SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Büyük İstanbul depremi için tarih verdi

Büyük İstanbul depremi için tarih verdi

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye'de her 5 yılda bir 7'den büyük deprem meydana geldiğini söyleyerek önümüzdeki iki yıl içerisinde bu büyüklükte olası bir deprem beklendiğini ifade etti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-12-2018 19:04 - Güncelleme: 06-12-2018 00:35

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, 2019 ve 2020 yılları arasında Türkiye'de 7'den daha büyük bir depremin olmasının şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Ercan, üç büyük deprem beklentisini dile getirerek bu kez yer verdi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde düzenlenen "Türkiye'nin Depremselliği" konferansına katılan Ercan, deprem açısından Türkiye'nin en güvenli yerlerinden birinin Zonguldak olduğunu söyledi. Türkiye'nin birinci derece deprem ülkesi olmadığını söyleyen Ercan şunları kaydetti:

"Türkiye'nin birinci derece deprem ülkesi olması için 8'den daha büyük depremi olması gerekiyor, oysa Türkiye'nin bugüne kadar olan en büyük depremi 8'dir. 5 yılda bir 7'den daha büyük deprem oluyor Türkiye'de, son olan deprem 2011 Van Depremi'dir. Ondan beri Türkiye büyük bir deprem yaşamadı. Dolayısıyla 2019 ve 2020 yılları Türkiye'de 7'den daha büyük bir deprem olursa benim için şaşırtıcı olmaz.

3 BÜYÜK DEPREM BEKLENİYOR

1999 depreminin burada olacağını biliyorduk. Şu anda da İmralı'da deprem olacağını ve aynı zamanda İstanbul'un ve Tekirdağ'ın önünde 2 tane deprem olacağını bildiğimiz gibi. Kaçınılmaz olarak buralarda bu 3 deprem olacaktır. Marmara'yı, Gemlik Körfezi'nin girişinde İmralı, Küçükçekmece'nin önünde İstanbul ve Marmara Ereğlisi'nin önünde Tekirdağ olmak üzere 3 deprem beklemektedir.

İSTANBUL'DA DEPREMİN TARİHİ

İstanbul'da deprem hangi yılda olur? 2045'ten önce olursa şaşırırım. Ama birçok kimse çıkıp diyor ki, 'Her an deprem olabilir.' 1999'dan beri bu 'her an' bir türlü gelmedi. Yaklaşık 19 yıl geçti, hala 'her an deprem olabilir' deniyor. Bu bilimsel bir yaklaşım değil. Bilim adamı net konuşmak zorundadır. Eğer hiçbir çalışma yapmazsa, 'her an deprem olabilir.' diyebilirsin. Bu gayet kolay. Bunun için profesör olmaya da gerek yok."

"ANADOLU YAKASI AVRUPA'YA GÖRE GÜVENLİ"

İstanbul'daki en sağlıklı yerin Anadolu yakası olduğunu vurgulayan Ercan, İstanbul'da oluşacak bir depremin bu yerin davranış özelliği nedeniyle yüzde 35 Anadolu yakasını, yüzde 65 ise Avrupa yakasını etkileyeceğini sözlerine ekledi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Büyük İstanbul depremi için tarih verdi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Yeter Artık 06 Aralık 2018 07:54 Yeter artık. Deprem deprem. Falcı deprem bacı . Evet her yerde deprem olabilir. Yeryüzü hareket halinde. Bunu bilmeyecek ne var. Boş laf ebeliği. Başka birşey değil.

    CEVAP YAZ 1 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro