eposta yazdır zoom+ zoom-

İran'dan sert çıkış: 'Savaş ilanı sayarız!'

İran'dan sert çıkış: 'Savaş ilanı sayarız!'

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Devrim Muhafızları'nın (DMO) ABD tarafından terör listesine alınmasının, ülkesine karşı 'savaş ilanı' anlamına geleceğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-10-2017 21:51 - Güncelleme: 13-10-2017 00:28

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları sırasında yabancı basın mensuplarının gündemdeki 'ABD'nin nükleer anlaşma hakkındaki siyaseti ve DMO'nun terör listesine alınma ihtimali' konusundaki sorularını cevapladı. 

Salihi, DMO'nun ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından terör listesine alınmasının 'ABD'nin İran halkına yönelik düşmanca tavrı'nın bir eseri olacağını söyleyerek, "Her ülkenin ordusu ve silahlı kuvvetleri, o ülkenin emniyet ve güvenliğinin güvencesidir. Dolayısıyla, bu yönde alınacak bir kararı, savaş ilanı olarak sayarız" ifadelerini kullandı. 

ABD'nin, nükleer anlaşmayı 'ihlal etmesi' durumunda uluslararası arenada doğuracak sonuçlarına da katlanması gerektiğini belirten Salihi, "İran, ABD'nin bu konuda sergileyeceği tavrına uygun kararlar alacaktır" dedi. 

Salihi, P5+1 ülkeleriyle 2015 yılında yapılan nükleer anlaşma'nın devam etmesi için Avrupa'daki destek turları çerçevesinde dün İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya gelmişti. 

Trump'ın yarın, ABD'nin, nükleer anlaşmaya bağlı kalıp kalmayacağı konusunda kararını açıklaması bekleniyor. 

Nükleer anlaşma, İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya + AB) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da imzalanmıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İran'dan sert çıkış: 'Savaş ilanı sayarız!' haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR25 YORUM
  • misafir 13 Ekim 2017 11:52 Bir köpeğin kuyruğuna vurursanız hırlar sonrada kuyruğuna basıp vurduğundada çiniler,, Eninde Sonunda Abd ve Rusya Gerici ırkçı yobazları temizleyecek Rusya ve Putin çevresindeki yobazları bizzat kendi temizleyecekm yoksa Rusya içindeki yobazlar cesaretlenir

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro