkü Çerkes sorunu siyasi bir sorundu. Taleplerimiz de siyasi taleplerdi. Çoğulcu Demokrasi Hareketi bir yıllık çalışma ve istişare süreci sonunda, Çerkeslerin varlık mücadelesinin ancak siyasi bir örgütlenmeyle, tabanın siyasallaştırılarak, kimlik bilinci oluşturulmasıyla hedefine ulaşabileceğini gördü. Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin kurulmasına karar verildi” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Kürtlerden sonra Çerkesler de harekete geçti! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR15 YORUM
  • Mardinli Artukoğlu 13 Ocak 2015 00:19 Bölgede sadece PKK'lı Kürtler yaşamıyor Hükümet sorunu PKK'nın taleplerini yerine getirerek çözmeye çalışıyor ve bütün bölge adına tek bir zümre söz sahibi muhatap olarak belirlenmiş durumda. Başka bir tabirle bölgede tek söz PKK'nın. Bu böyle olunca çözüm süreci olarak yürütülen pazarlıklarda bölge insanının geleceğini istikbalini ilgilendiren konular sadece PKK ile konuşuluyor. Bölge halkının ezici çoğunluğu özerklik istemiyor büyük bir kısmı özellikle Araplar anadilde eğitim bölgeye Kürdistan denmesini istemiyor ve bundan rahatsız oluyor. Bölge halkının derdi aslında kimlik değil artık bölge halkı sağlıklı yaşam standartlarına kavuşmak istiyor. Aklı başında insanlar en büyük davanın huzurlu bir hayat olduğuna inanıyor artık. Bölgede Türkler Araplar Süryaniler Laikler Muhafazakarlar Kürt olup da kendini Türk kabul edenler var Türk Milliyetçileri var. Sadece PKK ile oturup terör sorununu çözersiniz belki.. Peki bölgedeki ötekiler bu sözleşmeyi kabul etmezse ne yapacaksınız. Çok tehlikeli oyunlar bunlar. Şunu unutmayın sorun sadece PKK sorunu bölge adına konuşmayın!!

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro