eposta yazdır zoom+ zoom-

Kritik toplantı sonrası Bakan Albayrak'tan flaş mesajlar!

Kritik toplantı sonrası Bakan Albayrak'tan flaş mesajlar!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya'da yaptığı açıklamada, "Bugün ortak ve mutabık kaldığı alanları daha da ileri ve geleceğe pozitif taşımak için verimli bir toplantı gerçekleştirdik" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-09-2018 00:22 - Güncelleme: 22-09-2018 00:22

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Almanya'da mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Önemli mesajların verildiği basın toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye ve Almanya arasında pozitif gelişmelerin olacağını söyledi. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de Türk ekonomisinin son derece güçlü ve sağlıklı olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ortak açıklamada şunları söyledi:

"Bugün küresel ekonomik ve ticaret perspektifinde ülkelerin ve dünyanın çok farklı tehdit ve fırsatlarla olduğu bir dönemde; Türkiye Almanya ilişkileri ki şunu ifade etmek istiyorum. Bu ziyaretin yüzlerce yıllık bir ilişkiden, Osmanlı'dan bugüne Türkiye-Almanya ilişkileri tarihsel temelin üzerine yeni bir tuğla koyma noktasında önemli bir ziyaret olduğunu düşünüyorum.

"YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI"

"Sadece AK Parti döneminde, Türkiye ile Almanya ticaret hacmini yüzde 300’e, 13 milyar dolardan 38 milyar dolara ulaştırmış. Bugün Türkiye ve Almanya her konuda farklı düşünmek durumunda değil. Bugün ortak ve mutabık kaldığı alanları daha da ileri ve geleceğe pozitif taşımak için verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bölgemiz çok kritik bir bölge. Ortak bakış ve stratejik bakış açısıyla yeni bir dönemin başladığını düşünüyorum. İki ülkenin sosyal yakınlaşması yeni dönemde çok daha güçlü şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier:

"Görevimiz esasen aynı zamanda sayın Şansölye ve sayın Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştireceği ziyaretini hazırlamaktı ve biz de bunu yaptık. Hiçbir konu bu görüşmelerin dışında kalmadı. Ama daima sorunları aşma bilinciyle bunları gerçekleştirdik. Geçmişte zorlu konular da olmuştur her iki tarafta. Uzun yıllar süren işbirliğimiz ve dostluk da mevcut. Türkiye’de yatırım yapmış 7 bin 500’den fazla Alman şirketi mevcut. Bu ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Ortak çıkarlarımız konusunda mutabık kaldık."

Bakan Pekcan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Gerçekten çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik sayın cumhurbaşkanımızın ziyaretleri öncesinde. Kendileriyle ekonomik ve dost ilişkilerimizin artırılması yönünde hemfikir olduğunu gördük. iki tarafta da aynı istek, hedef var. bunu biz iki üç kata da çıkarabileceğimize inanıyorum bu şekilde devam ederse. AB ile Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için toplantının başlaması gerekiyor. Almanya’nın desteğinin yanımızda olduğunu gördük. ticaret hacmimiz bu sene 38 milyar dolara ulaşacak" dedi.

Bakan Dönmez'in açıklamalarından satır başları:

"Son derece verimli bir toplantı yaptık. Türkiye son 15 yıldır enerji piyasalarını serbestleştirme konusunda dev adımlar attı. Şu anda Alman şirketlerin yatırımları 25 milyar euroyu aşmış durumda. Bu son derece sevindirici. 100 yılı aşkın süredir Alman firmaları Türkiye’de çalışıyor, Türk insanını istihdam ediyor. Bu ilişkilerin daha da geliştirilmesini istiyoruz. Son 10 yılda Türkiye’de enerji pazarı ortalama 5.5 büyüdü. Bu pazarda bu oyuncuları tekrar aramızda görmek istiyoruz."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kritik toplantı sonrası Bakan Albayrak'tan flaş mesajlar! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • kundemacı 22 Eylül 2018 11:37 Nazi ve Hans diye aşağılayıp hakaret dolu sözler sarf ettiğimiz Almanlar, seçim bitince ne kadar değerli hale geldi. Bu avuç açma politikalarından vazgeçmediğimiz sürece bir adım ileriye gitmemiz mümkün değil. Deniz YÜCEL' i vererek biz de kıyağımızı yaptık, yapmadık değil.

    CEVAP YAZ 1 0
KİMDİR ?
Berat Albayrak
BERAT ALBAYRAK KİMDİR?

Berat Albayrak, Enerji Bakanlığı'nın ardından yeni kabinede 9 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Peki Berat Albayrak aslen nereli, Erdoğan'ın kızı olan eşi kimdir? 21 Şubat 1978 yılında dünyaya gelen Berat Albayrak asl

DEVAMI » Ruhsar Pekcan
RUHSAR PEKCAN KİMDİR?

Ticaret Bakanı olan Ruhsar Pekcan kimdir, aslen nereli? Karon Mühendislik şirketinin sahibi olan Ruhsar Pekcan'ın yaşamına dair kesitler içeren biyografisi: Ruhsar Pekcan aslen Manisalı.1958 doğumlu olan Pekcan evli ve iki çocuk an

DEVAMI » Fatih Dönmez
FATİH DÖNMEZ KİMDİR?

Yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez aslen nereli? Fatih Dönmez'in eşi, ailesi ve çocukları ile yaşamından kesitler içeren biyoğrafisi. Fatih Dönmez nereli? : Fatih Dönmez, 1965 yılında Bilecik’t

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro