eposta yazdır zoom+ zoom-

DEAŞ'dan YPG'ye pusu! Çok sayıda ölü ve yaralı var

DEAŞ'dan YPG'ye pusu! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Terör örgütü YPG/PKK, ABD ve Fransa'nın desteğiyle, DEAŞ'ın Suriye'nin Deyrizor ilindeki son kalesini ele geçirmek için düğmeye bastı. DEAŞ, olası operasyona karşı YPG/PKK'ya pusu kurdu, çıkan çatışmada 10 YPG/PKK'lı öldürüldü.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 11-09-2018 13:38 - Güncelleme: 11-09-2018 13:38

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ili, terör örgütleri YPG/PKK ve DEAŞ arasında yeni gerilime sahne oluyor. YPG/PKK'ya destek veren ABD ve Fransa da DEAŞ'ın ildeki son kalesini ele geçirme hazırlıklarına destek veriyor. 

Deyrizor'daki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, kentin doğu kırsalında, DEAŞ'ın son kalesi Heccin ilçesinde son dönemde askeri hareketlilik yaşanıyor. 

DEAŞ karşıtı Uluslararası Koalisyonun Sözcüsü Albay Sean Ryan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusunda, Fırat Nehri'nin ortasından başlayarak, Suriye-Irak sınırı boyunca devam eden DEAŞ varlığını bitirmek için operasyona başladıklarını bildirdi. 

Bir süredir, koalisyon çatısı altındaki ABD ve Fransız güçleri ile YPG/PKK, ilçeyi ele geçirmek için yığınak yapıyor. ABD ve Fransız güçleri, Fırat Nehri üzerinden bölgeye savaş teknesi ve ağır silahlar da sevk etti.

Bu kapsamda, DEAŞ da YPG/PKK'lı teröristlere karşı eylemler planlıyor ve önlemler alıyor.

DEAŞ'lı teröristler, ilçedeki ailelerini Irak sınırındaki Elbu Kemal ilçesinin kuzeyinde yer alan Şiife ve Süse beldelerine gönderdi. 

YPG/PKK'ya pusu: Kaynaklar, sabah saatlerinde DEAŞ'ın YPG/PKK'ya pusu kurduğunu bildirdi. Çıkan çatışmada, 10 YPG/PKK'lı terörist öldürülürken, 20'si de esir alındı. İki terör örgütü arasında çatışmalar sürüyor.

Deyrizor'da halihazırda 2 bin 500 DEAŞ'lı unsurun yaklaşık bini Heccin'de yer alıyor. YPG/PKK, ABD'nin desteğiyle, Fırat Nehri'nin doğusunda Deyrizor'un doğu ve batı kırsalındaki bölgeleri işgal ediyor.

Terör örgütü DEAŞ ise Suriye'de 3 noktada toplam 6 bin 40 kilometrekarede varlığını sürdürüyor. Örgüt ülke topraklarının, yüzde 3,3'ünü elinde bulunduruyor.

PAYLAŞ tw fb
Kaynak : AA

YORUM YAZIN DEAŞ'dan YPG'ye pusu! Çok sayıda ölü ve yaralı var haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • Akif 11 Eylül 2018 17:11 ABD, işid`in bitmesini istemez, Obama on yıllar sürer dedi, tabii istemez çünkü, böylece amaçları için uygun ortam buluyor. Bin bir türlü dümen dönüyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil. İsrail bu arada gücüne güç katıyor. Rusya ise bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın istiyor. Yani Türkiye çok dikkatli hareket etmek zorunda, AB ile ortak strateji içinde olmak elzemdir.

    CEVAP YAZ 0 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro