eposta yazdır zoom+ zoom-

EKPSS sonuçları kura çekimine göre yerleştirme ÖSYM tablosu

EKPSS sonuçları kura çekimine göre yerleştirme ÖSYM tablosu

EKPSS sınav sonuçları erişime açıldı binlerce engelli memur adayı ÖSYM üzerinden EKPSS sınav sonucunu öğrendi. Peki EKPSS kura sonuçları ne zaman yapılacak? EKPSS kuraya göre yapılacak yerleştirme için ÖSYM yakın zamanda kılavuz yayınlayacak ve boş kadroların dağılımı açıklayacak. EKPSS kura sonucu ve güncel kılavuz haberimizde olacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 17-05-2018 14:50 - Güncelleme: 17-05-2018 14:50

EKPSS kura sonuçlarına göre atama ne zaman olacak sorusu EKPSS sınav sonuçlarını öğrenen binlerce engelli memur adayının yeni sorusu oldu. 21 Nisan'da yapılan EKPSS sınav sonuçları bugün saat 12.00'de ÖSYM tarafından erişime açıldı. EKPSS sınav sonucu puanını öğrenen engelli adayları şimdi de EKPSS kura sonuçlarını bekleyecek. EKPSS kuraya göre yerleştirme için ÖSYM birkaç gün içinde kılavuz yayınlayacak.

21 Nisan tarihinde yapılan EKPSS sınav sonuçlarını engelli memur adayları https://sonuc.osym.gov.tr adresinden TC numaraları ve aday şifreleri ile öğrenecekler. Peki engelli mmeur adayları bekleyen ikinci aşama olan yerleştirme ne zaman olacak. 2018 EKPSS yerleştirme işlemleri ÖSYM'nin yayınlayacağı EKPSS yerleştirme kılavuzu ve boş kontenjan dağılımı haberimizde olacak.

ÖSYM, duyuruyu şu şekilde gerçekleştirdi;

"22 Nisan 2018 tarihinde uygulanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının (2018-EKPSS) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 17 Mayıs 2018 tarihinde saat 12.00’den itibaren https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

SINAV SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR: EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 0 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

TERCİH VE YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK: EKPSS sonuçlarına ve kuraya göre yapılacak yerleştirme işlemleri ile ilgili olarak ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanarak ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Tercih Kılavuzda engellilerin yerleştirileceği kadrolar, kadro sayıları ve koşulları, tercihlerin alınması ve yerleştirme işlemleri ile ilgili kurallar yer alacaktır. Tercihlerin alınacağı tarih ile ilgili bilgi ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden adaylara ve
kamuoyuna duyurulacaktır.

TERCİHLER İÇİN BAZI BİLGİLER: Adaylar tercihlerini, sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki kadrolar arasından yapmak zorundadırlar. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama veya sınavdan sonra daha üst bir öğrenim düzeyinden mezun olma gibi nedenler, adaya, sınava girdiğinden farklı bir düzeyde tercih yapma hakkı tanımaz. Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercih süresinin son günü itibariyle sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olunması zorunludur. Tercih işleminde mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile atamaları yapılmaz.

Engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde EKPSS ve kura sonucuna göre yerleştirme yöntemleri uygulanır.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde EKPSS’de alınan puanlar kullanılır. Yerleştirmelerde geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayın en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı dikkate alınır. Adaylar,
ilan edilen kadrolara EKPSS puanı esas alınarak tercihlerine göre yerleştirilir. İlan edilen kadrolar arasından aynı kadroyu tercih eden adayların puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınır.

KURA YERLEŞTİRMESİ KİMLER İÇİN YAPILACAK: İlköğretim/ortaokul/ilkokul düzeyinde kuraya başvuran adaylar arasından kura çekimi ile tercihlere göre yerleştirme yapılır. Kura yerleştirmeleri yapılırken;kadrolar için aranan öğrenim düzeyi, cinsiyet vb. nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilir, bunlardan herhangi birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN EKPSS sonuçları kura çekimine göre yerleştirme ÖSYM tablosu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro