YAZARLAR

Hatice KÜBRA

Hatice KÜBRA

kubra@internethaber.com @htckubra rss Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2016 11:46 - Güncelleme: 18 Temmuz 2016 11:53

Halk sokaklarda direnirken sanatçılar nerede?

Tarihi darbelerle dolu bir ülkede ilk kez bir darbe girişiminin böylesine püskürtüldüğüne şahit olduk.Darbe teşebbüsünün başarısız olmasının birçok nedeni olabilir fakat halkın gösterdiği irade galiba başı çekiyor.

Tankların önüne kendilerini siper eden, gözünü kırpmadan kendisine silah doğrultan darbecilerin elinden silahı zorla çekip almaya çalışan bu halk tam bir kahramanlık ve demokrasi destanı yazdı.

İki gündür hem darbeye tepkisini göstermek hem de ikinci bir darbe girişimine karşı meydanları, sokakları, havaalanlarını boş bırakmadı.

Peki bütün bunlar olurken toplumumuzun "duyarlı" sanatçıları neredeydi?

Hergün ekranlarda gördüğümüz ünlülerden neden çıt çıkmadı? 

Neden Gezi eylemleri sırasında kol kola girmiş, TOMA'ların önüne kendini siper etmiş, Gezi Parkı'nda sabahlayan ve "demokratik mücadele" veren bir tane bile oyuncuyu, sanatçıyı, şarkıcıyı falan göremedik?

Terör saldırıları sonrası sosyal medya hesaplarından verdikleri tepkiyi neden darbeye karşı veremediler? 160 kişinin şehit olduğu bu kalkışmanın terörden ne farkı vardı? 

Ya da hak ihlali olduğunu düşündükleri her olayda hemen bildiri yayınlayan bazı sanatçılar neden henüz "darbeye karşı" bildiri yayınlama gereği duymadı?

Maşallah, çoğu bir anda dut yemiş bülbüle döndü. Tam da konuşulması gereken zamanda... 

Çevreye gösterdikleri duyarlılığı darbeye karşı neden gösteremediler?

Hak ihlaliyse mesele, bundan ala hak ihlali olur mu?

Demokrasi mücadelesiyse eğer darbeye karşı durmak, tepki göstermek en büyük demokrasi mücadelesi değil midir?

Yoksa mesele ne hak ihlali ne de demokrasi değil de biz hala anlamadık mı?

Elbette bu darbe girişimine karşı ses veren duyarlı sanatçılar da oldu. Fakat sayıları o kadar az ki. 

Oysa bu toplumun gözü önünde bulunan sinema, televizyon ve müzik dünyasının önde gelen isimlerinden gür bir ses duymayı beklerdik.

Ama olmadı.

Çoğu bir tweet bile atmadı. 

Belki de Cumhurbaşkanı'nın iftarında boy göstermek "milli iradeden" yana olduğunu göstermek için yeter diye düşünüyorlar, bilemiyorum.

Ya da bazıları için demokrasi adına ülkenin geleceğinden endişeli olmak kapsamına darbeler girmiyordur, onu da bilemiyorum. 

Bildiğim bir şey varsa bugün sessiz kalanların, yarın demokrasi adına eskisi gibi ahkam kesemeyecekler. Bu suskunluk kara bir leke olarak üzerlerine yapıştı.

15 Temmuz bu anlamda da bir milat oldu. 

Askerle sivilin karşı karşıya geldiği, halkın tanklarla ezildiği, helikopterlerle vurulduğu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bombalandığı bu korkunç kalkışmanın üzerine en azından milyonların takip ettiği sosyal medya hesapları üzerinden söyleyecek bir cümlesi bile olmayanlara bu halkın söyleyecek bir çift sözü vardır herhalde.

Şimdi düşünüyorum da galiba Erol Evgin "okumamış halkla okumuş aydınların oyu bir olmamalı" derken haklıymış!
 
Evet,  

Ülkesine darbe yapmaya kalkışanlara söylecek bir lafı bile olmayan "okumuş, aydın"larla;demokrasiye darbe vurup, milli iradesini gasp etmeye kalkanlara canını siper eden "sokaktaki vatandaşın" oyu bir olmamalı!

 

 
 
  
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Halk sokaklarda direnirken sanatçılar nerede? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR15 YORUM
  • Ediz 21 Temmuz 2016 01:28 Bizdeki sol dünyanın yüz karası olduğu için olabilir mi acaba? Darbe olduğu zaman kendini sokağa atması gereken, darbeye karşı dik durması gereken sol olmalıydı, fakat kimse ortalarda yoktu. Bizdeki sol solun ruhuna aykırı. Bizde sağ hem sağın hem de solun misyonunu üstlenmiş durumda. Öyle ki Yunan solu darbe direnişçilerine selam söylüyorken kutluyorken bizim sol alay ediyor.

    CEVAP YAZ 1 1
REKLAM
Hatice KÜBRADİĞER YAZILARIHatice KÜBRA
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro