eposta yazdır zoom+ zoom-

Haydar el- İbadi'den IKBY'yi bitiren sözler

Haydar el- İbadi'den IKBY'yi bitiren sözler

Irak Başbakanı Haydar el- İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yaptığı referandumun geçerli olmadığını ilan etti. El- İbadi, Irak'ın tümünde Irak bayrağının asılacağını söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 17-10-2017 19:39 - Güncelleme: 18-10-2017 00:39

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak bayrağının ülkenin her yerinde asılması gerektiğini belirterek, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) referandumunun da mazide kaldığını belirtti.

Başbakan İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında yaptığı basın toplantısında, "IKBY yetkililerini referandumun en başta Kürtlerin çıkarına zarar vereceği yönünde uyardım. Referandum artık bitti ve mazide kaldı. Irak bayrağı tüm Iraklılarındır. Ülkenin her yerinde asılması gerekir." dedi.

"Ülkede hiçbir iç savaşa girmeyeceğim" diyen İbadi, "Daha önce de duyurduğum gibi federal yönetim otoritesinin tüm ülkede uygulanması sözüme hala bağlıyım." ifadesini kullandı.

Başbakan İbadi, "Kerküklü vatandaşlara zarar verilmemesi uyarısı yapıyorum ve bayrak yakma olayları kötü niyetli girişimlerdir." diyerek, Kerkük ve tartışmalı bölgelerde provokatif eylemlerin yapılmaması için uyarıda bulundu.

Irak Başbakanı ayrıca, Kerkük'e yönelik operasyon sırasında Peşmerge'nin çatışmadan geri çekilmesinin arkasında "IKBY'de üç ayrı federal yönetimin kurulması" şartı olduğu yönündeki iddiaların ise gerçek dışı olduğunu bildirdi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Haydar el- İbadi'den IKBY'yi bitiren sözler haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • 12345 18 Ekim 2017 09:30 Vay be Şia İranın Kerkükü aldığını savunan ahlaksızlarla aynı ülkede yaşamak utanç verici siz nasıl ehli sünnetsiniz yazıklar olsun

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro