eposta yazdır zoom+ zoom-

Kosova'daki 'aşk köprüsü' asma kilitler nedeniyle tehlikede!

Kosova'daki 'aşk köprüsü' asma kilitler nedeniyle tehlikede!

KOSOVA'nın güney bölgesindeki Prizren'de, son yıllarda asma kilitlerin takıldığı Aşıklar Köprüsü olarak anılmaya başlanan, eski adıyla tarihi Lanet Köprüsü, takılan kilitlerin ağırlığıyla tehlike altına girdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 03-09-2018 22:45 - Güncelleme: 03-09-2018 22:45

Prizren'nin ortasından geçen Akdere'nin iki yakasını bağlayan bu köprü, son yıllarda turistlerin uğrak noktalarından biri haline geldi. Yaygın olan bir kültüre göre köprülere asılan kilitler, sevgiliyi ve aşkı sembolize ediyor. Bu nedenle köprülere çiftler isimlerinin yazılı olduğu asma kilitler takıyorlar. Sonrasında da kilidin anahtarını dereye atıyorlar. Böylece kilit sonsuza kadar açılmayacak ve aşkları da hep sürecek diye bir inanç var.

Son bir kaç yıldır bu köprüye asılan kilitler nedeniyle köprü de ciddi bir ağırlığın olduğu ve köprüyü tehlikeye soktuğu belirtildi. Fransa'nın başkenti Paris'teki Pont des Arts köprüsünde de aynı geleneğin yaşatıldığı biliniyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kosova'daki 'aşk köprüsü' asma kilitler nedeniyle tehlikede! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 03 Eylül 2018 23:33 HURAFE BUNLAR HER ŞEY ALLAH DAN DİLENİR İSTENİR VE SADECE ONA SIĞINILIR GERİSİ ŞİRK TİR HURAFEDİR VE GÜNAHTIR...EMİRHAN MERDOCAN

    CEVAP YAZ 0 7

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro